Jak potrápit revizora (kontrola jízdenek)

Informace na úvod:

podle zákonů 111/1994 Sb. o silniční dopravě § 18 a 266/1994 Sb. o drahách § 37 se musí cestující na výzvu pověřené osoby prokázat platným jízdním dokladem, pokud chce bez problémů docestovat do zvolené zastávky nebo stanice. V Brně je možné si zakoupit jízdenku pro cestu v MHD, ale teprve označením ve značkovači se z ní stává platný jízdní doklad. Vtip spatřuji v tom, že někteří revizoři vyzývají ke kontrole jízdenek a nikoli platných jízdních dokladů. Dalším platným jizdním dokladem může být též předplatní jízdenka nepřenosná, tvořená průkazkou a kupónem, označovaná brněnsky prostě jako šalinkarta.

Svoji historku mohu též uvést krátkou anekdotou:

Proč si označuješ dvě jízdenky ptá se jeden druhého při nástupu do šaliny. To pro případ, že bych náhodou jednu ztratil. A co když ztratíš i tu druhou? V tom případě to jistí ještě šalinkarta. (Ha Ha Ha)

Při jedné jízdě v brněnské šalině č. 6 mě vytrhl z rozjímání rozruch v přední části vozu v důsledku pronesené věty: „Kontrola jízdenek“. Než kontrolór docupital až ke mně, napadla mě myšlenka na menší výstřel z Aurory. Ač jsem spokojeným držitelem roční šalinkarty, nosím v peněžence ještě štůsek jízdenek pro nebrňáky, kteří se mnou někdy v MHD cestují a jsem schopen jim jednoduše jízdenku poskytnout z vlastních zásob bez zdržování se jejím nákupem. Na výzvu: „Kontrola jízdenek!“ jsem právě tento štůsek neoznačených jízdenek podal ke kontrole se slovy: „Nevím, co na nich chcete kontrolovat, zdají se mi v naprostém pořádku“. Revizor probral jednu po druhé a když viděl, že ani jedna není označená téměř zajásal. Jednu neoznačenou jízdenku si ponechal v ruce a ostatní mi vrátil se slovy: “ Nemáte označenou jízdenku, zaplatíte pokutu 500 Kč!“ S ledovým klidem jsem ho požádal o vrácení mé zadržené jízdenky a též jsem se zeptal, proč bych tu jízdenku měl mít označenou, že to absolutně nechápu. Odpověděl jen, že mi jízdenku nevrátí.

Myslel si patrně, že zadržel jedinečný důkaz svědčící proti mně, že jedu bez platného jízdního dokladu. To mi dalo možnost dále v tomto rozhovoru pokračovat, a protože mě jednání revizora, že mi zadržuje jízdenku, naštvalo, řekl jsem si v duchu, že nechám záležitost vyostřit, co to dá.

Neustále jsem žádal o navrácení jízdenky a upozorňoval ho na to, že pokud mi již zkontrolovanou jízdenku nevydá, odmítám se s ním o čemkoliv dalším bavit. Stále se oháněl tvrzením, že jízdenka, kterou třímal v ruce není označená. Do tohoto našeho trapného rozhovoru se ozvala cizí paní sedící opodál. Na moji adresu sdělila: „Ale pane, ten revizor má pravdu, tu jízdenku musíte mít opravdu označenou.“ Nereagoval jsem, nemělo to smysl.

Paní též dala pokoj uspokojená zřejmě svým poučným prohlášením. Revizor vytáhl mobil a telefonoval na policii. Mám tu černého pasažéra, čekejte na Mendlově náměstí, budu potřebovat určit jeho totožnost. Řekl jsem nahlas: „Je to vaše práce, jistě víte co děláte, nebudu vám v ničem bránit. Volejte, kam umíte.“ A dál jsem se vezl se svoji zkontrolovanou jízdenkou v cizích rukách. Pak přišel druhý revizor podívat se na celou naší událost z blízka. Když se kolegy vyptal na průběh celé události, tak jsem si řekl, že už jim dám pokoj. Proto jsem se zeptal druhého revizora: „A vy máte označenou jízdenku?“. Oznámil mi, že on nemusí mít označenou jízdenku, že on má šalinkartu. To už jsem musel s pravdou ven. “ Také nemusím mít označenou jízdenku, já mám také šalinkartu“ Pak už věci vzaly rychlý spád. Po kontrole mého platného jízdního dokladu mi druhý revizor vrátil jízdenku z rukou toho prvního, ten první odvolal objednanou policejní hlídku na Mendlově náměstí a pak oba společně právě na Mendlově náměstí vystoupili.

A já vesele pokračoval do práce. Když jsem se později o svůj zážitek podělil s kolegou, varoval mě slovy: „Štěpáne, jednou ti někdo za toto rozbije hubu.“ Nevím, uvidíme…


Pokud se vám příspěvek líbil, k přečtení doporučuji: Dvojí počítání v masně

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

85 komentářů k “Jak potrápit revizora (kontrola jízdenek)”

 1. Lemik napsal:

  To jsem taky jednou zkoušel, prý: „kontrola jízdenek“. Říkám, že jízdenku nemám, tak prý občanku. No, nehrotil jsem to tak jako ty a vytáhl šalinkartu. Stejně se mi ta paní zdála nějaká vytočená.

 2. Klára napsal:

  To je fakt dobrý, vaše geny se nezapřou.Já bych ale na to neměla nervy, dotáhnout to až takhle do konce.

 3. To mi připomnělo jeden text:

  „Revize jízdenek,“ pravil ten muž,
  „anebo ti dááám na krk nůž!“

  :-) Takže bacha na TYHLE revizory. ;-)

 4. Sim napsal:

  pěkný…
  ale snad z nich nechceš mít byrokraty, že ne…

 5. Horses napsal:

  :)
  tak vidiet toto nazivo, tak sa valam smiechom.
  hor.ses.

 6. jezisek napsal:

  Hmmm, dobrej clanek. To chce fakt chladnou hlavu si s revizorem takhle vklidu popovidat. Rad bych to nekdy v Hradci zkusil, ale my tady mame cipovky, kde je bud jednotlivy jizdny nebo casova predplatenka. Leda ze bych si koupil jako ty do foroty nejake papirove listky v trafice, to pro tu prdel jiste stoji :-)

 7. LuFa napsal:

  jezisek: Mimo karty lze v HK používat i klasické lístky. Sám jich několik v peněžence mám a to z důvodu: vyprší mi časové předplatné (používám pouze pro zimní měsíce), dojdou mi na kartě peníze (nestačím si je tam ve vhodný okamžík uložit), pro návštěvy, které chtějí cestovat sami a v noci již lístek neseženou.

  Jinak občas mě v HK revizoři štvou. Ukažu lítačku při nástupu do vozu (II. pásmo). Ve stejném spoji ukazuji lítačku za deset minut revizorovi. Po pár stanicích zas dalšímu revizorovi. Takto řetězové ukazování lítačky se sice neděje často, ale párkrát do roka se přihodí. Při čtení knížky, nebo sledování filmu, je toto dost otravné.

 8. Klárka napsal:

  že ste to vy, hradečáci, tak já jezdím na papírový lístek. Na jeden a ten samý, neustále.teda takhle – ve dne, kdyz potkas revizora, ví prd jakou kombinaci čísel má kontrolovat, protoze maj vsichni chipovky nebo litacky. takze hlavni je ukazat nejaky oznaceny listek. v noci a o vikendech jezdim uz dlouho na jeden, ten si cvaknes, peclive vyhladis, aby az na nej pojedes podruhy, pan ridic nevidel, ze uz je štiplej. kdyz se snazis, muzes na jeden listek jet tak 6 krat. Pak uz je to risk. Je to takovy kompromis mezi mnou a dopravnim podnikem HK, občas jim přispěju, občas ne.

 9. LuFa napsal:

  Klárka: A to jako fakt funguje, že revizor neví, jakou kombinaci čísel kontrolovat? Kolikrát ti to již takto prošlo? Doufám, že to nyní nějaký nečte ;-).

 10. ja napsal:

  ho ho ho pekne plytké !

 11. Anonym napsal:

  supr

 12. rootz napsal:

  doprial by som ti odpracovat zopar „sicht“ ako revizor, mozno by ta presli taketo kokotiny. myslis ze si hrdina ked vytacas cloveka ktory si robi svoju pracu?

 13. Dodkes napsal:

  plytky humor.

 14. LuFa napsal:

  rootz: Dělá svou práci dobře revizor, který po pasažérech žádá ke kontrole jízdenky, namísto platných cestovních dokladů?

 15. Forrest napsal:

  Je to sice sranda, ale jen do chvíle, než si uvědomíte, že takové jednání by nám samotným už moc milé nepřišlo. Je to prostě dětinské a hloupé, protože až bude někoho z nás točit např. slečna v bance prohlášením že: „… a co já s těmi penězi, klidně si je tu můžete nechat uložené… ale stvrzenku nevydá a nechá si je ve vlastní peněžence… a až po dlouhé době dojde na to, že jste přišli uložit hotovost a ona konečně zareaguje správně… to bude legrace co?“ To je stejné jako když se spolehnete na to, že soud vyloží právo doslova. A ono ejhle soudce výklad práva provede posvém, ostatně od toho tu je a už se to pomalu začíná prosazovat… Tohle je smutný příklad lidské malosti, která je nadto ještě nedůstojná obou stran. Přeji vám drazí spoluobčané stejnou odvahu postavit se na odpor (stejně dokonale si vyložit předpisy a zákony) až budou tři bezvlasí gauneři v podvečer tlouct jednoho opáleného. Pak napište a já rád smeknu. Protože tomu už se říká občanská odvaha…

 16. Hujer napsal:

  LuFa: jen takový offtopic. Jen by mě zajímalo, proč jsou experti typu „rootz“, kteří tak rádi a často do všeho rýpou a všechno haní tak často „čtenáři“ ze Slovenska. Ví to někdo? Nebo je to slovenská úchylka či mindrák?
  PS. U mně na webu se občas taky zastaví… :-)

 17. freya napsal:

  no pekne pekne mne sa to pacilo bohuzial mam skusenosti s revizormi viac ako dost ..a revizori jednali asi takym stylom ze hulvat s primitivom si mozu ruky podat absolutne ziadne slusne spravanie cize tak im treba dostali co im patri len tak dalej:))inteligentny clovek by tutu pracu asi tazko robil:)

 18. LuFa napsal:

  Hujer: Upřímě řečeno, příspěvěk od čtenáře rootz mi jako rýpání, či hanění nepříjde. Svým způsobem má pravdu a chápu ho. Obdobně se pak v komentáři rozepisuje Forrest. Čtenáři ze Slovenska tedy v nesouhlasných názorech nijak nedominují.

  Navíc jsem rád, že čtenáři ze Slovenska chodí na české weby a čtenáři z Česka zase na slovenské.

 19. heydo napsal:

  rootz, pri vsetkej ucte k tvojej casto nasilnej o „otravujucej“ praci – schlad si hlavu a rozmyslaj o praci, ktora ludom pomaha, nie skodi. skus nieco tvorit!

 20. Štěpán F. napsal:

  Naše mamka také pracovala jeden čas jako revizorka v MHD HK. I když byla postrachem, protože jezdila prakticky na všech linkách a v kterou koli denní i noční dobu, takže nikdo nevěděl, kdy a kde se objeví, chovala se k lidem slušně. Například dotyčným nabídla, že jim jízdenku prodá, když si nestihli koupit před cestou a pak teprve provedla kontrolu. Pokutu dostali jen ti, kteří očividně nabízenou pomoc nepřijali. Mohli se pak akorát tak zlobit sami na sebe.

  Tato má historka nebyla prvoplánově zaměřena na to, že bych si chtěl z někoho robit srandu. Jen se poskládalo několik událostí s jasnou příčinou a následkem, což vyplývá z textu.

  Byrokraty z revizorů udělat nechci, ale budu rád, když se budou věci nazývat správnými jmény a jestli můj text k tomu mohl trochu napomoci, splnil svůj účel.

 21. Palo napsal:

  Heydo: Podla teba praca revizorov ludom skodi? Ked sa vezu nech platia. Tebe by sa tiez nepacilo keby si mal obchod a niekto by ti v nom kradol. Urcite by si si kontroloval ci zaplatili co si zobrali do kosika.
  Samozrejme ze sa to da robit aj slusne.

 22. Streamer napsal:

  No tam kde zijem ja sa listky nestikaju ale kupuju od vodica… ale aj tak pridu revizory a kontroluju listky…. ako pride mi to trochu blbe ked v autobuse ktory ma jedny dvere otvorene… nabere ludi na zastavke a kazdy si kupy u neho listok kde 20 minut ide autobus do dalsieho mesta bez zastavenia sa tu zrazu objavia 4 revizory a kontroluju listky… to ze ci si stiknes alebo nie je logicke ze ich treba ale tu?

 23. x napsal:

  Slovaci chodia sem na web lebo sa objavil na SME odkaz na tento web. Nic ine v tom nie je. Slovanska vzajomnost vyprchala ked ste sa rozhodli postavit radar , o ktorom je uple jasne proti komu je postaveny. A Kasparovova provokacia na futbale v prahe kde prislusnici protiputinovskej pravice umyselne sposobili vytrznosti co je opat pouzite proti rusku a putinovi. Je my z vas cesi nagrc.

 24. x napsal:

  Ze sa nechate takto od zidou Klausa a Havla manipulovat. Presne tyto aj rozlozili ceskoslovensko. Len sa pytam kde to skonci. Pravici len teraz akoze vyhovuje slovenska naklonnost cesko ako nejaka ticha podpora radaru. Cesi dajte sa vycpat.

 25. rootz napsal:

  Hujer:
  s takym nazorom sa zaradujes medzi to tupsie obyvatelstvo v Cechach, s ktorym som mal tu „cest“. je mi uplne jedno ci taketo nieco spravi Cech, Mongol, Slovak, alebo ufon, a je jedno odkial som a akou recou hovorim. Kazdy aspon trochu inteligentny clovek musi uznat, ze je to ubohe.
  LuFa:
  S tymto pristupom by ti iste bolo velmi smiesne, keby si prisiel do restauracie, casnicka by sa spytala „co si prajete?“, ty povies „Dal by som si vepro, knedlo, zelo a vychladenu dvanastku.“, ona ti povie „Nech sa paci“ a budes sediet ako kreten pri stole, pretoze si jej nepovedal „Povedzte kucharovi nech mi pripravi vepro, knedlo, zelo, da ho na tanier a vy mi nacapujte pol litra 12stupnoveho piva znacky staropramen do skleneneho pohara a prineste mi ho spolu s tanierom s vepro, knedlo, zelo na moj stol, spolu s vidlickou, nozikom a obruskom.“ ale si si len „nieco prial“. Este raz – ubohe, a ti co mu davaju za pravdu by sa mali nad sebou zamysliet.

  X:
  a ty tiez nemusis globalizovat :) nie vsetci cesi su debili a uz vobec ti zo vsetkych nemusi byt nagrc :)

 26. rootz napsal:

  heydo:
  prepac, teba som si vsimol az po odoslani – neviem co robis ty, ja tvorim takych 12-14 hodin denne, takze mi nemusis vykladat o tvorivej praci :) okrem toho si uvedom, ako sa ludia spravaju k revizorom, a az potom sa zamysli nad tym ako sa spravaju oni. preco asi revizorom nie je 1,5metrovy krpec s vahou 30kg (nic proti krpcom :) )? pretoze by ho „udatni“ chlapci bez listka zmlatili do kocky. ked nemam listok, nejdem autobusom. a ked nemam listok, nemam pravo pindat na kvalitu mhd – a kvoli nespokojnosti si rekurzivne znova nekupit listok. vzdy ked vidim ako revizor niekoho chyti – ci uz „zabudol“, „stratil“, „nevsimol ze mu konci platnost“ a podobne (niekedy to je pravda, ale bohuzial, pravidla su pravidla), tak sa usmejem a davam za pravdu VZDY revizorovi. chcel by som vidiet vsetkych tych hrdinov co chodia na cierno, ako by sa spravali, keby sa dalo do autobusu dostat LEN s platnym listkom (aj ked pochybujem ze by to slo spravit nepriestrelne). asi by si konecne uvedomili, ze nic nie je zadarmo :)

 27. major napsal:

  rootz: 100% súhlas. Je tvorivou prácou vymýšľať spôsoby ako obísť pravidlá? Či už ísť načierno v MHD alebo krátiť milióny na daniach, či vymýšľať poistné podvody. Keď týmto ľuďom niekto nepozorovane ukradne peňaženku, tak si isto len povzdychnú: „Ech, ďalší tvorivý, bodaj by nás bolo ešte viacej!“

  x: Čo to splietaš? Na Slovensku je dosť priaznivcov radaru, rovnako ako je v Česku dosť jeho odporcov. A keď už o vzájomnosti, tak tá vyprchala oveľa-oveľa skôr, najneskôr „bratskou pomocou proti kontrarevolúcii“…

 28. Klára napsal:

  Nevím proč se musíte dohadovat zrovna u tohoto příspěvku o radaru a sdělovat nám komu je z koho nagrc. Nic není černobílé.

  Jinak šlo o to, že revizor má v popisu práce říci kontrola jízdních dokladů. Stejně tak to vždy říká průvodčí ve vlaku – má přesně nařízeno co má říci. No a brněnský revizor udělal chybu hned na začátku a díky Štěpánovi si mohl říci: Chybami se člověk učí. A určitě si ted bude dávat sakra majzla, na to co říká, i na Štěpána.

 29. Hujer napsal:

  Rootz:
  … ale ne, nesnaž se zase něco vyhrocovat. Sám jsem 50% slovák a slovenčinu dokonce považuju za jeden z nejhezčích jazyků. To byl prostě jen takový postřeh a pokud to někoho uráží, tak sorry.

  x:
  … ale tvůj příspěvek mě fakt rozesmál. Zase bych mohl napsat, že slováci jsou v tom politizovaní nejak zakomplexovaní (t5eba na SME jednoznačně vedou už dlouho politické články a Fico v popředí) ale raději to neudělám, aby si to někdo nevyložil jinak … a půjdu raději do Brd pomoci s radarem -:)

 30. rootz napsal:

  Hujer:
  nic sa nedeje :) len vacsina takychto prispevkov mieri k zaverom „ty ses slovak a proto debil“ a „ty si cechur, tak si debil“ :)
  a pokial ide o hranola, to je kapitola sama o sebe, ani nie tak komplex ako komplexny problem, takze to nema cenu sem miesat :)

 31. rootz napsal:

  Klara:
  neviem ako to je u vas, u nas je salinkarta „predplatny cestovny listok“ a ked som si trochu pogooglil, tak mi to v cestine tiez vyhodilo „predplatni jizdenka“, takze mam taky dojem ze aj po tejto stranke je pan autor trochu mimo :P

 32. Klára napsal:

  Rootz: Jízdenka ano, ale přece jen revizor kontroluje všechny jizdni doklady. Například důchodci nad 70 let se musí prokázat – dokázat kolik jim je – a neprokazují to jízdenkou, protože ji mít nemusí, jezdí zadara. To samé osoby ZPS -zdravotně postižené. takže obecně jsou to doklady. Doklad je jízdenka, průkazka, šalinkarta, lítačka…

 33. rootz napsal:

  Klara:
  normalny proces:
  „kontrola jizdenek“
  -ma – ok
  – zlevneny?
  – ano – „Aha, vy ste zak, student, poprosim doklad“
  – ma – ok
  – nema – problem
  -nema
  – „aha, mate nad 70, poprosim doklad“
  – ma – ok
  – nema – problem
  – „aha, ste ztp, poprosim doklad“
  – ma – ok
  – nema – problem
  asi moze nastat este aj nejaky iny pripad ale tento zaklad je asi rovnaky aj u vas. tak ci onak, doklad je „dolozenim“ nejakej skutocnosti, opravnenim – tak ako je vodicsky preukaz „povolenim“ na riadenie vozidla. takze ak nemas listok musis dokladovat ze ho mat nemusis. ale to neznamena ze to je nahrada cestovneho listka, len odovodnenie toho, preco ho nemas/nemusis mat. ale to uz sa vyslovene pustame do pravnickych reci :)

 34. LuFa napsal:

  rootz: Právě z tohoto důvodu má revizor žádat po cestujícím platný cestovní doklad. Pokud žádá předložení jízdenky, a jízdenku mu místo platného cestovního dokladu cestující předloží, nesmí se pak ničemu divit a vše může dopadnout tak, jak je v příspěvku popisováno.

  Jinak jak jsem již psal výše, tvým argumentům rozumím. Taktéž si myslím, že se 99,9% cestujících zachová tak, že místo jízdenky ukáže hned napoprvé cestovní doklad. Čas od času se ale někdo zachová doslovně a nastane tak komicka situace, kterou Štěpán F. popsal výše a které se většina zasměje.

 35. Peter napsal:

  Policia nema pravo nikomu dalsiemu podavat informacie pri zistovani totoznosti. Dokonca aj na zistovanie totoznosti musi policajt uviest preco… Ci je tu podozrenie na spachanie trestneho cinu alebo priestupku… Cestovanie nacierno nie je ani jedno z uvedenych. Poskytnutie os. udajov tretej osobe je protipravne, na to treba policajtov upozornit a oni stiahnu chvost…

 36. Štěpán F. napsal:

  To rootz:
  K tvému prímeru s restaurací a objednávkou knedlo-kapusto-ošípano(jestli to překládám do slovenčiny správně, i když, jak jsem se právě dověděl, oficiálně se název tohoto jídla do slovenčiny nepřekládá a používá se to přesně tak, jak píšeš)
  Je zde totiž zásadní rozdíl.

  Do restaurace jdu, protože si chci koupit jídlo a současně je v restauraci personál, který mi ho chce prodat. Setkávají se tu dva kladné postoje a opravdu jen blázen by si mohl myslet, že se servírka zachová tak jak píšeš.

  V MHD při kontrole jízdních dokladů je to ale jinak. Nepřeji si být při cestě rušen a současně revizor mě touží zkontrolovat. Setkávají se tu různorodé postoje a tak se domnívám, že by jednání revizora mělo být profesionální, tedy měl by označovat svůj požadavek správným jménem. Nejsem si tím zdaleka jist, ale myslím si, že když si mě dovolí kontrolovat revizor, mohu si současně já dovolit kontrolovat revizora. Přesně podle zákona: Oko za oko, zub za zub.

  Je to možná léčení vlastního mindráku, protože když mě bude kontrolovat vedoucí v mojí práci, tak už tento zákon nepoužiju, stáhnu krovky a budu ticho jako pěna. Ale to už by byla úplně jiná pohádka. Dobrou noc děti:)

 37. Brano napsal:

  Peter: cestovanie na cierno JE priestupkom !! Takze nikto chvost nestiahne, iba ak ty, cierny cestovatel :)

 38. isidor napsal:

  Štěpán F.: to, ze si „neprajes byt pri ceste ruseny“ je uplne, ale uplne irelevantne, vstupom do dopravneho prostriedku suhlasis s prepravnym poriadkom, v ktorom je jasne napisane, ze cestujuci je povinny „strpiet“ kontrolu cestovnych dokladov, resp. na poziadanie predlozit doklad.

  A pozadovat od revizora sluzobny preukaz (ten by snad mali ukazovat automaticky) je samozrejme tvoje plne pravo.

 39. isidor napsal:

  oprava: sluzobny preukaz a odznak (ten by snad mali ukazovat automaticky)

 40. LuFa napsal:

  isidor: Průkaz revizoři v MHD mnoho neukazují.

 41. rootz napsal:

  LuFa:
  1a. (prepravny poriadok mhd, ba) Cestujúci musí mať pri sebe platný cestovný lístok po celý čas prepravy, ako aj v okamihu výstupu z vozidla a na vyzvanie sa ním preukázať revízorovi.

  1b. platny cestovny listok == oznaceny cestovny listok. cize to hrdinstvo s tym ze ma cestovny listok skor dokazuje to, ze nepozna cestovny poriadok mhd. a neznalost „zakona“ neospravedlnuje

  1c. v celom poriadku mhd ba je doklad spomenuty len ako nieco co potvrdzuje identitu cestujuceho, alebo inu skutocnost, napriklad „doklad o zaplateni predplatneho listka“, nikdy ako cestovny „doklad“ – cize ako som povedal – doklad != listok

  2. ak sa nepreukaze, nemusis sa preukazat ani ty, pretoze take pravo ma len revizor. v takom pripade ti staci nejaky svedok, aby ti mohol dosvedcit pred policajtom, ze sa nechcel „legitimovat“. to vsak tiez moze byt len slovo proti slovu, ked to bude kreten gumacky.

  StepanF:
  ak si neprajes byt ruseny, chod taxikom, aj tak pochybujem ze si taxikar kvoli tebe vypne radio a vysielacku. alebo si zaobstaraj sukromneho sofera. mhd je HROMADNA doprava, takze neviem ako v nej chces nerusene cestovat.
  a vepro sa u nas povie napriklad bravcove s knedlou a kapustou :) alebo, ako pises, sa nepreklada.
  ako som spomenul vyssie – revizor spravne ziada cestovny listok (jizdenku – opravte ma ak sa mylim).
  a este k tej restauracii – do autobusu (saliny, metra, atd) vstupujes s tym, ze si si vedomy povinnosti a prav prepravcu ale zaroven aj prav a povinnosti svojich. to, ze si (svojim sposobom v podstate) odmietas opravnenej osobe skontrolovat dodrziavanie pravidiel, znamena vlastne len to, ze si nie si vedomy svojich povinnosti cestujuceho a porusujes (aj ked len docasne – ale na dialnici ti tiez staci ist kilometer 200vkou, aby ta capli ;) ) tym cestovny poriadok. tot vsjo.

 42. Anonym napsal:

  Tento prispevok ma naozaj potesil, ukazuje, ze aj deti z pomocnych skol uz dnes bloguju a (ti, co tlieskaju autorovi) veselo sa zapajaju do diskusii. Len tak dalej.

 43. phesantSK napsal:

  Tiez mam jednu prihodu s revizorkou…
  Pred mesiacom +-1 tyzden som ako obvykle cestoval MHD (u nas v Ziline)… pri nastupe do trolejbusu som sa rozpraval s kamaratom a tak listok ktory som drzal v ruke, som si neoznacil „bezprostredne“ po nastupe.V momente ako som si vsak sadol som vyskocil ze si ho oznacim(zdoraznujem V MOMENTE), kedze kamarat bol blizsie k oznacovacu, ponukol sa mi ze mi ho oznaci. No nech to skusal akokolvek,neslo to. Hm, tak som si pomyslel OK, na dalsej zastavke ho oznacim.(napadlo ma ze uz bolo po „casovom limite“ – aj ked je to hlupost, no v tej chvili mi to prislo normalne).Lenze z prednej casti trolejbusa som zacul… „kontrola cestovnych listkov“ – wow tak som ako strela vyskocil k druhemu oznacovacu. Hm, ale to uz uradovala pani revizorka „Neskoro mlady muz“ – tak chvilu som si myslel ze len zartuje… ale ona nie. No priznam sa nie som z tych co si lahko zachovaju chladnu hlavu a bol som urcite cerveny ako paprika…pokusal som sa o konverzaciu, snazil som sa vysvetlit ze to neslo oznacit, skusal to kamarat , naozaj to neslo, kamarat mi to dosvedcoval, dokonca jedna stara pani co to videla, no revizorka si hudla len svoje, ze ju to nezaujima a ze nemam platny cestovny listok. Citil som krivdu, hnev…asi si to dokazete predstavit. No tiez som vedel ze za ziadnu cenu nepristupim na platenie pokuty. Heh, a co bolo na tom este trapne? Vsetci ludia museli kvoli mne vystupovat a nastupovat iba prednymi dverami, ostatne boli zavrete. Citil som sa ako daky kriminalnik – no hroza. Pani revizorka mi zahatila cestu a ked som sa len pokusil prejst, postavila sa mi do cesty s pripomienkou : „Co do mna vrazate?“…
  Konecne sa objavilo policajne auto (v duchu som si myslel, ze spravodlivost musi byt a s policajtmi sa dako dohodneme)…No policajt mi na to len, ze on s tym nema nic a jeho povinnost je len overit moju totoznost, pricom stazovat sa mozem na dopravnom podniku. Citil som sa ako obet dakeho spiknutia, podvodu. Pani revizorka si odo mna este s vitazoslavnym uskrnom pytala studentsku kartu (Ktoru som jej prirodzene odmietol vydat – na co policajt vobec nereagoval az sa mi zdalo ze so mnou suciti) a nakoniec mi do ruky pchala daky papier o pokute ci co a hovorila nieco v tom zmysle ze cim skor zaplatim, tym lepsie, lebo potom to bude len a len drahsie – to uz bol pre mna vrchol, povedal som jej ze si ho moze nechat a ze ja nic platit nebudem… siel som prec …v hlave sa mi zas prehanali tie pocity…nespravodlivost, hnev, krivda, ze som vobec nemal ist na ten bus… ze som si ho naozaj mal oznacit okamzite – ako vzdy…ale co uz neskoro bolo plakat nad rozliatym mliekom

  Od toho dna som cakal v schranke daku postu od dopravneho podniku, rozmyslal som tiez co napisem na svoju obhajobu, ako to vsetko sformulujem atd…

  No dni ubiehaju a dnes, viac ako mesiac po danej prihode mi stale nic neprislo. Tak neviem ci zvitazila spravodlivost – alebo si to pani revizorka nechala prejst hlavou a rozmyslela si to… alebo neviem co.
  Tak mi drzte palce aby mi naozaj nic neprislo :). A pozor na taketo komplikacie v MHD… je to trapas a tiez dost zaberak na nervy.

 44. cert napsal:

  Nieco podobne by si si k policajtovi nedovolil – a to jedine preto lebo vies ze narozdiel od revizorov nie su neskodni.

 45. Forrest napsal:

  huh, tak to tu ti komančové zanechali na společnosti větší stopy než jsem si myslel. Štěpáne to ti fakt nedochátí, že MHD tu jaksi není „odpánaboha“ a zadarmo…? Je to prostě služba za určitých podmínek a platí se za ní. Do té restaurace taky nejde přijít s koněm a nechtít být rušen… myslet, myslet, myslet

 46. LuFa napsal:

  Forrest: Myslím, že příspěvek nebyl o neplacení v MHD. Příspěvek byl o adekvatni reakci na adekvatni požadavek.

  „Kontrola jízdenek.“

  „Ano, bezevšeho, tady máte jízdenky ke kontrole.“

  Nic víc, nic míň.

 47. LuFa napsal:

  phesantSK: Tak jen pozor, aby pokutu MHD nechtělo proplatit až za několik let :-(. Exekuce – i nezaplacená pokuta se prodraží.

 48. Berilac napsal:

  Ja teda neviem, prislo sem vela prikladov o tom, aka je praca revizora… Len sa chcem pozastavit nad systemom MHD, ked platim MHD zo svojich dani… ktorych cast stat poskytuje dopravnemu podniku ako kompenzaciu, preto aby listky neboli take drahe. Tak preco mam platit cestovne. Ja nevyuzivam MHD tak casto ako studenti, dochodcovia a ini ludia ktori ju vyuzivaju, vyuzijem ju len ako z nudze cnost. Okrem toho v Brne mam platit jizdne DPMB ktoreho integrovany dopravny system funguje sposobom, ze autobusak ked ma vidi dobiehat autobus tak mi zavrie dvere pred nosom a musim cakat na dalsi bus a podobnych prihod mam vela… A ked to parkrat zazijes, tak si nerypni do revizora, ktory v podstate zastupuje dopravny podnik. Viem, je to nefer, je to necestne a nemoralne. Ale myslim, ze v ramci suvislosti uplne normalne.

 49. phesantSK napsal:

  LuFa: no zaujimavy clanok veru – avsak ja som nedostal ani ziadnu pripomienku ani nic – nemam ziaden dovod ist na dopravny podnik a davat im moje studentske prachy.

 50. LuFa napsal:

  phesantSK: no, ať je to jak je to, každopadně ti přeji mnoho štěstí.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.