Čím proslula Jizerská padesátka?

Tento víkend se v Bedřichově konal 41.ročník Jizerské padesátky. Málo se ví, jak tento běžecký závod vlastně vznikl. První ročník sloužil jako testovací závod horolezců TJ Lokomotiva Liberec, účastnilo se ho 52 závodníků.

Bed

V současnosti se jedná o proslulý závod, jak pro profesionály, tak amatéry. Trať i závodníci jsou zahlceni v reklamách sponzorů, závod je i silně medializován. Málokdo ale ví co byl ten historicky největší zlom, který proslavil Jizerskou padesátku. Jakým způsobem vzrostl počet závodníků z 52 na několik tisíc? (Letošního závodu se účastnilo přes 4000 závodníků a zhruba stejný počet diváků.) Jizerský Bedřichov tedy dostává zabrat.

Třetího ročníku závodu se účastnila kompletní posádka horolezců Expedice Peru 1970,která v květnu téhož roku zahynula při zemětřesení právě v Peru, pod lavinou kamenů. Další ročník už se konal se vzpomínkou na Expedici a počet účastníků začal stoupat.

V současné době probíhá závodů několik, závod družstev, dětský závod, závod klasiky, závod volného stylu. Délka tratí je 25, 30 a 50 km.
Zaujal mě závod dobových lyžníků. Pokud znáte film Krakonoš a lyžníci, tak to je přesně ono. Nadšenci na dobových dřevěných lyžích, v dobovém oblečení se vydávají na trať. Toho bych se taky zúčastnila!

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

3 komentářů k “Čím proslula Jizerská padesátka?”

 1. Stava napsal:

  Pekny clanecek a uzasna fotka. Pro tu fotku bych se tam taky podival :) Stava

 2. Lenka H. napsal:

  Fotka fakt přesně vystihuje atmosféru!
  Jeden kamarád vyprávěl, jak jel jizerskou padesátku a druhej den cestou do práce se tak belhal, že viděl odjet své tři autobusy :)

 3. LuFa napsal:

  Foto je skutečně hezké. Zvlášť pro nás z polabí, kam mnoho sněhu zatím nedošlo :-).

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.