Vrácení Windows, aneb mnoho povyku pro nic od hloupých spotřebitelů

Pár dní tomu, co Kamil Páral publikoval ve svém blogu storku o tom, jak vrátil lincenci Windows u Lenovo ČR.

No co, spotřebitel, který neumí nakupovat si místo vytouženého noťásku bez OS koupí noťásek s OS, pak zjistí, že mohl ušetřit a chce své penízky zpátky. Občas se tak u někoho stane. Já tedy pokud chci noťas bez OS, koupím ho bez OS, ale to je jiná.

Původně jsem tento spotřebitelský úlet s vracením ignoroval, ale dnes, když už mi minimálně po desáté spadl z různých stran do RSS čtečky, nedá mi to, abych se k tomu nevyjádřil.

Takže o co jde. Máme prodejce A, B, C kteří svobodně nabízí své zboží k prodeji. Máme spotřebite D, který u prodejců A, B, C poptává zboží jistých parametrů. Po zvážení všech nabídek se spotřebitel D rozhodne pro zboží prodejce B a to si svobodně koupí. V našem případě si spotřebitel D vybral u prodejce B noťásek s OS Windows. Taková ostatně byla nabídka, žádná černota, žádný podfuk.

Uživatel D si svůj stroječek přinesl domů, spustil a po spuštění viděl hlášku:

Použitím softwaru přijímáte tyto podmínky. Pokud je nepřijímáte, software nepoužívejte. Místo toho se obraťte na prodejce nebo instalátora a zjistěte jeho zásady náhrad ve formě peněz či zboží.

No, co, uživatel se možná zalekl podmínek, možná něčeho jiného, zařekl se systém používat a zatoužil po náhradě ve formě pěněz nebo zboží. Holt stane se. V tomto bodě pak není nic jednoduššího, než se obrátit na prodejce, tj. obchůdek, kde spotřebitel D noťásek kupoval a říci si o náhradu. Nic víc, nic méňe.

V konkrétním popisovaném případu se zřejmě stalo něco jiného a spotřebitel použil kanón na vrabce. Místo prodejce, jak se v hlášce doslovně píše kontaktoval jakési autorizované středisko autorizované středisko Lenova s dotazem jakým postupem může vrátit licenci Windows. No, nevím, dělá se přesně něco jiného, než je psáno. Od tohoto bodu se pak odvíjely další trable, které spotřebitel popisuje a které držel-li by se hlášky nemusely vůbec nastat.

Na závěr jak se dalo očekávat vše skončilo tak, že spotřebiteli D by dán návrh na vrácení peněz za Windows s podmínkou, že je nebude nikdy s konkrétní licencí použivat a dále bude o svém vracení mlčet. No, co kdo ví, kolik spotřebitelů, kteří si špatně koupili a pak reklamovaly mlčení přijalo.

Náš spotřebitel D však nakonec mlčení nepřijal, nic nevrátil, peníze ani jiné zboží náhradou nedostal. S podivem čtu tedy hlášky:

Toto je popis zřejmě prvního případu úspěšného vrácení licence Windows výrobci notebooku v České Republice.

Ve článku tvrdím, že jsem první zdokumentovaný případ v ČR, který dokázal vytlouct z výrobce notebooků peníze za licenci Windows.

Tak nějak se mi tato tvrzení zdají přehnaná a scestná. Nechápu co je na jednom neuváženém nákupu a zbytečně zdlouhavé reklamaci tak světoborného, že s tím nyní musím setkávat na každém rohu.

Mé dvě rady na závěr zní.

1) Nakupujte z rozvahou. Chcete-li notebook bez OS, kupte ho bez OS. Chcete-li notebook s Linuxem, kupte ho s Linuxem. Chcete-li notebook s Windows, kupte ho s Windows.

2) Pokud něco reklamujete, vracíte, postupujte podle reklamačního řádu, nebo toho, jak je vám dáno na vědomí.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

57 komentářů k “Vrácení Windows, aneb mnoho povyku pro nic od hloupých spotřebitelů”

 1. Zdenda napsal:

  Na vracení Windows jsem příliš líný, proto jsem se o to zatím nikdy nesnažil. Ale asi to při dalším nákupu také zkusím. Nebo rovnou dám podnět SOS případně UOHS nebo někomu dalšímu kdo mi bude doporučen.

  Kupuji si konkrétní HW a ne OS, ten mám vlastní. OS nechci, bohužel žádný prodejce v ČR to není schopný nabídnout, protože už výrobce toho HW to váže dohromady i když k tomu není žádný objektivní důvod (teda když nepočítám větší zisk pro prodejce).

  Každý prodejce mi na dotaz zda mi dá slevu, když si nekoupím MS Windows s notebookem odpověděl, že nedá. Že prý mu to už tak přijde od distributora. Ale jestli chci, tak mi windows z disku smaže (bez změny ceny). Tohle nějak smrdí, protože licence windows určitě nebude zdarma.

  Když jsem si šel koupit kolo (takové to jízdní, má dvě kola, dvě šlapky, sedlo, řidítka) tak jsem chtěl jiná řidítka, jiné sedlo, odmontovat tamto, přidat něco jiného. Prodejce vše udělal, ceny odebraných odečetl, přičetl věci které jsem si nechal dát navíc a bylo to. Proč to u značkového kola, které koupil jako hotový výrobek od výrobce jde a u počítače ne? U toho počítače je to dokonce mnohem snadnější.

 2. tlamak napsal:

  Kamil Páral to nic není, ale podporučík Kamil Hamřík to je liga! Dnes na nově ped polednem Malý pitaval z velkého města ….

 3. LuFa napsal:

  Zdenda:

  Proč to u značkového kola, které koupil jako hotový výrobek od výrobce jde a u počítače ne?

  Protože záleží na ochotě a přístupu prodejce (výrobce) a na tom jak se s ním dohodneš. Takto jak popisuješ se určitě každý prodejce (výrobce) kol nezachová.

 4. Díra napsal:

  Přečetl jsem článek a asi tri čtvrtiny komentářů, na více jsem neměl nervy a žaludek. Příjde mi to jako dohadování se o něčem co je vlastně absolutně nepodstatné a z mého hlediska je autor tohoto článku buď jedinec, který neumí pořádně číst, a nebo jeho mysl nedokáže posoudit celkové důsledky této „kauzy“. Troufnu si tvrdit že 90% v dnešní době prodávaných notebooků (a to nejen vyrobených firmou IMB) se prodává s předinstalovaným operačním systémem microsoft. Máte doma koupenou „krabici“ z dřívějška kdy to nebylo tradicí? Nepoužíváte ho? Kup te si něco jiného (což může být zapeklita situace kdy hledáte a buď najdete nevyhovující přístroje, cenově nedostupně přístroje etc.)

  Teď se ptám uvědomujete si jaký tato kauza má dopad? Všichni tu tvrdíte samozřejmě že to jde, ale zkoušel to z Vás někdo? Já před rokem ano a setkal jsem se s tvrdou odezvou, která nejen že mě odmítla ale natvrdo mi napsala „Odteď na Vaše emaily nebudeme reagovat, Vaše záležitost byla projednána a zamítnuta a není naší poviností Vám vysvětlovat proč to nelze a dokonce ani Vám psat tento Email“. Toto mě bylo odpovědí na zhruba půlměsíční komunikaci, která samozřejmě probíhala v rámci ryzí slušnoti.

  Tímto se snažím poukázat že, ať byl dotyčný první nebo stý, zlomil důůležitou fámu. Překonal veřejné mínění že to nejde a dokonce poukázal na pomyslnou aronganci firem (ano aroganci, vědomí že zákatníci sou jenom druhořadý odpad který ničemu nerozumí) čímž možná posunul (díky medializaci) budoucí jednání firem o úroveň dál.

  Teď vím že to JDE a je smutné že to nejde tak snadno jak by člověka mohlo napadnout po přečtení licence.

  A to je to hlavní aby lidé věděli o té možnosti
  aby se firmy chytnuly za nos páč se jim někoho nepovedlo uplatit (a tak to vážně beru, dostaneš prachy ale drž hubu aby se někdo nedozvěděl o tom, že na to má taky právo)

  K bodům v článku, možná to bylo za účelem zviditelnění, ale pakliŽe ano no a co? Zviditelnění jednoho člověka (a to neříkám že to tak bylo) je pro stále přijatelnou cenou za informace, které jsem díky tomu sehnal.

  S podzravem a přáním příjemného dne
  Libor Šlepr

 5. lubos napsal:

  ses kokot a kreten. Proc? uz rozepsali jini, jen si taky chci kopnout.

 6. LuFa napsal:

  lubos: ten co ví promluvil ;-). Chápu, svoboda ti nic neříká.

 7. Cain napsal:

  Na vině jsou měkké zákony. Velké firmy jsou přirozeně zvýhodněni vůči zákazníkům, a proto je třeba odkázat je do patřičných mezí.

  V tomto případě jde o vázaný prodej, za který by výrobce měl dostat pořádnou pokutu, aby si to příště rozmyslel. To, že tam je nějaká úchylná licence a umožňují (po x týdnech vyjednávání a hádání se s nimi) její vrácení, nic neřeší.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.