Za pár let bude Linux v každém počítači – i v tom vašem

Ač se dnes, v době kdy Linux celosvětově používá pouze pár procent počítačových uživatelů, může zdát nadpis přehnaný, není tomu tak. Dle informací uveřejněných v příspěvku A Million Motherboards a Month is a Good Start a v příspěvku Všechny základní desky Asus s Linuxem aneb je vymalováno?, který mě na předchozí příspěvek dovedl, bude se linuxová minidistribuce Splashtop natvrdo pálit do základních desek pro Asus.

Každý kdo si takovou základní desku zakoupí, bude mít hned po zapnutí počítače dostupný internetový prohlížeč Firefox 2.0 a Skype. Více video z Youtube:

Pro začátek se má výroba základních desek s Linuxem pohybovat v množství více než jednoho miliónu kusů za měsíc. Předpokládám-li, že se do budoucna k nápadu pálení Linuxu do základních desek přidají i další společnosti, máme se skutečně na co těšit.

A co na to uživatelé? Myslím, že budou víc než spokojeni. K čemu hloupá černá obrazovka, která vás uvítá, když v počítači nemáte operační systém, nebo vám odchází pevný disk? Dnes k ničemu. Lépe funkční aplikace ;-).

Do budoucna osobně předpokládám, že webový prohlížeč Firefox a Skype rozšíří další užitečné aplikace.

Více informací o linuxové minidistribuci Splashtop naleznete na domovských stránkách: http://www.splashtop.com/.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

8 komentářů k “Za pár let bude Linux v každém počítači – i v tom vašem”

 1. stepan napsal:

  Články podobného rázu jsou spíše zbožným přáním linuxové komunity než skutečností. Ano, existují případy, kdy se linux zavedl jako náhrada proprietárního řešení od Microsoftu (např. vybavuje se mi SuSE v Německu). Na druhou stranu nějaké výrazné rozšíření bych do běžného světa nečekal.

  Upřímně :) linux na pracovní stanici je pro lidi, kteří mají dost času. Vypadá hezky, ale svůj čas v práci nechci trávit nějakým konfigurováním čehokoliv (víc než je nezbytně nutné) a stahováním nebo kompilováním všech možných a nemožných knihoven. Hlavně (vy linuxoví fandové) netvrďte, že se vše dá nakonfigurovat pomocí automatické kontroly závislostí… není to totiž pravda. Pro práci je to naprosto nepoužitelné – jedna česká softwarová firma (se zvířátkem ve znaku) by mohla poreferovat… když odevzdala klientovi dokumentaci vytvořenou v OpenOffice k připomínkám, tak ji pěkně poslal „do prdele“ :)

  Chápu, že komu stačí internetový prohlížeč, poštovní klient, přehávač hudby/filmů, jednoduchý kancelářský balík na pár stránek textu a nějaký to malovátko, tak bude s linuxem spokojen. Kdo očekává víc nebo nemá čas na „hraní“ si s různými typy konfiguráků, tak prostě šáhne po Windows.

  Trochu flame článek – zvyšuješ návštěvnost?

  (btw. doma mi skutečně stačí internetový prohlížeč a další šudlátka, takže mám Fedoru :) pro práci ji nikomu nedoporučuji – tam mám Windows)

 2. LuFa napsal:

  Štěpán: Vezmu-li v úvahu, že se výše uvedené realizuje, pak se Linux skutečně každý měsíc dostane do více než milionu nových počítačů. A to není málo. O žádně zbožné přání tedy nejde.

  Nezodpovězenou otázkou nyní je, kolik uživatelů bude Splashtop využívat? Vžiji li se do vlastníka takové základní desky, myslím, že bych ho čas od času využil. Mám vypnutý počítač, chci se podívat na web? Proč čekat než mi naběhne OS, když prohlížeč mohu mít dostupný hned po zapnutí počítače. To samé i další aplikace, o kterých předpokládám, že by s v budoucnu mohly standardně dodávat. Myslím tedy, že uživatele si Splashtop najde.

  Na základě uvedených faktů moc důvodů k flame nevidím.

  btw. Tam kde si mohu svobodně zvolit OS používám Linux. Pracuje se mi v něm o dost lépe než ve Windows.

 3. Jarda napsal:

  Ten neschopný Firefox bych nahradil rychlou, chytrou a bezpečnou Operou.

 4. Flavicius napsal:

  Pokud se Linux takto dostane na základní desky, tak dobrá… ale to neznamená, že ho lidi budou využívat. Někomu běží PC celý den a samozřejmě když jej startuje, tak ne proto, aby se podíval pouze na jednu stránu.

  To je možná filosofie tohoto projektu… lidi si stejně raději počkají na start Windows, než aby používali něco, co v životě neviděli. A pokud někdo chce používat Linux, tak si nainstaluje vybranou distribuci…

  Jo, možná, když bych někam spěchal a PC byl vypnutý, tak bych to použil, ale to se nestává tak často.

  Takže bych řekl, že Linux třeba bude na většině počítačích, ale používat ho bude jen o trochu více lidí než teď.

 5. sh napsal:

  On je to hlavně skvělej základ pro online apps, pro určitá úzka použítí by pak nebylo skutečně nutné systém vůbec instalovat.

 6. mv napsal:

  V tom mém rozhodně ne.

 7. Persekora napsal:

  Mno zrejme v tomto projektu je mysleno spise to ze kdyz je v PC problem(ci v sys) tak se rebootne do nouzoveho LINUXU ktery dovoli analyzu ci kouknout na web a diky tomu to usetri pro spravce toho pc dost casu.
  Ja si nosim sve upravene slax a je to super,takhle by odpadla potiz mit stale pri sobe … .-)

  Jednoznacne tento projekt vitam…

 8. JanS napsal:

  Štěpánovi: tys to napsal, jako by u uživatelů Linuxu bylo nastavování a kompilace většinovou náplní práce u PC.
  Přitom já když si vzpomenu, jak jsem naposledy přiváděl čistý počítač do provozuschopného a použitelného stavu, tak i když to byla Wokna a já věděl jaké aplikace potřeuju, tak celá procedura zabrala pár hodin.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.