Vlajka pro Tibet

China flag

Ne, nejde o žert. Stejně jako tak jako jsem přesvědčen, že Baskicko dnes patří Španělsku, Korsika Francii, Kurdistán Turecku, Skotsko Anglii, Vlámsko Belgii, … tak minimálně stejnou měrou Tibet náleží Číně.

Letos se díky rabujícím Tibeťanům hovoří o akci Vlajka pro Tibet více než v minulých letech. Pořádají se demonstrace, kdy se stádo nevědomých lidí ohání především termínem „lidská práva“. Kolik z těchto lidí ale zná historii Tibetu a uvědomuje si, že se Tibeťanům pod Čínskou navládou žije lépe, než se jim žilo s krutým feudálním a náboženským režimem v dobách jejich krátké samostatnosti?

Pro mnoho lidí je Tibet pouze pojmem. Čímsi mystickým, nedotknutelným, k čemuž nábožně vzhlížejí. O skutečné situaci v Tibetu však nevědí nic. Realita je bohužel trošku jinde.

Více toho zde v příspěvku rozvádět nechci. Myslím, že kdo historii a situaci v Tibetu zná, tak mi dá za pravdu. Kdo situaci nezná a žije jen z informací, které mu poskytnout mírně neobjektivní média a populističtí politici, ten se bude jen nesmyslně hádat.

Update 25.3. 2007: Na Britských listech právě vyšel článek s kterým se mohu ztotožnit a který vám k přečtení k této problematice doporučuji: Tibet – konečně vyvážený přístup

Na závěr přidávám pár svých „Tibetských“ fotografií:

01

02

03

04

05

06

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

64 komentářů k “Vlajka pro Tibet”

 1. LuFa napsal:

  mv: Tak tedy dalších pár faktů:

  Oficiální postoj České Republiky k Tibetu dle: Stop násilí v Tibetu: hezký cíl, špatný adresát

  Tibetská autonomní oblast je integrální součástí Čínské lidové republiky a Česká republika nezpochybňuje čínskou svrchovanost nad Tibetem, neboť vychází z politiky jedné Číny.

  V článku Očitý svědek z Tibetu Zdeněk Jehlička mimo jiné píše píše:

  To co se však dělo v hlavní den nepokojů, v pátek 14.3., byl dopředu organizovaný pogrom části Tibeťanů na běžné Číňany a muslimy. Hořela nejen Bank of China, ale kdejaká malá jídelna a šlapací rikša toho nejchudšího Číňana a muslima (kteří byli mezitím lynčováni).

  Po popisu prováděných násilností autor pokračuje:

  Čína dnes není žádným komunistickým státem, jak se nám s oblibou vnucuje, to by tam těžko investovaly zahraniční společnosti své nevelké prostředky. Čína je dnes autoritativním, silně prokapitalistickým státem, který sice zaznamenává až 9% nárůst HDP ročně, ale kde se sociální nerovnost zvyšuje jako nikde jinde na světě. To se samozřejmě nemůže nedotknout jejích chudších částí, jednou z níž Tibet je, kde mnozí rodilí Tibeťané prostě nestačí nasazenému tempu, které mu udává jeho jen zdánlivě bohatší a úspěšnější čínský soused. K transformaci sociálního napětí na nacionální nenávist pak není daleko.

  Stejně tak otázku postavení Tibetu nemůžeme redukovat jen na „komunistickou invazi“ do samostatné země. Jakkoli neomlouváme tento násilný velmocenský zábor, je třeba vědět, že Tibet žije s Čínou pohromadě doložitelně 1300 let, z toho posledních téměř 300 let jako jeho integrální součást. Můžeme tedy předpokládat, že to, že Tibet nyní nespravuje z Pekingu dědic Čankajšekova Kuomintangu nebo jakákoli jiná vláda, je způsobeno jen historickým vývojem.

  Z dalších zajímavých článků z druhého břehu pak k přečtení doporučuji:

  Tibet: Jak zdemolovali Pekingskou třídu

  Kdo zapálí svíčky za oběti tibetského násilí

 2. LuFa napsal:

  Na Britských listech právě vyšel článek s kterým se mohu ztotožnit a který vám k přečtení k této problematice doporučuji: Tibet – konečně vyvážený přístup

 3. Tomas napsal:

  Já se dlouho rozmýšlel, jestli vůbec reagovat, de facto tak opticky zvyšuji počet návštěv, ale k věci.
  Jako vtip je to vážně dobrý. Nechceš něco podobnýho napsat o Taiwanu, ba třeba i o Moravě?
  Moc se těším.

 4. LuFa napsal:

  Tomas: Díky za optické zvýšení návštěvnosti :-). Popravdě jsem rád, že se v médiích objevují i články s krtickým pohledem na aktivitu Vlajka pro Tibet. Viz. odkazy výše. Každý má tedy možnost udělat si vlastní názor.

  K psaní o Taiwanu, nebo Moravě mě nyní nic nemotivuje :-).

 5. Vorel napsal:

  Přál bych ti žít v Tibetu jako Tibeťan. Aby sis žil krásně a spokojeně s Čínskou „láskyplnou starostlivostí“.

 6. tlampač napsal:

  Swět je zlej vy volové:) A dyž se budete tepat za cizí a ne za naše, zase přijdou Rusáci nebo Germáni!

 7. Petr napsal:

  LuFa: Tva demagogie je už vážně otřesná a nejhorší je na tom, že ty snad tomu i věříš. Popravdě já se ani nedivím, že Tibeťané bojují proti místním Číňanům. Ty osobně by jsi pozval Němce během 2. světové války na čaj i kdyby Ti chvíli před tím zabil rodinu? To asi nehrozí, viď? Tak přestaň přepisovat články z aktuálně a začni použivat mozek. Tím, že přemýšlíš jak komunista se i komunistou stáváš.
  Už se těšim na odpověď typu „Číňané, kteří jsou v Tibetu nikomu neublížili“. Tohle si určitě přemítaly v hlavě i zrádci, když podepisovaly Mnichovskou dohodu. Hitler se o ně hezky postará, bravo.

 8. LuFa napsal:

  Petr: Ach jo, má demagogie je otřesná, zato tvůj fakty překypující komentář je skvost.

  Jinak pro tvou informovanost a případně klid: odpověď typu “Číňané, kteří jsou v Tibetu nikomu neublížili” bych nikdy nenapsal ani nevypustil z úst. Těšit se tedy už dál nemusíš.

 9. Petr napsal:

  LuFa: Jen ukazuji tvou rétoriku v praxi když se k tomu nějak nemáš.

 10. LuFa napsal:

  Petr: K čemu se zase nemám? Člověk by řekl, že jsi natolik rozumný, že když už napíšeš komentář, bude se vztahovat k příspěvku. Bohužel.

 11. Ňima napsal:

  LuFa: ty tvoje bláboly jsou absolutně mimo. Tibet nebyl 1300 let integrální součástí Číny jak zde píšeš. Ale na to aby si to zjistil jseš očividně línej něco přečíst.

  Vysvětlení: Když Čínu ve 13. století dobyli mongolové, ovládli také Tibet, kde pomohli dosadit jednho místího vládce za tibetského krále avšak neuplatňovali v Tibetu nějak svůj vliv. A i když by Tibet byl součástí mongolské říše jako že asi ano. Tak by byl součástí říše jako jedna z jejích částí – Čína na tom byla stejně, tu mongolové také dobyli.

  Jinak se mezi dalajlamy a čínskými císaři uplatňoval ochranitelský systém. a to tak že čínský císař byl svěstský opatrovatel tibetského dalajlami. A dalajlama byl jeho duchovní učitel.

  A když si myslíš že byl Tibet součástí „Velké matičky Číny“, tak proč by asi čínský prezident posílal posly k
  13. dalajlamovi s žádostí o připojení k Číně, když byl její součástí?

  Na závěr: Tvé názory jsou zcela zcestné, já mám přehled o dejiných událostech a vztazích mezi čínou a TIBETEM, netvrdím že jsem odborník a že bych z tohoto tématu mohl složit doktorát ale rozhodně toho vím víc než nějakej namyšlenej šašek co tam jednou byl a viděl jen to co chtěl vidět a co mu číňani ukázali.

  Nechci ti brát tvůj názor, jen upozorňuju že tvůj názor se neopírá o fakta.

 12. LuFa napsal:

  Ňima: Můžeš mi prosím přiblížit, kde píši, že Tibet byl 1300 let integralní součástí Číny? Co jsem nyní dohledal, výše pouze cituji: „Tibet žije s Čínou pohromadě doložitelně 1300 let, z toho posledních téměř 300 let jako jeho integrální součást.“

  S tvým „Na závěr:“ bych byl zdrženlivější ;-).

 13. Forrest napsal:

  Myslím, že je na čase si (jako každoroční ostudu) připomenout nejzhůvěřilejší článek tohoto blogu. Hanba čínské okupaci Tibetu! Hanba Číně!

 14. LuFa napsal:

  Forrest: Článek je v pořádku. Tibet je stále součástí Číny, takže i vlajka je správná.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.