Cestopisná hádanka – svět jako na dlani

Odpovědí na hádanku z minulého týdne (Cestopisná hádanka – lázně) jsou Poděbrady. Žlutá budova na fotografii je zámkem o kterém se píše:

Poděbradský hrad je vzácná historická památka. Byl vystavěn neznámým českým velmožem po roce 1108. Za doby panování krále Otakara II. byly Poděbrady připojeny ke královské komoře. S výjimkou období 1345-1495 trvala tato úprava do r. 1840, kdy zámek Poděbrady I celé panství prodáno baronu Jiřímu Sinovi. Podle písemných památek zámeckého archivu I podle F. Palackého a Rožmberského kronikáře V. Břežana narodil se zde v den sv. Jiří r. 1420 jeden z nejslavnějších čechů, pozdější český Král Jiří Poděbradský. Hrad – původně dřevěný – byl několikrát přestavován. Poslední úprava je z tereziánské doby.

(zdroj: http://www.hrady.cz/index.php?OID=1026)

Dnešní hádanka:

Minulý týden v neděli jsem náhodou v galerii Vaňkovka v Brně objevil končící výstavu Svět jako na dlani. V rámci této výstavy bylo možno zhlédnout několik modelů evropských a světových architektonických skvostů. Vystavené exponáty zapůjčil rakouský zábavný park Minimundus. V souvislosti s touto výstavkou mě napadlo, ukázat vám jednotlivá vystavená díla formou cestopisné foto hádanky.

Schválně kolik z vystavených staveb dokážete správně pojmenovat? A které jste sami navštívili.


Obázek 1:

Nápověda: Historie budovy sahá až do roku 1338, kdy král Jan Lucemburský dovolil občanům přestavět jeden z měšťanských domů na radnici. V roce 1364 byla přestavěna radniční věž a staletími se vzhled této památky díky přístavbám a nástavbám mnohokrát změnil.

01


Obrázek 2:

Nápověda: – Čtvrtého července roku 1776 byla v prostorách budovy vyhlášena americká nezávislost.

02


Obrázek 3:

Nápověda: – Věž dostala jméno podle světoznámého zvonu, jehož přesné dobíjení přenášejí radiové stanice do celého světa.

03


Obrázek 4:

Nápověda: – Atmosféru kostela dotváří zvlněná podlaha a oblouky bran, které stojí v prostoru kolem kostela a symbolizují velká světová náboženství.

04


Obrázek 5:

Nápověda: – Stavitel této nádherné radnice prý spáchal sebevraždu, když kvůli chybě v plánech již nemohla být dodržena symetrie věže a hlavní brány. Dnes radnice patří vůbec k nejzachovalejším a nejhezčím gotickým světským stavbám.

05


Obrázek 6:

Nápověda: – Velmi známá tržnice nacházející se u našich severních sousedů.

06


Obrázek 7:

Nápověda: – V roce 1867 zde byli korunování František Josef I. a císařovna Alžběta.

07


Obrázek 8:

Nápověda: – Katedrála se nachází v zemi, která jako první na světě učinila křesťanství státním náboženstvím. Za svou nynější podobu vděčí 17. století.

08


Obrázek 9:

Nápověda: – V polovině 13. století nechal slavný císař Friedrich II. Štaufský postavit tento hradní komplex jako lovecký zámeček.

09


Obrázek 10:

Nápověda: – Tato zvonice je zdařilou replikou věže z roku 1512, která se v roce 1902 rozpadla a v následujících devíti letech byla opět vybudována. Na její opětovné zbudování prý přispěl i jeden bohatý Američan částkou milion dolarů.

10


Obrázek 11:

Nápověda: – Věž se nachází v historickém centru hlavního města Andalusie.

11


Obrázek 12:

Nápověda: – Rytířský palác leží na ostrově ve Středozemním moři.

12

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Jeden komentář k “Cestopisná hádanka – svět jako na dlani”

  1. Toha napsal:

    Taky jsem se zastavil do Vankovky podivat a otestoval si znalosti na miste…vysledek v poznavacce byl vsak mizerny:-)

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.