Vlajka pro Tibet

China flag

Ne, nejde o žert. Stejně jako tak jako jsem přesvědčen, že Baskicko dnes patří Španělsku, Korsika Francii, Kurdistán Turecku, Skotsko Anglii, Vlámsko Belgii, … tak minimálně stejnou měrou Tibet náleží Číně.

Letos se díky rabujícím Tibeťanům hovoří o akci Vlajka pro Tibet více než v minulých letech. Pořádají se demonstrace, kdy se stádo nevědomých lidí ohání především termínem „lidská práva“. Kolik z těchto lidí ale zná historii Tibetu a uvědomuje si, že se Tibeťanům pod Čínskou navládou žije lépe, než se jim žilo s krutým feudálním a náboženským režimem v dobách jejich krátké samostatnosti?

Pro mnoho lidí je Tibet pouze pojmem. Čímsi mystickým, nedotknutelným, k čemuž nábožně vzhlížejí. O skutečné situaci v Tibetu však nevědí nic. Realita je bohužel trošku jinde.

Více toho zde v příspěvku rozvádět nechci. Myslím, že kdo historii a situaci v Tibetu zná, tak mi dá za pravdu. Kdo situaci nezná a žije jen z informací, které mu poskytnout mírně neobjektivní média a populističtí politici, ten se bude jen nesmyslně hádat.

Update 25.3. 2007: Na Britských listech právě vyšel článek s kterým se mohu ztotožnit a který vám k přečtení k této problematice doporučuji: Tibet – konečně vyvážený přístup

Na závěr přidávám pár svých „Tibetských“ fotografií:

01

02

03

04

05

06

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

64 komentářů k “Vlajka pro Tibet”

 1. M4r3k napsal:

  Řekněme, že by si to napsal před několika lety… Hezky by to vypadalo takhle, že?

  Baskicko dnes patří Španělsku, Korsika Francii, Kurdistán Turecku, Skotsko Anglii, Vlámsko Belgii, Česká republika k Sovětskému svazu,…

  To je hovadina, to že Čína v Tibetu staví železnice a pod. neznamená, že je na čase, aby si před ní všichni sedli na zadek. To máš to samé jako by si říkal, že socialismus tady byl taky super, protože každý měl práci a svých 1300kč měsíčně, co naplat, že se bez svolení strany málem ani nemohl poškrábat na zadku…

 2. m4r3k: No nevím, nerad bych hodnotil. Evropa dává najevo solidaritu s Tibetem a přitom jsme opravdu daleko od toho, jak to tam funguje, vypadá a neznáme skutečnou historii toho co se tam dělo. Ono to nebude černobílé „jsou anektované území a hamba okupantům, kteří jen ničí zdejší pokojný způsob života“.

 3. vodnik napsal:

  Omlouvám se, že se vrtám v gramatice, ale tohle bije do očí: Baskicko (tohle asi nejde odůvodnit, prostě věřím svým znalostem, Wikipedii a výsledkům hledání Googlu) a nevědomých (podle vzoru mladý).

 4. LuFa napsal:

  Vodnik: Díky, opraveno.

 5. freshmouse napsal:

  Hmm, skvělé. Příští zápisek bude o Sudetech?

  Jinak je se mi velmi líbí to podání: ostatní jsou nevědomí a neuvědomělí, narozdíl ode mne, velkého vševědoucího Lukáše F., který ovšem „více toho zde v příspěvku rozvádět nechce“ (ještě by se plebs něco dověděl).

  Marku (Stopko, ne Olšavský), co se týče železnic, tak si nejsem stoprocentně jistý, ale mám ten dojem, že železnice nestaví Čína v Tibetu, ale do Tibetu (aby se tam Číňani mohli nakvartýrovat a rozředili původní tibetské obyvatelstvo).

 6. boris napsal:

  lufa: ty jsi blázen

 7. mv napsal:

  hoďte na něj síť!

 8. Prasman napsal:

  Aha, no já myslel, že Baskicko patří baskům, Korsika korsičanům, Skotsko skotům, Vlámsko vlámům a Kurdistán nikdy samostatně neexistoval. To jako kdyby se řeklo, že Morava patří České republice. Blbost, co? Je to část. Část z celku.
  Tibet je mi vcelku ukraden, asiati jsou krutí vůči sobě i navenek a je to jejich modus vivendi. Ovšem na čínskou krvavě a šunty vyrábějící republiku by bylo záhodno hodit pár atomovek a trochu ji vrátit do minulosti, moc si vyskakují a jejich „boom“ ničí díky jejich nevztahu k ochraně přírody dosti tuhle planetu. My si tu pak můžem v Evropě svítit úspornými žárovkami, ale stačí, aby si jeden Evropan koupil tužku z číny a to, co za rok na emisích díky zářivce uspořil nahradí zcela emise škodlivin při výrobě té oné tužky.

 9. LuFa napsal:

  freshmouse: Pokud se někdy v budoucnu budou chtít Sudety od České Republiky oddělit a celý svět je v tom bude podporovat, samozřejmě svůj názor vyjádřím a navzdory všem se Sudety sympatizujícím napíšu, že s odtržením nesouhlasím.

  Co se mých slov o nevědomosti mnohých co s Tibetským osamostatněním sympatizují týká, jsou pravdivá. Před pár lety dokonce můj známý jednu demonstrativní akci na podporu Tibetu pořádal. Když jsem se ho na pár věcí ohledně Tibetu zeptal, moc toho nevěděl. Nakonec se ukázalo, že akci pořádal proto, že ho pořádání takových akcí baví.

  Co se týká mých vědomostí o Tibetu, samozřejmě také nejsou nijak zvláštní. O nich ale ve svém příspěvku nic nepíšu.

  Závěrem ti mohu doporučit, aby jsi se jel do Činy a Tibetu na vlastní oči podívat.

 10. LuFa napsal:

  Prasman: Osobně se snažím čínské výrobky bojkotovat. Když mám alternativu výrobky made in china nekupuji. Atomovku bych na nikoho neházel.

 11. boris napsal:

  lufa: to si tedy nekupuj ty čínské vrtulníky

 12. freshmouse napsal:

  S těmi Sudety jsi to špatně pochopil a napsal špatnou analogii. Sudety (Tibet) totiž nejsou v tomto případě subjektem, ale spíš objektem.

  Nějak nechápu, jak ze zkušenosti s jedním známým lze vyvodit, že vlastně skoro nikdo nic neví a ještě označovat to za „pravdivé“. Já si taky nemyslím, že by ostatní (nebo já) byli odborníky na Čínu a Tibet, ale obávám se, že nevědomost není jednostranná, tzn. že se spoustu věcí neví ani o tom, jak mírumilovně Čína Tibet „převzala“, takže to je de facto „fifty-fifty“.

  Už vůbec potom nerozumím použitému výrazu „tibetské osamostatnění“.

  A dále nerozumím tomu, jak mi může pomoci návštěva Tibetu a Číny. Možná tak uvidím Číňany a Tibeťany zblízka, ale k podstatným informacím se stejně nedostanu. Nebo si snad myslíš, že se při návštěvě USA dostanu ke Guantanámu? Při návštěvě Íránu k popravám homosexuálů? Při návštěvě Číny k popravám třídních nepřátel? Při návštěvě Ruska k perzekuci vražám novinářů? Při návštěvě…?

 13. hurri napsal:

  Freshmouse: Představa návštěvy Lufy u homosexuálů v Iránu je velice veselá!

 14. freshmouse napsal:

  Hurri, nerozumím…

 15. hurri napsal:

  freshmouse: To bude tím, že ho neznáš :)

 16. LuFa napsal:

  freshmouse: v Íranu jsem byl a faktem je, že homosexuály jsem tam nevyhledával.

  Jinak na zítřek je shodou okolností naplánován příspěvek z prostředí Gay klubu, takže se můžeš těšit :-).

  Hurri: Správně jsi to odhadl ;-).

 17. Sazy napsal:

  to myslíš vážně? nebo je to jen žert a ironie? ono to nejde z psaného textu poznat.
  připomíná mi to můj squělý nápad, jít střílet číňany a žádat pak od Tupolánka daj-li medajli

 18. mv napsal:

  Podpora a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka

  § 260
  (1) Kdo podporuje nebo propaguje hnutí, které prokazatelně směřuje k potlačení práv a svobod člověka nebo hlásá národnostní, rasovou, náboženskou či třídní zášť nebo zášť vůči jiné skupině osob, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až pět let.

  (2) Odnětím svobody na tři léta až osm let bude pachatel potrestán,

  a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 tiskem, filmem, rozhlasem, televizí nebo jiným podobně účinným způsobem

 19. LuFa napsal:

  Sazy: Tak předně jako většina lidí v této zemi nemám přehled co přesně se v Tibetu děje a jak většina Tibeťanů vnímá svou náležitost k Číně. Je-li to pro ně přínosem, či břemenem.

  To, že se něco povídá, prapodivný pán a paní zelení pokoutně vyvěšují na budovu sněmovny vlajku Tibetu, mě nutí k zamyšlení nad tím, zdali jsou tyto snahy správné, či nikoliv. Co vlastně Tibeťané chtějí? Víme my, co je pro ně dobré? Myslím, že ne.

  Můj příspěvek tedy ber jako alternativu nynějšímu většinovému názoru „my jsme ti, kdo ví, co je pro Tibet nejlepší.“ a pobídku k zamyšlení.

  Před pár lety si většina lidí myslela, jak svržením režimu Sadáma Husajna nepomůže obyčejným Iráčanům. Když jsem si včera četl toto: Válka v Iráku trvá pět let. Mrtvé už nikdo nespočítá, nebylo mi z toho dobře.

 20. LuFa napsal:

  mv: Přijmout fakt, že Tibet náleží Číně, je trestný? Opět nějak nejsem schopen tvůj scestný komentář pochopit. Mohl bys vyložit, co jsi svým ctrl + c, ctrl + v myslel?

 21. mv napsal:

  Jak už jsem tady kdysi psal, že nejseš občas schopen porozumět psanému textu bych pochopil, ale že nejseš schopen pochopit, co sám vlastně píšeš, to už je masakr. Víc k tomu nemám co říci.

 22. LuFa napsal:

  mv: každý nechť si na tvé „prázdné“ komentáře udělá názor sám ;-).

 23. Gabča napsal:

  To je škoda, že tím, že někdo pochopí text jinak, než byl zamýšlen vyvolává konflikty nebo nedorozumění, každopádně v některých komentářích i když chápu jejich nadsázku, jsou názory opravdu vysloveny dost nevhodným způsobem viz Sazy píše něco o střílení.Jsem spíš člověk, se vyhýbá kontroverzním tématům, a taky těm, které můžou špatným pochopením balancovat na hraně, ale stejně jako novináři píší o tom, co se kolem nás děje ať se nám to líbí nebo ne, tak Luky upozorňuje na chování lidí, kteří se ne zrovna nejlepším způsobem angažují i v tom, o čem jsou dost povrchně informovaní.

 24. Gaucman napsal:

  Já jen doufám, že se Číně nezachce a pak „osvobodí“ celou Asii i s Evropou. Lidské zdroje na to mají….

 25. Klára napsal:

  Gaucman:myslím, že tvuj komentář je realistický, přijde doba, kdy bude celý svět čína,všichni budou vypadat stejně, blbě – jako čínani:-( Krásný evropský národ jednoho dne nebude.
  JInak osobně vůbec nevím o co v Tibetu go a myslím, že většina z nás to neví.Jen je in to ted prezentovat a bránit a „bojovat“.Stejně jako je „in“ nestíhat….
  kdo nestíhá a bojuje (slovy) za práva Tibetu,ten je dnes king.

 26. blanka napsal:

  A ja vubec neblikam durch, proc se hadate.budte radi ze jste radi a ze se mate radi a hlavne ze jste zdravi.

 27. Forrest napsal:

  Jasne ja to rikam furt, sorry, porad, nehadejte se. Vsak se strilej daleko a tady to neeni slyset. Budme opravnene hrdi na svou blbost, nenavist, xenofobii, , nevzdelanost, priposranost, zlost, zavist a vubec… Do certa se svobodou, pardon, Svobodou, pardon sochou svobody, pardon Unii Svobody.

 28. Forrest napsal:

  Od roku 1950 přišlo o život asi 1 200 000 Tibeťanů, Přes 400 000 jich zemřelo v bojích během povstání, dalších 150 00 zemřelo ve vězení a zbytek následkem hladomorů. Popraveno bylo asi čtvrt milionu lidí. Podle tibetských údajů představuje počet mrtvých zhruba šestinu celé populace. Tibeťanů bylo před rokem 1950 asi šest milionů.

 29. mv napsal:

  Forrest: Ale fuj, vždyť jsi tam nebyl, vůbec nevíš, jak to tam vypadá, jak vůbec můžeš něco takového psát?! :-)

 30. Forrest napsal:

  Vidíš v Terezíně jsem byl. Docela pěkné, svítilo sluníčko, pece v krematoriu jsou skoro jako normální kotle ve starší elektrárně. V 41′-45′ jsem tam bohudíky nebyl, taky jsem nikdy nebyl v Osvětimi, v Ljubljance, Katyni, nebyl jsem ani v atomové elektrárně, na ponorce, na Everestu s Hillarim, na Měsíci s Armstrongem, v Československu v 38′,48′,68′ přesto vím, že se tam všude staly důležité události, nebo že jsou to neuvěřitelné lidské výtvory. Čím to? To že LuFa na svém blogu často sklouzává k demagogii jsem již napsal, každý nechť sám posoudí. Relativizovat nelze nesmyslně a všecho. Diskuze se stává blábolivou. Můžeme se pustit klidně i na půdu filosofie a snažit tu debatovat o tom „co to realita je“, obávám se ale, že nikdo z nás nedosahuje kvalit Edmunda Husserla, abychom se fundovaně odrazili ode dna nicoty zavěšené v prázdném nebytí :-)

 31. LuFa napsal:

  Forrest: Jednoduše se snažím vnímat věci v kontextu. Například píšeš: Od roku 1950 přišlo o život asi 1 200 000 Tibeťanů. Bohužel je to hrozné. Dovol mi ale zeptat se, kolik jich přišlo o život od roku 2000? V Iráku přišlo např. od roku 2003 násilně o život víc než 90 000 civilistů. Tj. nevinných obyčejných lidí. Proč se nikdo nezabývá tímto daleko palčivějším problém? Pokud ti je toto málo, podívej se na některé válkou rozvrácené země v Africe a zamysli se nad nimi.

 32. Forrest napsal:

  Ne ne, to je právě demagogická klička, pěkně problém nafoukneme, začneme odvádět řeč. Nic takového, řeč je o Tibetu a jeho okupaci Čínou. Problém je potřeba naopak precizně izolovat. Žádné bláboly typu: „Je horší zabití Iráčana nebo Tibeťana?“

  …V tibetštině se objevilo nové slovo thabdzing vyjadřující stav duševního utrpení a hrůzy, se kterým tyto popravy byly spojeny. Odsouzení obvykle museli před shromážděnou obcí veřejně vypočítat svá provinění a poté byli kamenováni, mučeni a nakonec usmrceni svými rodinnými příslušníky a blízkými přáteli, kteří tak konali pod hrozbou stejného trestu. Děti byly nuceny zabíjet vlastní rodiče, rodiče museli tleskat pověšení svých dětí a ještě zaplatit popravčí četu. Po skončení popravy vojáci nejprve svezli oběti do otevřených hrobů a poté nutili pozůstalé, aby oslavovali a tančili na mrtvých tělech – neboť prý byli vymýceni nepřátelé lidu a socialistického zřízení. Mnohé rodiny, než aby podstoupily takovou proceduru, páchaly hromadnou sebevraždu. Celkový počet popravených přesahuje 150 000, dalších 9 000 osob spáchalo sebevraždu. Časté bylo i bombardování a dělostřelecké oblehání vesnic a klášterů usvědčených nebo podezřelých z odboje. Patrně nejznámějším případem tohoto druhu byl klášter v Lithangu ve východním Tibetu podezřelý z organizování protičínských aktivit, který čínská armáda dne 1.června 1956 srovnala se zemí právě ve chvíli, kdy se zde na náboženské pouti shromáždily tisíce poutníků. Bombardéry nejprve na přelidněný klášter svrhly několik náloží, zbytek uprchlých poutníků pak usmrtily dávky z nízko nalétávajících stíhaček. Guvernér Lithangu byl veřejně umučen k smrti a všichni přeživší mniši, kteří v době náletu nepobývali v klášteře, byli zastřeleni. V povstáních a nepokojích proti čínské okupaci zahynulo celkem více než 400 000 lidí.

  A dnes?
  http://www.tibinfo.cz/clanek.php?id=386

  Dámy a pánové, mnoho mých kolegů vězňů zemřelo ve vazbě nebo bylo popraveno. Žol Dawa a Sönam Rinčhen, dva z mých spoluvězňů, nedávno zemřeli ve vězení, protože jim byla odepřena léčba. 4. června roku 1997 byl můj spoluvězeň Sanggjä Tänphel umučen k smrti. V květnu roku 1998, po dvou protestech ve věznici Dabži, se po dlouhém mučení nevrátili do svých cel dva mniši – Khädub a Lozang Wangčhug. Třetí mnich Lozang Džinpa zemřel za záhadných okolností. Mučení a ponižující zacházení, nelidské výslechy, samovazba, nucené práce a indoktrinace jsou běžnými praktikami, které používají čínské orgány v tibetských věznicích.

  Kdy vyvěsíš Svastiku jako vlajku pro Izrael?

 33. LuFa napsal:

  Forrest: „Problém je potřeba naopak precizně izolovat.“

  Bohužel, tvá precizní izolace začínající rokem 1950 a končící velmi hloupou a zavádějící otázkou na konci komentáře, svědčí o tvém chudém duchu a nechuti podívat se na celý problém v širších souvislostech.

  Pro získání širšího náhledu na Tibet a jeho vztah k Číně ti pro začátek mohu doporučit informace z Wikipedie: Tibet

  a dále pak: China, Tibet and Chinese nation

  Za přečtení by pak dále asi stála kniha (nečetl jsem, ale zřejmě bude zajímavá): The CIA’s Secret War in Tibet

 34. Forrest napsal:

  :-) ty seš fakt směšňoučkej :-)

  Tak se to pokusme shrnout. Ty jsi všeználek, ty jsi tam byl a ty to víš nejlíp, protože jsi to viděl (vlastně neviděl). Takže podle tebe je komunistická čínská vlajka tou správnou volbou pro Tibet. Doufám, že ty statisíce obětí mají nebe na stejném místě s katolíky, ty víš proč. Když už tě hanba nefackuje a začínáš pod tíhou faktů nejdřív kličkovat (jako že tu není řeč o Tibetu a jeho hanebné okupaci Čínou, ale o Iráku a hladové Africe) a pak, když ani to nezabere, tak se snažíš spasit ve vlnách VELKÉ KONSPIRACE ála CIA… hmm

  O jakých kvalitách tvé osoby tedy svědčí vyvěšení vlajky lidskou krví milionů mrtvých rudé Číny ponechám na laskavém úsudku čtenářů. Už rozměřuješ hákrnkrajc? Nebo jen obkresluješ kladivo a hledáš srb?

 35. LuFa napsal:

  Forreste, Forreste, kam ty to stále sklouzáváš? Velké konspirace, kladivo, srp, …. Prostě jeden delší monolog, vhodný tak akorát pro psychoanalytika.

  Co se týká vlajky, na kterou ve svém monologu narážíš, tak pokud bys nevěděl, Tibet je dnes součástí Číny. Současná čínská vlajka je ta z úvodu příspěvku. Předpokládám, že se to tak učí i v zeměpise na ZŠ. Je něco špatně?

 36. hurri napsal:

  Díky vašim komentářům se stal článek zajímavý. :)
  P.S. Já jsem na ruský ponorce byl.

 37. mv napsal:

  Ty vole Lukáši, ty jsi fakt přírodní úkaz, to už se nedá jinak nazvat. Takovouhle manipulaci s faktama za účelem obhájení neobhajitelného jsem dost dlouho neviděl. Když se tak oháníš Irákem a pohledem v souvislostech, tak se na něj taky podívej v souvislostech. Nebyl tam náhodou před invazí x let diktároský režim, který napadnul v roce 90 suverénní sousední stát? Nebyl tam náhodou režim, který prováděl genocidu na Kurdech? Nebyl to náhodou režim, který destabilizoval celou oblast? Ale to ty vidět nechceš viď? Ono je lepší ukazovat jako spousta jiných na zlý američany, který jsou tam beztak určitě jen kvůli ropě (ale že USA má daleko blíž velký zdroje ropy – Venezuela, Mexiko, Kanada – to už nikdo nevidí). V čem je mrtvý Iráčan palčivější problém než mrtvý Tibeťan? Aha, já zapomněl, američani jsou zlí – všude se to přece říká – a v Číně ty jsi byl a potkal tam samý milý lidi, viď.

  Seber prosím zbytky rozumu a přestaň sem psát o politických a společenských tématech. Neskutečně se svojí povrchností, neinformovaností a demagogií shazuješ. Piš o linuxu, programování a povídky o kapesních kundách, to ti jde líp…

 38. mv napsal:

  Jen pro doplnění, import ropy do USA podle zemí.

  http://www.gravmag.com/oil.html#imports

 39. LuFa napsal:

  mv: Ach jo, sotva si v komentáři postesknu (ohánění vypadá jinak), že mi není dobře z 90 000 mrtvých civilistů v Iráku (odkaz na článek viz. výše, který jsem si přečetl chvíli předtím, než jsem ho zmínil v komentáři), tak už mám na krku přišitou manipulaci s fakty za účelem obhájení neobhajitelného. Dále pak samostatný komentář o importech ropy do USA podle zemí. Skutečně si s Forrestem podejte ruce. Jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet. I když musím přiznat, když už nic, lepší psát o ropě, než o Forrestem vytahovaných symbolech.

  Co se týká předčasně ukončeného lidského života (především nevinného člověka), je to špatné vždy. Nezáleží na tom, zdali je to Tibeťan, Iráčan, Afričan, Evropan, Američan a kdokoliv další.

 40. Forrest napsal:

  Já na tohle nemám nervy. Jako dobrého kolegy, člověka který jde svou cestou a který se nebojí sporných témat si tě cením daleko více, bohužel, než jako komentátora čehokoliv. Omlouvám se, jestli jsem tě osobně urazil. Odcházím nadobro z těchto stránek. Nechci a nebudu dále číst takové články a toto je můj poslední příspěvek. Přeju bystrou mysl všem náhodným čtenářům mých dosavadních neoblíbených, ale pevně věřím, názorově vždy konzistentních komentářů.


  Viděl jsem bídu tak palčivou a nevýslovnou, ze mi zhořklo vše, čím jsem. Kdekoli jsem byl, běžel jsem od paláců a muzeí podívat se na život chudých v ponižující roli bezradného diváka. Nestačí dívat se a nestačí soucítit; měl bych žít jejich životem, ale bojím se smrti. Tato všivá nelidská bída není nesena na štítě žádné strany; do těch strašných pelechů, kde není ani hřebík na oběšení, ani špinavý hadr na podestlání, křičí komunismus z opatrné dálky: tím je vinen společenský řád; za dva roky, za dvacet let zavlaje prapor revoluce, a pak..
  Jakže, za dva roky, za dvacet let? Což můžete tak lhostejně připustit, že se má takhle žít ještě dva měsíce zimy, ještě dva týdny, ještě dva dny? Buržoazie, která zde nedovede nebo nechce pomoci, je mi cizí; ale stejně cizí je mi komunismus, který místo pomoci přináší prapor revoluce. Poslední slovo komunismu je vládnout a nikoli zachraňovat; jeho velikým heslem je moc a nikoli pomoc. Chudoba, hlad, nezaměstnanost nejsou mu nesnesitelnou bolestí a hanbou, nýbrž rezervou temných sil, kvasící hromadou zuřivosti a odporu. „Tím je vinen společenský řád.“ Ne, tím jsme vinni všichni, ať stojíme nad lidskou bídou s rukama v kapsách, nebo s praporem revoluce v rukou.

  Karel Čapek – Proč nejsem komunistou – Přítomnost 4. XII. 1924
  To je přesný obraz novodobé historie ČLR s její rudou tváří. Ale brilantní a až neuvěřitelně vizionářský Čapek je bohužel příliš velký kalibr na vyvrácení těch blábolů nahoře. Smekám před Vámi pane Čapku, prapor revoluce vlaje v ČLR už 60 let a bída stále trvá…

 41. LuFa napsal:

  Forrest: Nevšiml jsem si (a to jsem autor :-)), že by se můj příspěvek nějak týkal komunismu. Sám komunista nejsem a nikdy jsem nebyl. Taktéž nemám rád násilí v jakékoliv podobě.

  Ve svém příspěvku jsem pouze vyjádřil své přesvědčení o tom, že Tibet náleží Číně minimálně stejnou měrou jakou Baskicko dnes patří Španělsku, Korsika Francii, Kurdistán Turecku, Skotsko Anglii, Vlámsko Belgii, … . Bystrým čtenářům se omlouvám, že toto stále opakuji. Bohužel jak je vidět, jsou i tací, kteří se místo o voze baví koze.

  Od inteligentního čtenáře, který o Číně a Tibetu něco ví a chce se k tomu vyjádřit bych spíše čekal fakty podloženou diskuzi na téma historického nárokování Tibetu Čínou, nebo naopak. Dalším aspektem diskuze by mohla být otázka, máme-li vůbec právo vměšovat se a vyvíjet nátlak na vnitřní politiku suveréního státu. Ano, toto jsou otázky, na které zde odpověď nenalezneme, ale je dobré se o nich pobavit a v jejich kontextu myslet.

 42. magda švagrovka napsal:

  forrest: prosím, prosím, dej Lukášovi ještě jednu šanci, nezavrhuj tyto stránky, ber to sportovně, budem se těšit na Tvé komentáře, chyběly by nám tu. :)

 43. Demerzel napsal:

  ehm, no tak chápu, že bez čínské vlajky a krátkého textu by to byla nepříliš povedená minifotoreportáž z cool dovči v Tibetu, kterejch jsou po netu tisíce; ovšem takto je to kontroverzní článek jak noha

  kontroverzní tedy především díky děsivému blábolu, který autor zplodil – trochu se na něho podívejme:

  1. odstavec je asi nejlepší – jednak se píše Baskicko, jednak to není jen motání hrušek s jabkama, ale i s meruňkama, olivama a mrkví – prokázat naprostou neznalost o tolikém na tak malém prostoru je ovšem na druhou stranu pěkný výkon (opravdu je lepší nejdříve se něco o zmíněných regionech a zemích a jejich historii dovědět; zvlášť když se dále v textu autor snaží udělat ze sebe autoritu a všeználka, působí tento odstavec směšně)

  2. odstavec je nezajímavý stručný názor sice kritizující módní, často neinformovaný a hloupoučký obdiv frikulínů k Tibetu z pozice opačné, ovšem stejně neinformované a naprosto tupé (jakoby ho psal třeba soudruh Filip)

  3. odstavec je takové intermezzo k závěru plnému primitivní kvaziargumentace, sám o sobě je vlastně pravdivý a autor se jeho mistrným umístěním snaží navodit dojem, že konečně a nadále bude mít a psát pravdu

  4. odstavec – bomba:
  „Více toho zde v příspěvku rozvádět nechci.“ – útěk (neznalost, neschopnost přinést konečně argumenty?)

  „Myslím, že kdo historii a situaci v Tibetu zná, tak mi dá za pravdu.“ – kvaziargumentace z části dovolávající se anonymní autority a zčásti ad homunem; je nutno si přeložit: „kdo mi za pravdu nedá, tak historii a situaci v Tibetu nezná, čímž jsou oponenti mého názoru dopředu odsouzeni prohrát“

  „Kdo situaci nezná a žije jen z informací, které mu poskytnout mírně neobjektivní média a populističtí politici, ten se bude jen nesmyslně hádat.“ – klasický kvaziargument ad hominem; přeloženo: „jakákoli oponentura mých postojů je nysmyslné hádání a pochází od těch, kteří situaci neznají a žijí jen z informací, které mu poskytli mírně neobjektivní média a populističtí politici“

 44. mv napsal:

  Lufa: Ach jo, proč já diskutuju s člověkem, který tahá argumety z klobouku bez rozmyslu, aby je hned bagatelizoval, nebo rovnou popřel. Proč já diskutuju s člověkem, který evidentně nechápe, o čem je řeč, nebo to nechce chápat. Vždyť to je pořád dokola. Mám já tohle zapotřebí…? Bohužel asi jo.

  Poslední pokus: Bylo by podle tebe v pořádku kdyby někdy v roce 92/93 vlítla na Slovensko česká armáda, pozabíjela pár set tisíc Slováků, nastěhovala místo nic Čechy, ve školách se učila jen čeština, likvidovala se místní kultura, atd. atd.? Podle toho, co píšeš tak asi ano. Slovensko taky bylo součástí jednoho státu s Čechama a Moravou ne? Jsou to ty tvoje širší souvislosti ne? Měly by se určitě obyčejní Slováci lépe viď – určitě bychom jim tam postavili nějaké ty dálnice, továrny apod. viď?

  To tvoje Baskicko/Španělsko, Korsika/Francie atd. Oni tam Španělé/Francouzi provádějí nějakou genocidu? Oni tam ničí místní kulturu? Kdybych chtěl použít tvoji logiku, tak řeknu, že jsem tam byl a žádnou jsem neviděl. Čili zase plácnutí do vody, argument s nulovou váhou, míchající jabka s hruškama.

  Mj. dík za to srování s Forrestem, jsem rád, že mě považuješ za podobého člověka. On má rozumné názory, nad věcmi přemýšlí a neplácá nesmysly. Na rozdíl od spousty jiných…

 45. mv napsal:

  Demerzel: Respekt! Vítej v klubu! :-)

 46. LuFa napsal:

  Demerzel: Díky moc za zhodnocení příspěvku. Po podivných komentářích Forresta a mv velmi milá změna. Myslím, že příspěvek jsi odhadl celkem dobře. Umístění obrázku Čínské vlajky do příspěvku je přesně to, co má případného návštěvníka donutit se zamyslet nad akcí vlajka pro Tibet a i jinak celkovou situací v Tibetu.

  Půjdeme-li po odstavcích. Baskicko jsem opravil. Díky. Skutečnou podstatu problémů ohledně Baskicka, Korsiky, Kurdistánu, Skotsku, Vlámsku, a dalších zemích s obdobnými separatistickými tendencemi neznám. S čím se čas od času ale setkávám jsou nehezké útoky za nezávislost. Sem tam někde vybuchne bomba. Sem tam se vystřelí pár nábojů. Skutečně nehezké věci. O tom co se v současných dnech děje v Tibetu, proč a v jaké míře k nepokojům došlo netuším. Informací mnoho není. O to více mě překvapuje fakt, že se nalezne mnoho takových, kteří naprosto přesný přehled mají.

  Do role všeználka a autority se v tomto ohledu rozhodně nestavím. Pokud tak ale někdo mých pár řádek pojme, zůstává mi utajeno proč.

  Druhý odstavec se snaží vyprovokovat diskuzi na téma, jak se žije Tibeťanům dnes pod Čínskou nadvládou a jak se jim žilo dřív pod Tibetskou. Pokud toto někdo ví, má o tomto informace, ať to napíše.

  Třetí odstavec si na mušku bere smutný fakt, že mnoho lidí zapojených do akce Vlajka pro Tibet, bere Tibet pouze jako módní trend, aniž by se o něj sami zajímali. Prostě být pro Tibet je IN, nic víc, nic méně.

  Čtvrtý odstavec shrnuje fakt, že Tibet dnes skutečně patří k Číně. Je-li to tak správně, nebo není, nevím a nepřísluší mi o tom rozhodovat. Faktem zde zůstává, že několik set století Tibet k Číně náležel a má na ní mnoho vazeb.

  Rozvádění dalších souvislostí jsem z časových důvodů nepokládal v příspěvku za nutné. K zamyšlení, motivaci pro vyhledání dalších informací a následnou diskuzi pod příspěvkem to co jsem napsal stačí. Některé názory v diskuzi vyjádřené jsou zajímavé. Jiné naopak ne, a svědčí o tom, že si čtenáři do příspěvku promítají i jiné bolístky.

 47. LuFa napsal:

  mv: vezmi si příklad z rozumného Demerzela. Tvůj scifi pohled na Česko-Slovenské rozdělení je dost od věci, aneb kdyby se bývalo stalo …. .

 48. LuFa napsal:

  mv, forrest: Co říkáte na článek Svědectví: Tibeťané během demonstrací lynčovali Číňany.

  V článku se například píše:

  Situace se v metropoli Lhase vyhrotila v pátek 14. března. Z výpovědí svědků vyplývá, že demonstrace se zvrhly až v násilnosti, při kterých Tibeťané náhodně bili i zabíjeli etnické Číňany a zapalovali jejich obchody a domy, a to jen na základě jejich etnické příslušnosti.

  Svědci například popsali, jak rozzuřený dav bezdůvodně lynčoval čínského motocyklistu – podle svědků pravděpodobně zemřel. Ne všichni Tibeťané se však účastnili násilností, naopak někteří ukrývali své čínské přátele.

  „Tibeťané jsou obvykle tak klidní a přátelští, ale najednou byli jak pomatení,“ řekl deníku Los Angeles Times švýcarský turista Claude Balsiger. „Kvíleli jak vlci. Bylo to brutální, plné násilí.“

  Nepřipravení a vystrašení policisté nejdříve proti rozvášněným skupinám Tibeťanů nezasáhli. Ti vypálili velkou část centra Lhasy.

  Když se pak seskupily polovojenské čínské jednotky, začaly do zástupů demonstrantů střílet. Řada z protestujících zemřela.

 49. tlampač napsal:

  TY JO:)
  NA TO NEMÁM.

 50. mv napsal:

  Lufa: Já si z nikoho příklad brát nepotřebuju. Já jsem ti chtěl jen ukázat absurditu tvé argumentace. Že jsi to opět nepochopil už mě vůbec nepřekvapuje. Mj. mám pocit, že jsi ani nepochopil, že Demerzel píše, stejně jako já a Forrest, že ten tvůj článek je naprostý blábol.

  A ten článek na aktuálně.cz? Co jsi s ním jako chtěl ukázat? Myslíš, že tenhle popis událostí z jednoho zdroje něco mění na desetiletích genocidy a násilného osídlování Tibetu Číňany za účelem rozmělnění původního obyvatelstva a tím ospravedlnění čínské politiky? Zase argument o ničem, zase opak toho tvého vidění věcí v souvislostech (myslíš, že by Tibeťani tohle dělali, kdyby jim něco mnohem horšího x desítek let nedělali Číňani?). Sorry, ale utápíš se neustále v té svojí bramboračce, ze který bez rozmyslu taháš pseudoargumenty, které jen v tu chvíli z tvého pohledu vypadají relevantně.

  Končím a následuji Forresta někam pryč, kde moje snaha má nějaký smysl. Tady je to marný, je to marný, je to marný…

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.