Kája Mařík předchůdce Járy Cimrmana

Při návštěvě Mníšku pod Brdy jsme navštívili Restauraci Káji Maříka
Na zdi visel jeho velký plakát. Hezký chlapeček podobný malému Bobšovi.

„Kdo ho vlastně napsal?“ Ptám se skupiny svých oblíbených „ajťáků“.
Odpověď mě šokovala: „Nějakej chlap, co byl vlastně nakonec ženská.“

A tím to začlo. Pátrání po životě Káji Maříka.
„On tu žil?“ Ptáme se číšníka.
„Jo a házel tady kamenama.“ Směje se a utíká před dalšími otázkami.

Kdo ho napsal a kde Kája ve skutečnosti žil nevěděl, tudíš přišel čas stříbrných krabiček a googlu – ten si neodpočne ani o víkendu.

Autorem knížek o Káji Maříkovi je Felix Háj alias Marie Černá Wagnerová.
Proč tento mužský pseudonym?

Marie Wagnerová se ovšem až do své smrti velice důsledně kryla pseudonymem F. Háj, později Felix Háj. Proč vlastně? I na to známe odpověď. Zřejmě ji inspirovala její o něco starší „kolegyně“ Anna Lauermannová-Mikschová (1852–1932), která stávala v čele známého pražského literárního salonu (od roku 1880). Také ta totiž publikovala výhradně pod mužským pseudonymem, a to Felix Téver (Šťastná Tibera). Zdroj

Příběh Školáka Káji Maříka se odehrává po okolních lesích. Autorka se pravděpodobně inspirovala vlastním mládím. Další inspirací jí mohl být její syn Vilém. Knihy jsou prokatolicky zaměřeny, proto byly v dobách komunismu zakázané.

Po Kájovi v Mníšku zbyl název hospody a rozebraná zámecké zeď, v které chybí kameny, to byly asi ty, kterými on po lidech házel.

Stejně jako kolem Járy Cimrmana vznikla spousta historek a hlavně fanoušků, tak i Kája Mařík má své. Když projdu všechny dostupné informační zdroje, tak to nakonec vypadá, že žádný Kája Mařík po brdských lesích neběhal a přesto jeho jméno říká něco téměř všem.

Související odkazy:

Stránky fenoménu Kája Mařík – zde najdete i rozkreslený rodokmen, informace o autorce, ke stažení jsou naskenovaná předválečná vydání
Diskuzní web o Káju Maříkovi
Wikipedie

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

4 komentářů k “Kája Mařík předchůdce Járy Cimrmana”

 1. lední brtník napsal:

  kája mařík byl předchůdce rychlých šípů nebo možná vinetoua. ale protože to napsala ženská (a katolička), vyšel z toho takový odpad.
  za to že imaginární karel házel hradníma šutrama, má u mě malé bezvýznamné plus, ale přesto ten škvár zahazuju na smetiště dějin.

 2. Toha napsal:

  Ja mam Kaju Marika v knihovne (7 dilu) od detstvi a chystam se, ze si ho zase po letech prectu :-)

 3. Gaucman napsal:

  Kdysi jsem v době mezi 10 – 15 lety věku asi jeden díl četl, ale nijak mě to nechytilo, bylo to na mě v tý době relativně nezáživný čtení, humorné scény mi moc veselý nepřišly a bylo to až příliš katolický, což mě dost odradilo, jelikož jsem byl vychováván v ateistickém prostředí.

 4. Dag napsal:

  Kája Mařík je prostě boží! Doslova. Nejspíš jen žena a katolička mohla napsat něco takového, kouzelně naivního. Část (malá, pravda :-)) každého člověka je Mirkem Dušínem nebo Kájou Maříkem, směšně naivními figurami, co v realitě nevyskytují, nemají své stíny ale jsou krásnou fixí. Jako superman, jenže v jiné rovině.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.