Divadlo – Stalo sa prvého septembra…

Před Vánoci jsem zde zmínila pár tipů na knižní novinky (Je libo něco na čtení?) a mezi tipy byla i knížka Stalo se prvního září nebo někdy jindy. Knížka je čtivá, zachycuje dlouhé časové období, popisuje životní příběhy tří kamarádů, děj je propleten i historickým vývojem na Slovensku.

Na začátku dubna uvedlo Divadlo v Dlouhé nový kousek. Stalo sa prvého septembra. I když se název lehce:-) liší, spojila jsem si ho s knihou a rozklikla reklamu z Divadla v Dlouhé. “ Jo je to ono, zaradovala jsem se.“ Záhy mě ale napadlo, jak se asi děj takové knihy dá zahrát v divadle?!?! Bude to česky nebo slovensky? Po delším pátrání se mi podařilo zjistit, že se jedná o scénické čtení, v prostorách Kavárny Divadla v Dlouhé. Hmm, jak asi tak udělají scénické čtení z díla, kde vytupuje několik osob, objevuje se několik časových os? Co to je scénické čtení? Lístek za 160 Kč, to jde, to je levnější než klasické divadlo, jdu do toho.

Díky předchozím pocitům jsem neočekávala nic, možná jsem čekala i nějaké zklamání, které mívám po shlédnutí filmů, natočených podle knih. Šla jsem ze zvědavosti a taky z patriotismu.

A ROZHODNĚ TO STÁLO ZATO!

Herců bylo několik, rozhodně to nebylo tak, že by seděli vedle sebe na židlích a četli něco z papírů, já mám pocit, že u toho hráli a občas se podívali do papírů. Celé to bylo v původním, slovenském znění. Herci super, prozradím jen úvodní scénu, která zabodovala u všech.

Tři kamarádi se tradičně 1. září schází na plovárně, je jim 13 let a dostávají první choutky na ženy. Zárověň se chlubí, kdo má kolik chlupů – tedy už je více chlap, než ostatní, nebo kdo zažil už nějaké noční dobrodružství,…Hrají to ale dospělí chlapi, do půl těla, a linou se z nich moudra třináctiletých kluků….

Obecně mi představení přišlo pozitivnější a odlehčenější než kniha, takže diváci byli pobaveni, ale zároveň i poučeni.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

2 komentářů k “Divadlo – Stalo sa prvého septembra…”

  1. LuFa napsal:

    Díky Klárko za tip a zároveň se stydím, v divadle jsem už minimálně rok nebyl :-(. Budu se muset vypravit alespoň do Klicperáku.

  2. Klára napsal:

    LuFa: můžeš v HK na festival Divadlo Evropských regionů, 21.6. – 30.6.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.