Ne, nejde o žert. Stejně jako tak jako jsem přesvědčen, že Baskicko dnes patří Španělsku, Korsika Francii, Kurdistán Turecku, Skotsko Anglii, Vlámsko Belgii, … tak minimálně stejnou měrou Tibet náleží Číně.
Letos se díky rabujícím Tibeťanům hovoří o akci Vlajka pro Tibet více než v minulých letech. Pořádají se demonstrace, kdy se stádo nevědomých lidí ohání především termínem „lidská práva“. Kolik z těchto lidí ale zná historii Tibetu a uvědomuje si, že se Tibeťanům pod Čínskou navládou žije lépe, než se jim žilo s krutým feudálním a náboženským režimem v dobách jejich krátké samostatnosti?
Pro mnoho lidí je Tibet pouze pojmem. Čímsi mystickým, nedotknutelným, k čemuž nábožně vzhlížejí. O skutečné situaci v Tibetu však nevědí nic. Realita je bohužel trošku jinde.
Více toho zde v příspěvku rozvádět nechci. Myslím, že kdo historii a situaci v Tibetu zná, tak mi dá za pravdu. Kdo situaci nezná a žije jen z informací, které mu poskytnout mírně neobjektivní média a populističtí politici, ten se bude jen nesmyslně hádat.
Update 25.3. 2007: Na Britských listech právě vyšel článek s kterým se mohu ztotožnit a který vám k přečtení k této problematice doporučuji: Tibet – konečně vyvážený přístup
Na závěr přidávám pár svých „Tibetských“ fotografií:
mv: Tak tedy dalších pár faktů:
Oficiální postoj České Republiky k Tibetu dle: Stop násilí v Tibetu: hezký cíl, špatný adresát
V článku Očitý svědek z Tibetu Zdeněk Jehlička mimo jiné píše píše:
Po popisu prováděných násilností autor pokračuje:
Z dalších zajímavých článků z druhého břehu pak k přečtení doporučuji:
Tibet: Jak zdemolovali Pekingskou třídu
Kdo zapálí svíčky za oběti tibetského násilí
Na Britských listech právě vyšel článek s kterým se mohu ztotožnit a který vám k přečtení k této problematice doporučuji: Tibet – konečně vyvážený přístup
Já se dlouho rozmýšlel, jestli vůbec reagovat, de facto tak opticky zvyšuji počet návštěv, ale k věci.
Jako vtip je to vážně dobrý. Nechceš něco podobnýho napsat o Taiwanu, ba třeba i o Moravě?
Moc se těším.
Tomas: Díky za optické zvýšení návštěvnosti :-). Popravdě jsem rád, že se v médiích objevují i články s krtickým pohledem na aktivitu Vlajka pro Tibet. Viz. odkazy výše. Každý má tedy možnost udělat si vlastní názor.
K psaní o Taiwanu, nebo Moravě mě nyní nic nemotivuje :-).
Přál bych ti žít v Tibetu jako Tibeťan. Aby sis žil krásně a spokojeně s Čínskou „láskyplnou starostlivostí“.
Swět je zlej vy volové:) A dyž se budete tepat za cizí a ne za naše, zase přijdou Rusáci nebo Germáni!
LuFa: Tva demagogie je už vážně otřesná a nejhorší je na tom, že ty snad tomu i věříš. Popravdě já se ani nedivím, že Tibeťané bojují proti místním Číňanům. Ty osobně by jsi pozval Němce během 2. světové války na čaj i kdyby Ti chvíli před tím zabil rodinu? To asi nehrozí, viď? Tak přestaň přepisovat články z aktuálně a začni použivat mozek. Tím, že přemýšlíš jak komunista se i komunistou stáváš.
Už se těšim na odpověď typu „Číňané, kteří jsou v Tibetu nikomu neublížili“. Tohle si určitě přemítaly v hlavě i zrádci, když podepisovaly Mnichovskou dohodu. Hitler se o ně hezky postará, bravo.
Petr: Ach jo, má demagogie je otřesná, zato tvůj fakty překypující komentář je skvost.
Jinak pro tvou informovanost a případně klid: odpověď typu “Číňané, kteří jsou v Tibetu nikomu neublížili” bych nikdy nenapsal ani nevypustil z úst. Těšit se tedy už dál nemusíš.
LuFa: Jen ukazuji tvou rétoriku v praxi když se k tomu nějak nemáš.
Petr: K čemu se zase nemám? Člověk by řekl, že jsi natolik rozumný, že když už napíšeš komentář, bude se vztahovat k příspěvku. Bohužel.
LuFa: ty tvoje bláboly jsou absolutně mimo. Tibet nebyl 1300 let integrální součástí Číny jak zde píšeš. Ale na to aby si to zjistil jseš očividně línej něco přečíst.
Vysvětlení: Když Čínu ve 13. století dobyli mongolové, ovládli také Tibet, kde pomohli dosadit jednho místího vládce za tibetského krále avšak neuplatňovali v Tibetu nějak svůj vliv. A i když by Tibet byl součástí mongolské říše jako že asi ano. Tak by byl součástí říše jako jedna z jejích částí – Čína na tom byla stejně, tu mongolové také dobyli.
Jinak se mezi dalajlamy a čínskými císaři uplatňoval ochranitelský systém. a to tak že čínský císař byl svěstský opatrovatel tibetského dalajlami. A dalajlama byl jeho duchovní učitel.
A když si myslíš že byl Tibet součástí „Velké matičky Číny“, tak proč by asi čínský prezident posílal posly k
13. dalajlamovi s žádostí o připojení k Číně, když byl její součástí?
Na závěr: Tvé názory jsou zcela zcestné, já mám přehled o dejiných událostech a vztazích mezi čínou a TIBETEM, netvrdím že jsem odborník a že bych z tohoto tématu mohl složit doktorát ale rozhodně toho vím víc než nějakej namyšlenej šašek co tam jednou byl a viděl jen to co chtěl vidět a co mu číňani ukázali.
Nechci ti brát tvůj názor, jen upozorňuju že tvůj názor se neopírá o fakta.
Ňima: Můžeš mi prosím přiblížit, kde píši, že Tibet byl 1300 let integralní součástí Číny? Co jsem nyní dohledal, výše pouze cituji: „Tibet žije s Čínou pohromadě doložitelně 1300 let, z toho posledních téměř 300 let jako jeho integrální součást.“
S tvým „Na závěr:“ bych byl zdrženlivější ;-).
Myslím, že je na čase si (jako každoroční ostudu) připomenout nejzhůvěřilejší článek tohoto blogu. Hanba čínské okupaci Tibetu! Hanba Číně!
Forrest: Článek je v pořádku. Tibet je stále součástí Číny, takže i vlajka je správná.