Běž Františku, běž. Fandím ti, jsi borec!

Slovo autora článku: Pro ty co by tento příspěvek nepochopili, musím hned na úvod sdělit, že obsah článku v žádnem případě nevychvaluje trestný čin Františka Procházky, ani ho v neglorifikuje. Příspěvek je psán v nadneseném duchu, formou fejetonu.

Nebýt událostí několika posledních dnů, mohl být občan František Procházka nadále hodným, chudým hochem. Tak jak to o něm říkají a jak ho vidí, jeho známí a sousedé z Nového Boru.

Frantisek prochazka hodny kluk
(zdroj: www.idnes.cz)

Nyní, po velmi úspěšné krádeži, nikoliv loupeži, se z hodného chlapce stal zloděj. Ne však nějaký obyčejný zloděj, ale pan zloděj. Král českých zlodějů. Velký šéf, který bez použití jakéhokoliv násilí ukradl velmi ladným způsobem neuvěřitelných 500 miliónů korun českých. To je částku tak velikou, jakou si většina z nás nedokáže ani v nejmenším představit.

Osobně mě na tomto případu fascinuje fakt, že je dnes něco takového může vůbec stát. Vždyť si to vezměte, všude jsou kamery, čipovými kartami a speciálními zámky zabezpečené dveře, speciální ISO certifikované bezpečnostní procesy a mnoho dalšího. No a najednou se najde člověk, který jen tak, lážo, plážo (nebo alespoň tak je veřejnost médii informována) tímto vším zabezpečením projde, sbalí 500 miliónu a nenápadně zmizí.

Zatím jsem provádění krádeží, či loupeží, daleko menších částek pozoroval pouze ve filmu. A tak nějak jsem nabyl dojmu, že k provedení něčeho takového je zapotřebí mnohem více. Tým ostřílených profesionálů. Speciální výbava na hloubení tunelu, překonání laserového zabezpečení a odemknutí vysoce sofistikovaného zámku. Ne, v tomto případě toto zapotřebí zřejmě nebylo. A právě v celé její jednoduchosti se mi zdá tato loupež geniální. Jen tak si jít pro 500 miliónu. Je to síla.

Mnozí, co jsem se s nimi o této loupeži bavil, mnoho Františkovi nefandí. „Jak by ti Lukáši bylo, kdybys byl zákazníkem bezpečnostní agentury a někdo ti jim svěřeně peníze ukradl?“ ptají se mi někteří. „Požadoval bych je od agentury zpět,“ odpovídám jim. Někteří mi zase pokládají otázku ve smyslu, kdo způsobenou škodu zaplatí a bojí se, že to budeme my, daňový poplatníci. Těm zas říkám, že stát toto platit nebude. Zřejmě to bude pojišťovna, která toto, nebo alespoň část zaplatí. Zbytek pak případně dorovná samotná bezpečnostní agentura. Přeci jen, nejde o nějakou malou firmičku, takže díky svým finančním zdrojům a jménu, které je tímto v sázce, své klienty na holičkách nenechá. Další si pak dopadení Františka přeji z čisté závisti. Nemám tolik peněz já, nebude je mít nikdo.

Ať tak, či tak, nemyslím si, že chyba ukradených peněz je v samotném zloději. Určitý díl viny spatřuji v samotném zanedbání a naprostém selhání bezpečnostních principů samotné bezpečnostní agentury. Pokud by k převzetí peněz došlo jakoukoliv násilnou cestou, volám po dopadení zlodějů. Takto, když ke všemu došlo velmi mírumilovně, bez přímého vyděšení kohokoliv s Františkem Procházkou nyní sympatizuji a těším se na brzké knižní a filmové zpracování ;-). Běž, Františku, běž!

Související článek:

Zloděj křičí: „chyťte zloděje“

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

33 komentářů k “Běž Františku, běž. Fandím ti, jsi borec!”

 1. Gaucman napsal:

  Spíš bude chyba na straně G4S, když měli tolik peněz tak laxně zajištěných. Dost to sníží jejich kredit u jejich zákazníků. Navíc to není jejich první průšvih, určitě si vzpomenete, jak převáželi hromadu peněz v dodávce a okradli je lupiči převlečení za policajty.
  Docela rád bych viděl, jak takové půl miliardy vypadá, jak velký pytel nebo tašku na to potřeboval.

  A pro všechny – představte si sami sebe na Františkově místě, kdybyste měli všechny ty peníze na dosah ruky. Nepřemejšleli byste taky nad tím, jestli by se nevyplatilo to sebrat a zdrhnout někam do Karibiku?

 2. hurri napsal:

  Az Ti mírumilovně ukradnu auto, tak mě budeš taky obdivovat? To je fajn. Mrkni zítra ráno do garáže.

 3. LuFa napsal:

  Hurri: No, mé auto není 500 milionů. Ale i tak, když to chceš slyšet, až nechám garáž a auto bez dozoru otevřenou. Klíčky v zapalování, tak si mé auto ukradni. Především to bude má vina. Navíc takto dokáže auto ukradnout každý břídil, takže ti ani moc fandit nebudu ;-).

 4. Lot napsal:

  Má smysl zabývat se tím kdo to zaplatí? I když to bude pojišťovna, mění to něco na tom, že si pan Procházka vzal peníze, které patří někomu jinému? Které tady někomu jinému budou chybět? Je lhostejné, jak moc budou chybět (jesli to tu pojitovnu přinutí zdražit služby či cokoliv jiného).
  Pan Procházka je prostě zloděj… Nechápu, proč bych měl s podobným jednáním sympatizovat.

  Spíše se děsím toho, že mnozí lidé uvažují jako Ty. Totiž – to co nám brání nekrást, nevraždit atd. nemí obvykle především hrozící trest, ale opovržení veřejnosti. A možná i díky tomu sebeopovržení. Budou-li lidé jako pan Mrázek glorifikováni, bude-li jim deklarována podpora, zcela jistě jich bude i nadále přibývat. A nejspíš nebudou krást ony stovky miliónů, ale začnou něčím menším. Třeba mým autem…

 5. Sharkan napsal:

  Co je tady proboha na fandění? Procházka je obyčejný lump a zloděj a patří za mříže. To, že ukradl opravdu hodně, z něj nedělá hrdinu, ale jen většího darebáka. :/

  Svůj názor na to jsem popsal tady: http://www.sharkan.net/1407-frantisek-prochazka-kradez-stoleti-a-frekvence-1

 6. LuFa napsal:

  Lot: Krást, vraždit, podvádět, tunelovat …. se v žádném případě nemá. Jsem proti páchání takových činů a sohlasím s přísnými postihy.

  Nicméně, zde se nebavíme o jednom autě, a pár statisících, které kdosi odcizil násilím. Zde se bavíme, jak někdo v dnešní době sebral specializované bezpečnostní agentuře 500 milionů. A to tak, že je sebral. Nevím, jaké nástrahy musel František Procházka překonávat. Neznám přesné pozadí celé akce. Z toho co se ale v mediích píše mám pocit, že toto provedl velmi elegantně.

  Vidět toto ve filmu, tak tomu nevěřím. Toto se však stalo v reálu, takže tomu uvěřit musím, i když se mi mnoho nechce.

 7. mv napsal:

  No pane, člověk, který si s sebou bere všude bibli, a fandí zloději. Není jedno z přikázání nepokradeš? Když on kvůli blbému zabezpečení ukradne půl miliardy je hrdina, ale když ti někdo kvůli blbému zabezpečení garáže ukradne auto je břídil. Ty máš v hlavě fakt bramboračku. Ještěže už sem skoro nechodím, ale tohle jsem si nemohl odpustit.

 8. LuFa napsal:

  Sharkan: Není chyba náhodou tak trochu víc na straně G4S Cash Services? Zde se bavíme o víc jak 500 milionech, které byly údajně jen tak naloženy a odvezeny. Kde jsou všechny ty bezpečnostní prvky?

 9. mj napsal:

  mv: líp to ani vyjádřit nejde, máš naprostou pravdu.
  LuFa: proboha, vzpamatuj se!

 10. boris napsal:

  neustále tvrdím a ty mi dáváš za pravdu. internet by se měl prostě cenzurovat.

 11. LuFa napsal:

  mv: bohužel, nikde jsem nenapsal a nikde netvrdím, že František je hrdina. František je jen borec, který obešel bezpečnostní mechanismy společnosti G4S Cash Services a provedl něco, čemu bych ve filmu prostě nevěřil.

 12. Lot napsal:

  LuFa: Když někdo ukradne sušenku, je zloděj. A když ukradne miliony je z něj hrdina? A když je uradne policajtovi dělá to z něj superstar? Tedy, pro mě je akorát velký zloděj. Urkrást miliony rozhodně nepovažuji oproti sušence za polehčující okolnost.

  Teď jsem si vzpoměl na jeden citát (bohužel už si nepamatuji kdo je jeho autorem, tuším že to byl nějaký říman).
  „Když zabiješ člověka, jsi vrah.
  Když zabiješ deset, jsi zrůda.
  Když zabiješ sto, jsi hrdina.
  Když zabiješ tisíc, jsi legenda.
  Když zabiješ sto tisíc, jsi dobyvatel.“

  Já se však s touto logikou neztotožňuji.

 13. Lot napsal:

  Lufa: Jistě, chyba je i v nedokonalém zabezpečení těch peněz… Tedy spíše v tom, že byla panu Procházkovi dána příliš velká důvěra, měli si to jistit pořádněji.
  Ale to přece na věci nic nzmění. Když se mi někdo oknem vloupá do bytu, mohou mít tisíckát pravdu ti, kdo mi říkají máš mít na oknech mříže a v domě poplašné zařízení… Ale tento nesporný fakt zloděje neomlouvá.

 14. Sharkan napsal:

  LuFa: Ano, je chyba i na straně agentury. A doufám, že ji policisté pořádně proklepnou. Ale nijak to nesnižuje závažnost krádeže. A za hesla „Běž, Františku, běž“ bych zavíral…

 15. Klára napsal:

  Kdo to zaplatí nevím, jen mě napadlo, že G4S možná zažije odliv klientů. Takže ostatní agentury se asi radují. Je težké při výběru zaměstnanců poznat, kdo je čeho schopen. Nevíme o tom nic, ale František mohl být třeba nešťastný, někdo ho mohl vydírat, nevíme to.
  Jinak si taky říkám, že František je sakra šikovnej, tak to myslel LuFa. Měl to promyšleno, dokonale, ale přitom jednoduše, nenásilně. Musí být strašně odolný vůči stresu, nezazmatkoval.Myslím že ho je škoda.

 16. LuFa napsal:

  Lot, Sharkan: Bony a Clyde, Butch Cassidy a Sundance Kid, Billy Kid, …. zloději, banditi, zabijáci a přesto se dnes najdou milióny diváků, kteří jim fandí a sympatizují s nimi. Ať chceme nebo nechceme, krádež víc jak 500 miliónů je svou výší rekordní a velmi jednoduchým provedením unikátní.

 17. Forrest napsal:

  …já jsem ti to Lukáši říkal, je to nebezpečný kriminální čin. To co píšeš je nepřijatelné. Můžeš sympatizovat s někým ve filmu při vědomí nereálnosti situace. Ale musíš poznat rozdíl mezi realitou a hrou.

 18. lemik napsal:

  No, Lukin napsal akorát to, že je Pepík šikovný kluk, odtahat skoro půl tuny papíru a ještě si dosloužit šichtu chce něco, co má málokdo. Lukin je vyjádřil názor, ve kterém se nám snažil sdělit, že neglorifikuje Pepíka jako zloděje, ale jeho inteligenci, fyzickou a psychickou kondici. Nemyslím si, že si Lukin přeje, aby Pepík vyvázl bez potrestání.

  Můj názor je, že jestli ho nechytí, tak si to vlastně zaslouží :-D

 19. Martin Šín napsal:

  lemik: Jj, s tim se nedá než souhlasit…

  Není velká ani malá krádež, ale je prostě krádež. Krást „v malém“ se nevyplatí a tak pokud má někdo žaludek ukradnout něco ve velkém, tak budiž mu to přáno. Těch podvodníků a zlodějů jsme tu zažili už spoustu a určitě přijdou další, spousta jich dodnes běhá na svobodě, takže jestli jich bude na svobodě o jednoho více nebo méně, na tom nesejde. Pokud si tu svobodu udrží, tak to je u mě borec.

  Jediný zloděje co fakt nesnáším jsou vrazi, konečně ne nadarmo se říká: „Pokud nejde o život, tak nejde o nic.“

 20. LuFa napsal:

  Přesně tak Martine, Lemiku, Klárko a Gaucmane.

 21. Forrest napsal:

  Fajn, takže prosím svůj článek oprav, protože píšeš, že „se zlodějem sympatizuješ“ a přeješ mu to (odůvodňuješ to nenásilností)… To já a nejen já chápeme jako sympatie ke kriminálnímu činu. To je Lukáši stále (nejen) společensky naprosto nepřijatelné.

 22. LuFa napsal:

  Forrest: Opravovat nic nebudu. Jak píši, sympatizuji s Františkem, ne s kriminálním činem. A co se tvého chápání týká, to je na tobě. Jsou lidé, kteří zase sympatizují se Staníkem a jeho legálně získanými milióny. Toto zas nedokážu překousnout já.

 23. Forrest napsal:

  Takže to chápu správně, tvé sympatie jsou k neznámému F.P. jehož kriminální čin neschvaluješ? Co je ti pak na F.P. sympatického? Pokud vím, ničím jiným znám není. Tak tedy opravuji nepřijatelné na nepochopitelné.

 24. LuFa napsal:

  Forrest: Ach jo, vše je popsané v příspěvku výše ;-). Možná tedy jen nechápeš význam slova sympatie a tak mu nevědomky dáváš jiné významy a spojuješ ho s tím, s čím být spojováno nemusí.

 25. mv napsal:

  Forrest: Nech to bejt, to nemá cenu. Jak jsem psal výše, prostě bramboračka…

 26. sam napsal:

  Kdo nemá odvahu býti kladivem, stává se kovadlinou?

 27. Štěpán F. napsal:

  To sam:
  Je to jedno, kladivo i kovadlina dostavají stejné rány (když pracují spolu)

 28. Štěpán F. napsal:

  Nezávidím mu.
  Odměna za dopadeni ve výši 50 mio nedá jemu ani jeho pronásledovatelům do konce života klid.
  Zdá se mi, že si s půl miliardou vzal též doživotní útěk a skrývání, tedy život naprosto k ničemu. Každý den se probouzet se strachem, zda už ho někde neobjevili.

  Tímto způsobem bych se proslavit nechtěl.

  Pokud to nebylo tak, jak píše Klára, že ho mohl někdo vydírat.
  (byl o tom též natočen film: Láska přes internet(tuším že s Nicol Kidmanovou a panem Chaplinem)). To budiž varování i pro nás, abychom nepracovali v těchto agenturách spravující a přepravující tyto velké částky peněz.

  Jak se píše v Bibli:
  Kořenem všeho toho zla je láska k penězům. Z touhy po nich někteří lidé zbloudili z cesty víry a způsobili si mnoho trápení.

  1.Tim 6, 10

 29. Prochajda napsal:

  Ahoj všichni zůčastnění. Peníze jsem nesebral jen tak ze zábay. Byl jsem k tomu touto společností donucen. Vše jsem dlouho plánoval. Roky jsem zaměstnavatele prosil, aby mi přidal 1 000,-. Neslyšel na to. Když se potom přítelkyně dostala do finanční tísně (díky lichvářským společnostem, které stát podporuje), byl to pro mně první impuls. Láska je láska. Pak jsem havaroval a Kooperativa mi odmítla zaplatit škodu. Tak tady to má. Nekontaktujte prosím policii, jinak se už neozvu. Fr

 30. Lenka napsal:

  Klidně bych věřila, že to může být z velké části vina agentury. Když jsem brigádničila na kase, ochraňovali nás dva páni z agentury. Jeden byl kluk eunuchoidního charakteru a druhej vysušenej dědouček. Když se mnou šli „chránit kasu“, musela jsem se vždycky v duchu smát, protože bych je přeprala oba :)

 31. Forrest napsal:

  …ještě takový dodateček:
  § 165 Schvalování trestného činu (1) Kdo veřejně schvaluje trestný čin nebo kdo veřejně vychvaluje pro trestný čin jeho pachatele, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok. (2) Stejně bude potrestán, kdo v úmyslu projevit s trestným činem souhlas a) pachatele nebo osobu jemu blízkou odmění nebo odškodní za trest, nebo b) na takovou odměnu nebo odškodnění sbírá.

 32. LuFa napsal:

  Forrest: ty se fakt asi stále užíráš příspěvkem Zloděj křičí: „chyťte zloděje“.

  Věz ale, že nijak Františka nevychvaluju. Taktéž s jeho trestným činem nesouhlasím. Pointa příspěvku – fejetonu, tak jak jsem ho napsal, spočívá v údivu, jak je možné, že se někomu jen tak podaří ukrást 500 miliónů. Každý, kdo si umí představit částku 500 milionů, musí nad tím co se stalo zůstat stát s otevřenou pusou.

  Ve svém příspěvku tedy cítím více otázek a zamyšlení, než že bych Františka glorifikoval. Bohužel zřejmě jsou tací, kteří příspěvek nepochopili a budou se dál a dál užírat a hledat, kde nechal tesař díru.

 33. Forrest napsal:

  :-))) ale ne, já tě nechtěl nijak strašit (sice už jsem tě udal, to byla moje občanská povinnost, však víš :-))), ani se neužírám, beru to jako takovou zajímavost. Sice tě trochu podezřívám, že jsi od počátku malinko změnil výklad svých slov, ale hlavně jsem chtěl tím citováním paragrafů přidat další střípek do mozaiky… Upřimně řečeno jsem na ten paragraf dneska narazil naprostou náhodou. Každý si určitě dovede udělat svůj vlastní názor. Takže nic ve zlém.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.