Cestopisná hádanka – svÄ›t jako na dlani

OdpovÄ›dí na hádanku z minulého týdne (Cestopisná hádanka – láznÄ›) jsou PodÄ›brady. Žlutá budova na fotografii je zámkem o kterém se píše:

Poděbradský hrad je vzácná historická památka. Byl vystavěn neznámým českým velmožem po roce 1108. Za doby panování krále Otakara II. byly Poděbrady připojeny ke královské komoře. S výjimkou období 1345-1495 trvala tato úprava do r. 1840, kdy zámek Poděbrady I celé panství prodáno baronu Jiřímu Sinovi. Podle písemných památek zámeckého archivu I podle F. Palackého a Rožmberského kronikáře V. Břežana narodil se zde v den sv. Jiří r. 1420 jeden z nejslavnějších čechů, pozdější český Král Jiří Poděbradský. Hrad – původně dřevěný – byl několikrát přestavován. Poslední úprava je z tereziánské doby.

(zdroj: http://www.hrady.cz/index.php?OID=1026)

Dnešní hádanka:

Minulý týden v neděli jsem náhodou v galerii Vaňkovka v Brně objevil končící výstavu Svět jako na dlani. V rámci této výstavy bylo možno zhlédnout několik modelů evropských a světových architektonických skvostů. Vystavené exponáty zapůjčil rakouský zábavný park Minimundus. V souvislosti s touto výstavkou mě napadlo, ukázat vám jednotlivá vystavená díla formou cestopisné foto hádanky.

Schválně kolik z vystavených staveb dokážete správně pojmenovat? A které jste sami navštívili.


Obázek 1:

Nápověda: Historie budovy sahá až do roku 1338, kdy král Jan Lucemburský dovolil občanům přestavět jeden z měšťanských domů na radnici. V roce 1364 byla přestavěna radniční věž a staletími se vzhled této památky díky přístavbám a nástavbám mnohokrát změnil.

01


Obrázek 2:

NápovÄ›da: – ÄŒtvrtého července roku 1776 byla v prostorách budovy vyhlášena americká nezávislost.

02


Obrázek 3:

NápovÄ›da: – Věž dostala jméno podle svÄ›toznámého zvonu, jehož pÅ™esné dobíjení pÅ™enášejí radiové stanice do celého svÄ›ta.

03


Obrázek 4:

NápovÄ›da: – Atmosféru kostela dotváří zvlnÄ›ná podlaha a oblouky bran, které stojí v prostoru kolem kostela a symbolizují velká svÄ›tová náboženství.

04


Obrázek 5:

NápovÄ›da: – Stavitel této nádherné radnice prý spáchal sebevraždu, když kvůli chybÄ› v plánech již nemohla být dodržena symetrie věže a hlavní brány. Dnes radnice patří vůbec k nejzachovalejším a nejhezčím gotickým svÄ›tským stavbám.

05


Obrázek 6:

NápovÄ›da: – Velmi známá tržnice nacházející se u naÅ¡ich severních sousedů.

06


Obrázek 7:

NápovÄ›da: – V roce 1867 zde byli korunování FrantiÅ¡ek Josef I. a císaÅ™ovna AlžbÄ›ta.

07


Obrázek 8:

NápovÄ›da: – Katedrála se nachází v zemi, která jako první na svÄ›tÄ› učinila kÅ™esÅ¥anství státním náboženstvím. Za svou nynÄ›jší podobu vděčí 17. století.

08


Obrázek 9:

NápovÄ›da: – V polovinÄ› 13. století nechal slavný císaÅ™ Friedrich II. Å taufský postavit tento hradní komplex jako lovecký zámeček.

09


Obrázek 10:

NápovÄ›da: – Tato zvonice je zdaÅ™ilou replikou věže z roku 1512, která se v roce 1902 rozpadla a v následujících devíti letech byla opÄ›t vybudována. Na její opÄ›tovné zbudování prý pÅ™ispÄ›l i jeden bohatý Američan částkou milion dolarů.

10


Obrázek 11:

NápovÄ›da: – Věž se nachází v historickém centru hlavního mÄ›sta Andalusie.

11


Obrázek 12:

NápovÄ›da: – Rytířský palác leží na ostrovÄ› ve StÅ™edozemním moÅ™i.

12

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Jeden komentář k “Cestopisná hádanka – svÄ›t jako na dlani”

  1. Toha napsal:

    Taky jsem se zastavil do Vankovky podivat a otestoval si znalosti na miste…vysledek v poznavacce byl vsak mizerny:-)

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.