A máme tu burčák

Burčák je částečně zkvašený mošt z révy vinné, který obsahuje vyvážený a chuťově harmonický poměr alkoholu, cukru a kyselin. Jde o meziprodukt při výrobě vína, který bývá k dispozici několik dní po začátku kvašení moštu. Obsah alkoholu bývá zhruba 1–7 %1.

Na trhu se objevuje většinou burčák vyrobený z bílých hroznů. Kvalitní burčák má světle žlutou barvu, je více nebo méně zkalen kvasným kalem. Neobsahuje ale žádné mechanické nečistoty ani velké shluky kvasinek. Na dně a na stěnách nádoby se může usazovat jemná usazenina. Existuje také červený burčák z modrých hroznů, ten se ale na trhu téměř neobjevuje.

Zdroj: Wikipedia

Tak jsem si včera v podvečer ve své oblíbené vinotéce koupil svůj letošní první burčák. Celých jedenáct měsíců jsem se na něj těšil a konečně se dočkal.

K výrobě burčáku na obrázku byly použity bíle hrozny odrůdy Irsai Oliver.

A co vy, kupujete si a pijete burčák?

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

3 komentářů k “A máme tu burčák”

  1. Manicka napsal:

    Jeeee, burčák, paráda, už si proň běžím :) I když, v neděli asi špatně

  2. Jojo, občas si dám. :-)

  3. Janda Martin napsal:

    Už mám taky za sebou první litr. Burčák prostě patří k podzimu a pokud máte velkou ledničku, dá se probíhající reakce v burčáku natolik zpomalit, že vydrží až do prosince. Jen je letos zase o něco dražší. Za litr kvalitního burčáku letos chtějí kolem 55,-. V plné burčákové sezóně cena většinou trochu klesne.

    Jinak nepřijde mi, že by červený burčák byl zas tak vzácný. Sice bývá později, ale vím asi o 5 místech v Brně, kde ho každoročně mají a za přijatelnou cenu.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.