Velmi zajímavá fakta o kouření – především pro militantní nekuřáky

Je to již delší doba, kdy militantní nekuřáci rozjeli mírně netolerantní akci Stop kouření, za účelem svobodným občanům diktovat, jak se v jisté věci tj. kouření chovat. Ač sám cigarety nekouřím, závislý na nikotinu nejsem, když mi někdo kouří u jídla, tak mi to vadí atd. atd. petici jsem nepodepsal a plošný zákaz kouření nikdy podporovat nebudu. Svobody jednotlivce si cením. Více ostatně v příspěvku Podepsat petici proti kouření v restauracích? V žádném případě.

Ač se teď o snahách zakázat kouření zrovna moc nemluví, na serveru Zvedavec.org vyšel včera velmi zajímavý článek Hitlerův zákaz kouření. Přes lehce kontroverzní název obsahuje řadu velmi zajímavých faktů o kouření, takže ho všem doporučuji přečíst. Pro ty, co tak nemohou učinit v krátkosti pár zajímavých faktů z článku ocituji:

 • každý rok zemře v USA předčasně 400 tisíc lidí následkem kouření. Ale věděli jste, že i když kuřák zemře ve věku 92 let, je stále veden jako předčasně zemřelý následkem kouření a zahrnut do této statistiky? Z analýzy věku těch 400 tisíc předčasně zemřelých kuřáků (SAMMEC Smoking Attributable Mortality, Morbidity and Economic Costs) provedené Centrem pro kontrolu nemocí (Centers for Disease Control – CDC) vyplynula některá zajímavá čísla. Kuřácké „oběti“ žily přibližně o dva roky déle než nekuřáci – kuřáci: 71,9, nekuřáci 70 let. Z těch 400 tisíc „předčasně zemřelých“ následkem kouření zemřelo více jako 70 tisíc ve věku vyšším než 85 let. Pouze 1900 z 400 tisíc, neboli 0,5 % z kuřáckých „obětí,“ zemřelo ve věku nižším než 35 let. Na druhé straně u nekuřáků zemřelo 143 tisíc lidí (8 %) mladších 35 let, většinou při autonehodě nebo kvůli drogám. (forces.org)

 • Je dobře známo, že kouření způsobuje rakovinu, bereme to jako fakt, ale o čem se málokdy mluví, je to, že 70 % veškerého výskytu rakoviny je u nekuřáků. National Cancer Institute a National Institutes of Health uvádějí, že pouze 30 % rakovinného onemocnění lze přisoudit kouření. Podle OSN mají Japonsko a Jižní Korea největší spotřebu tabáku, ale současně jsou na první a druhé pozici v tabulce průměrné délky života. (Smoking Kills)

 • Zdá se, že protikuřácké loby skromně mlčí o nedávných studiích, které ukazují na snížení rizika Parkinsonovy nemoci u kuřáků o 50%. Stejně tak mlčí o faktu, že 75% těch, kteří zemřou na nemoci srdce a selhání koronárního systému, jsou nekuřáci. (Forces International)

 • Zajímavým faktem, který někteří využívají k hlubšímu zamýšlení o škodlivosti kouření, je také statistika, podle které státy s největším počtem kuřáků mají nejnižší počet výskytu rakoviny plic. Jiní se přou o tom, že kouření prodlužuje délku života a upozorňují na fakt, že mnozí nejstarší lidé na světe jsou kuřáky.

 • To, co si málo lidí uvědomuje, je skutečnost, že zákazy kouření nejsou kvůli našemu zdraví. Kdyby tomu tak bylo, nebyly by chemikálie v našich potravinách, geneticky modifikovaná semena, růstové hormony v mléčných výrobcích, odpadní látky v pitné vodě, rtuť v očkovacích sérech nebo těžké kovy v pleťové kosmetice.
 • (citováno z článku: Hitlerův zákaz kouření z serveru Zvedavec.org)

  Velmi zajímavé. Co říkáte?

  You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

  24 komentářů k “Velmi zajímavá fakta o kouření – především pro militantní nekuřáky”

  1. somoant napsal:

   idem si hned zapalit :)

  2. Somoant: Přidávám se :).

  3. mv napsal:

   „Je dobře známo, že kouření způsobuje rakovinu, bereme to jako fakt, ale o čem se málokdy mluví, je to, že 70 % veškerého výskytu rakoviny je u nekuřáků.“

   Tohle mi připomíná: Třetinu (přesné číslo nevím, aby mě někdo nechytal za slovo) nehod způsobí řidiči pod vlivem alkoholu. Vyžeňte střízlivé ze silnic, mají za vinu dvě třetiny nehod!

   Takováhle argumentace mě vždycky zarazí do židle, tady jsem z ní málem spadnul. To seš opravdu tak blbej, že ti nedochází absurdita takovéhle argumentace? Sorry, slušnějc to říct nedokážu, protože na takovouhle do nebe volající zhovadilost mirnějc reagovat nedokážu.

  4. Hujer napsal:

   Díky za pěkný článek (nutící i k zamyšlení). Zvláště oceňuji že „Svobody jednotlivce si ceníš“ a já se s tím plně ztotožňuji. Ač sám jsem kuřák, byl bych rád, kdyby místo plošného zákazu existovalo „něco“, co by donutilo restaurace se zamyslet nad zakouřeným prostředím resp. prostorách pro nekuřáky. Mnohdy je to i pro mne kuřáka příliš silné kafe a raději, dokud to jen jde, mrznu a kouřím venku „na zahrádce“ u hospody. Ostatně, kdo má ten smrad čuchat že ….

  5. LuFa napsal:

   mv: Tebou uváděný příklad není dobrý. I když třetinu dopravních nehod jak uvádiš způsobují řidiči pod vlivem alkoholu (zde doufám, že především ti, kteří mají v krvi víc jak 0,5 promile tj. jsou nalití jak bandasky) je nutno mít na paměti procenta opilých řidiču z množiny všech řidiču a procenta kuřáků z celé populace.

   Zatímco opilých řidičů se na silnici vzhledem k počtu všech řidičů pohybuje relativně málo, je třetina zaviněných dopravních nehod ze všech nehod skutečně značná. Možná by se dalo říct, pokud se člověk naleje, bude bourat.

   Kuřáků je narozdíl od nalitých řidičů v populaci mnohem, mnohem víc. Přesné počty neznám a ani je nebudu zjišťovat. Je však jasné, že zde 70 procent má značně jiný význam od 70. procent bourajících střízlivých řidičů.

  6. mj napsal:

   LuFa: pravda, pravda, 70 procent je úplně něco jiného než jiných 70 procent :-D.

  7. LuFa napsal:

   mj: co se týká významu u dvou odlišných problémů, tak ano.

  8. Janda Martin napsal:

   Statistika je pěkná věc, osobní zkušenost něco jiného. V generaci mých prarodičů je kuřácká část bohužel už po smrti, zatímco nekuřáci díky bohu ještě žijí. Neumřeli na rakovinu, ale na srdeční onemocnění.

   Se zákazem kouření na veřejných místech je to složité. Když to obrátím, omezují kuřáci mojí svobodu, když musím nedobrovolně čuchat smrad v restauracích nebo na zastávce. Jediná výhoda je, že z dané hospody nebo místa obecně, můžu odejít. A taky to dělám.

   A co pak zaměstnanci restaurací? Možná by měli za svou práci mít zdravotní příplatek.

   Rozhodně nemíním někde stát s transparenty nebo lidi přemlouvat na ulici ať nekouří. Jak píšete, je to jejich svobodná vůle a svoboda jednotlivce. Pokud ale šahá někdo na moji svobodu, tak se mi to pochopitelně nelíbí. To je jak kdybych měl doma nosit zátky do uší, když si soused pouští nahlas hudbu.

   Možná bych se raději navážel do **militantních a netolerantních kuřáků**. Vesměs jsou ale lidi slušní a dá se s nimi domluvit.

  9. rony napsal:

   Ak ide o kampane stylu „Nekourit“, tak VZDY sa ako jedine riesenie ponuka „plosny zakaz“, ktory si mnohi vysvetluju ako statom povoleny odstrel „kuraku“. To je jeden aspekt veci.

   Dalsi, uzko suvisejuci, je ten, ze to „jedine“ riesenie nie je jedine a jedine mozne. Existuje ich vela a dokonca aj daleko vyhodnejsich aj pre militantnejsiu cast antifajciarov, ktori pomaly tvrdia, ze im skodi aj fajciar uzavrety v sklenej budke.

   Najcastejsi priklad je pre nich prave ta obligatna „restauracia“, kde „nemozu dychat“ a ked prejdu castou argumentov, tak vybehnu s „chudakmi“ z personalu. Preto podla nich treba plosny zakaz.

   Mnohi fajciari a dufam aj nefajciari sa zhodnu so mnou v nazore, ze riesenie v existencii CELONEFAJCIARSKYCH podnikov ale AJ FAJCIARSKYCH je omnoho prijemnejsi kompromis. Proste ak sa majitel restauracie, baru, krcmy rozhodne byt NEFAJCIARSKY, tak nech mu – ak chceme zasah statu – ponukne „vyberte si ake“ vyhody. Ale na druhu stranu, ak si majitel krcmy mysli, ze chce mat zafajcenu krcmu, tak nech ju ma. Kludne s povinnostou vycapit na vchode prislusne varovania. Akonahle budem mat na vyber, tak nepojdem tam a sadnem si o par metrov dalej. Znovu opakujem – kludne nech ma nefajciarsky podnik podporu statu, aby sa nedalo argumentovat, ze „nefajciarske podniky nebudu“.

   Rovnako ako ostatni TIEZ nechapem PRECO by mal akykolvek podnik v miestach, kde sa podava jedlo mat ZAROVEN popolniky na stoloch. Tu plosny zakaz absolutne podporujem – koniec koncov ja osobne som uz davno nenasiel takyto podnik, kde v case obeda pri vedlajsom stole ktosi fajci a popolnik „troni“ medzi taniermi s polievkou. Zrejme sa podvedome vyhybam „pajzlom“ ale militantni antifajciari su mimoriadni pajzlovi fanuskovia :-)

   Co mna osobne na tychto kampaniach zaraza je vsak to, aki ludia sa k nim primknu. Obvykle silne militantni internetovi „poserovia“, ktori by s ochranou zakona chceli „dat za vyucenou“ tym „zlym fajciarom“. Proste statom schvaleny lynch :-) To mi je uprimne luto, nie vsak kvoli nim. Skor kvoli tomu, ze podla mna najucinnejsou kampanou by bolo akymikolvek prostriedkami sa snazit dosiahnut aby ludia NEZACALI fajcit. A to je diametralne odlisne od toho, ze zacneme „buzerovat“ roky fajciacich ludi, pricom je dokonale jasne, ze schopnost obmedzit tuto zavislost je u nich znacne oslabena.

   Ja vidim – ak je skutocnym zamerom obmedzit fajcenie a nie len realizovat sa v „buzeracii“ – riesenie len v snahe obmedzit motivaciu stat sa fajciarom.

  10. Janda Martin napsal:

   rony: Ano, to je možné řešení. Určitě by se našlo i víc drobností, jak situaci zlepšit, než plošným zákazem, to máte pravdu.

   Na základě tohoto článku jsem se zamyslel, přečetl pár dalších článků. A musím vám dát za pravdu, že celoplošný zákaz není nejlepší cesta.

   Já myslím, že hlavním problémem celé záležitosti jsou neohleduplní kuřáci. Právě kvůli takovým někoho plošný zákaz vůbec napadl.

   Jinak bych ještě vznesl myšlenku, že najít nekuřáckou restauraci je u nás docela problém. Vím snad o dvou. Taky je smutné, že v některých restauracích nedodržují ani zákaz při podávání obědů. Nejspíš to dělají ze strachu aby nepřišli o klientelu… ve zkutečnosti o ni právě naopak přicházejí, což mi potvrdili i kouřící spolupracovníci.

   No, není to snadná otázka, ale musím vám dát za pravdu, že plošný zákaz není řešení. Byl bych ale pro přísnější kontroly a pokuty na zastávkách a v restauracích v době obědu. Na tom žádnou „buzeraci“ nevidím.

  11. LuFa napsal:

   Janda Martin:

   S problémem neohleduplných kuřáků (a lidí obecně i nekuřáků) souhlasím. Neohleduplnost k ostatním však nevzniká ani nezaniká kouřením. Pokud někoho neohleduplný kuřák štve kouřem, nikde není psáno, že po té co mu cigaretu seberete, nebude štvát ostatní něčím jiným.

   Podstatné dnes je, že se vlastník objektu, třeba restaurace, může rozhodnout, že se u něj nesmí kouřit a kuřáci to musí respektovat. Není častým jevem, aby se kuřák domáhal kouření v nekuřáckých prostorech. Takže tohoto si važme.

   Já sám, jak jsem už mnohokrát psal, cigarety nekouřím a k jídlu, k zábavě vyhledávám nekuřácké prostory. V HK a okolí jich máme dost.

   Ne vždy však nekuřáckých podniků musí být dostatek i v jiných městech a vesnicích. Poté se ale musí místní nekuřáci snažit a k založení nekuřáckým míst své okolí motivovat. NE, ale zákonem nařizovat.

  12. LuFa napsal:

   rony: Díky za komentář, souhlasím.

  13. rony napsal:

   „Jinak bych ještě vznesl myšlenku, že najít nekuřáckou restauraci je u nás docela problém.“

   Prave preto pisem, ze je lepsie sily investovat do toho, aby sa majitelia restauracii MOTIVOVALI.

   Ja mam vsak ako som napisal INE skusenosti – chodieval som cele leto po restauraciach a naozaj som nebol ANI v jedinej, kde by boli popolniky na stoloch!!! A to jedna je mimo dobu podavania obedu obycajna „lepsia“ pivaren!!!

   Takze si NEMYSLIM, ze je to AZ tak zle ako sa snazia ludia vykreslit.

   Myslim si, ze NIE je az tak TAZKE pohybovat sa pomerne slobodne po svete a NEMAT vo svojom okruhu s priemerom 3 metre ziadneho fajciara :-)

  14. LuFa napsal:

   rony, Janda Martin: Tak u nas u domu máme v těsné blízkosti dva podniky, jednu kuřáckou hospůdkau a jeden nekuřácký Bowling Bar. Přes léto jsme s dětma venku u kuřácké hospůdky. Kuřáci se koncentrují uvnitř. Nekouřící rodiče s dětmi pak venku. Sem tam si někdo cigaretu dá, ale kouř se tak nějak ztratí ve vzduchu :-). V zimě pak když už někam jdeme, tak do nekuřáckého Bowling baru. Na kuřáky si u nás rozhodně stěžovat nemohu.

  15. Lenka H. napsal:

   S plošným zákazem kouření na všech veřejných prostranstvích NEsouhlasím, ať klidně nějaký hospody zůstanou v době mimo oběd kuřácký, ale… setkala jsem se už ve dvou zaměstnáních se zcela jasnou diskriminací nekuřáků a to mě přijde už moc silný kafe !!! Např. v jedné práci z našeho dámského záchodu udělali „kuřácký“ a já musela chodit někam do pr::::, ale si hošíčci mohli hulit blízko od kanceláří :(
   Jinak ty čísla ohledně rakoviny mi přijdou nějaký podivný, protože 95 % rakovin plic mají kuřáci a tuto nemoc přežije míň než 10 % lidí.
   Na medicíně v Praze se učí, že kouření tabáku má i několik kladných účinků, ty negativní ale bohužel výrazně převažujou.

  16. Lenka napsal:

   Jinak bysme mohli udělat třeba seznam nekuřáckých hospod v Hradci, třeba by to některým lidem pomohlo

  17. blanka napsal:

   Jednoduse receno: Za 1): Luky mas postreh a dobry clanek. Za 2): Koureni (nikotin )zuzuje vsechny cevy i cevky i cevicky a je z toho i impotence !!tak panove kuraci at se vam nic nezuzuje!! Hezky den blanka

  18. Gaucman napsal:

   Jelikož sám nekouřím a smrad z cigaret mě vadí, tak proti nekuřáckým zákonům neprotestuji. Je mi jasné, že na jednu stranu je to omezování kuřáků, na druhou stranu jsem rád, když nemusím čuchat ten smrad – svým způsobem jsem já obtěžován jimi, zatímco oni si vychutnávají svůj požitek. Mohl bych to přirovnat k masturbaci na ulici – někomu to bude jedno, další se budou pohoršovat.
   I když souhlasím s tím, že nevětším problémem jsou ti neohleduplní kuřáci. Co mě dokáže vytočit, tak to, jak před příjezdem autobusu někteří dokouří cigaretu, hodí na zem a poslední výdech vypustí do autobusu, do něhož nastupují. A jejich výborný dech, když si sednou za vás, to je mňamka. Asi budu bezostyšně v autobuse prdět. Vyjde to nastejno.
   A ještě ke kuřákům v zaměstnání: kuřáci dost často trajdají na kuřárnu, za den tam prostojí třeba i půl hodiny. Ale běda těm ostatním, kdyby si chtěli tu půlhodinu vybrat třeba na kafe v jídelně, tam by je hnali! Proč se to tedy kuřákům toleruje?

  19. spectrum napsal:

   Mno, podle mě kuřáci nezanedbatelným způsobem přispívají do státní pokladny, takže proti gustu žádný dišputác…. Co tím chci říct, na jedné straně se proti nim zbrojí a na straně druhé má každý právo na to zvolit si jak se bude chovat, zda bude kouřit, pít, ukládat peníze do (vytunelované) banky nebo jinam.
   Když se člověk podívá jak to funguje v domovech důchodců, jak se zvyšuje věk odchodu do důchodu, tak není o co stát a tak proč si nezapálit. Myslím, že Hemingway říkal: Žen je spousta, ale cigareta je jenom jedna.

  20. tlampašskey napsal:

   Hej heja hej, ja su proti felaci. Mě nejvíc vadí vajgly. Vajgly na ulici, vajgly v parku, vajgly u rybníka, vajgly v lese, vajgly v lese.
   Seru na vajgly atím pádem na kuřáky. Jsou to sebestředná hovada.A to paušálně. Oni přce chtějí kouřit a tak to pochop. Kecy o tom, že přispívají kuřáci do rozpočtu jsou mimo. Péče o ně a o jejich vajgly stojí mnohem, mnohem víc.Dát si pět cigaret denně by mi asi tolik nevadilo. Kdo to ale dokáže?
   Firmy co dělají cigára zaměstnávají celé týmy chemiku, ktěří vám do žvára zakomponují chuť na další a další cigaretku… Je to stejná sračka, jako obchod s drogama.
   Takže blahopřeju k svévolnejm sebestřednejm kuřákum zdar! Kuřte si občani a vajgly naházejte po pěších zónách a veřejném prostoru. Máte na to ústavní právo …

  21. tlampašskey napsal:

   Ví někdo proč nenosím brýle?Pak naseká chyby i v tak krátkém příspěvku …

  22. Yff napsal:

   Kuřáci si pořád stěžují jak jsou diskriminovaní. Ale kouření není nic jiného než drogová závislost. Proč tedy netolerujeme taky narkomany, aby si mohli kdekoli píchat svůj heroin nebo šňupat koks. Odpověď je jednoduchá, protože tihle týpci nepřispívají do státní kasy. Aha..takže to by bylo na dlouhou diskuzi.
   A druhá věc, dnes je již lékařsky prokázáno, že kouření škodí zdraví (nevím, kde vzal autor článku ta čísla, podle mě jsou mnohem vyšší). Pokud někdo ví, že je nakažen, a úmyslně roznáší třeba žloutenku, nebo tuberu, jedná se tuším o obecné ohrožení, a je to trestný čin. Ale veřejnost k tomu buď mlčí, nebo omílá pořád dokola velká slova o právech a svobodách jednotlivce. Ale nekuřáků se to asi netýká, nebo ano? My kuřáky neomezujeme, oni omezují nás, a nemají k tomu nic víc než svoje dětinské argumenty.
   Neomezuji nijak kuřáky, ať se zavřou doma, utěsní okna a dveře, a kouří. Je mi to jedno. Ale jsou poučeni, proč jim pak stát platí léčení? Stejně jako feťáci mají vakcíny proti žloutence přednostně, a zadarmo, zatímco normální člověk si musí počkat a ještě zaplatit třebaže narozdíl od nich si platí pojištění?
   Logika v tomto státě je mi již dlouhá léta záhadou, hlavně proč podporujeme nepřizpůsobivé kteří vždycky nejvíc křičí jak jsou na tom špatně, ale ostatní na to doplácí.

  23. full napsal:

   Pro ty co se snaží omezit kouření můžu doporučit eGo EL cigaretu. Ušetřím ted víc než za obyčejné tabákové výrobky a cítim se i po zdravotní stránce lépe. Pár kratších, ale zajímavých článku o ní najdete zde http://egoelektronickacigareta.cz/

  24. WTF napsal:

   A víš, ty debile, jak se takové cigarety testují? Vezmou skupinu psů, přikurtují je do takového držáku a na nos jim nasadí něco jako kyslíkovou masku, ale pouští jim tam cigaretový smrad. Pes má cca milionkrát citlivější čich než člověk. Psi se při těch pokusech pozvrací a někteří se těmi zvratky udusí. Totéž se dělá případně s potkany nebo opicemi. Přínos pro „vědce“ nula nula nic, protože zvířata mají jiný metabolismus než člověk, takže nejde vůbec na základě pokusů na zvířatech předpovědět, co ta samá látka udělá u lidí (95% pokusů na zvířatech vůbec neodpovídá tomu, jak to potom probíhá u lidí).
   Každý kuřák podporuje šílené týrání zvířat!

  Napište prosím komentář

  You must be logged in to post a comment.