Nový typ člověka – Ajťák

V literatuře se už léta objevují typy lidí, např. typ dobrého člověka. Nevím zda se to učí v školách i nyní, ale i dnes se objevují nové literární i filmové typy. Několikrát jsem slyšela, on je to takovej Macháček. V tu chvíli se mi vyasociuje odbarvenej zmatenej vysmátej bloňďák ze Samotářů.

Co jsem vypozorovala já během studií i z pracovního prostředí, vytvořil se ve společnosti nový typ člověka – ajťák. Jedná se o člověka, který se věnuje IT oboru ať už profesionálně, či jako hobby. Každý si patrně představíme někoho jiného, ale s holkama si v tomto rozumíme, přesně víme co to znamená, když jedna druhé řekneme: No prostě ajťák a pokrčíme u toho rameny.

Jaká je tedy charakteristika ajťáka? Je to kluk, nebo chlap, který má většinou u sebe neustále počítač. Buď laptop, nebo palmtop nebo jiné jak říkáme stříbrné krabičky – mobil, foťák, mp3 a možná existují i nové stříbrné krabičky, o kterých já ještě nemám ponětí. Ajťák už ale o nich ví. Druhý počítač má určitě doma, třetí v práci, čtvrtý na koleji, ….Beztak má i muzejní sbírku starejch kousků, někde ve sklepě nebo na půdě.

Vzhledem není moc přitažlivý, ale pozor, už ne vždy platí, že se jedná o pohublého vyššího člověka s brejličkami, který když foukne vítr odletí, nebo se zlomí. Většinou nedbá na vzhled, ani oblečení. Speciální typ je „matfyzák“ – z holčičího pohledu ještě horší varianta, někdy bývá označován za „prestižáka“ – nosí boty prestige (nebo prestiže).

Když se core ajťáci sejdou, např. na srazu z VŠ, sdruží se do jednoho koutku, v kterém si pak javují, .NETují nebo jen buffrují. Jsou schopni ze srazu odejít s tím, že musí ještě něco „doladit“.

Shodly jsme se na krátké a stručné definici – v běžném životě si nic nepamatují a jsou zmatení. V takovém případě jim pomáhá manželka, nebo přítelkyně, ale i maminka, protože ajťáci první dvě osoby často nemají.

Nedávno jsme dojednávali schůzku ohledně předání dokumentů a kamarádka, která není z IT prostředí si pak musela dát panáka.

„Ok, takže třeba příští úterý.“ Pravil ajťák.
„ No to asi těžko.“ Skočí do řeči ajťákova přítelkyně.
„Proč?“ Otočí se ajťák značně udiven, ale očividně si je vědom, že přítelkyně asi ví víc než on.
„ Budeme na dovolený.“ Říká mu už naštvaně.
„ Fakt?“ Diví se ajťák, jakoby o tom slyšel poprvně.
Korunu tomu dodá otázkou:“ A kde?“
Přítelkyně to odchází rozdejchat do jiného pokoje.

Ajťák může zapomenout na přítelkyně narozeniny. Odůvodní to tím, že má vybitou krabičku, rozumněj něco co mu mělo zapípat a napsat:“Přítelkyně má dnes narozeniny.“

Jednou jsem se takto domáhala pozornosti k svým narozeninám a dozvěděla jsem se že za to, že o tom nevěděl mohou dvě věci. Jednak zloději, co mu ukradli palmtop, kde to měl zaznamenáno a pak dokonce já sama, protože jsem se narodila tak blbě. Narodila jsem se na začátku měsíce, takže on má pocit, že furt je leden, pak ale nějak nepozorovaně přeskočí do února, ale než si toho všimne, je už po mých narozeninách. Typická ajťákovina.

Další vypozorovaný znak – ajťáci se neustále nečemu diví. Někdy máme pocit, že nás vůbec neposlouchají a nevnímají. Je třeba jim vše říci několikrát a dávat pozor, zda nějakým způsobem reaguje, abychom si ověřily, že nás vzal na vědomí.

Na druhou stranu, když si takové individuum ženská pořídí domů a podaří se ji ho dostat do nějakých mezí, pravděpodobně nebude finančně strádat.

Řekla bych, že se jedná o profesi, kde se zhlediska zaměstnavatele nemusí až tolik dbát na neustále zdokonalování, školení, sledování nových trendů a technologií. Ajťák se udržuje v „IT obraze“ sám. A rád. V podstatě jsou to skromní nenároční lidé, kteří mají rádi svou práci.

Až se setkáte s označením: No prostě takovej ajťák, vzpomeňte si, co to vlastně znamená :-)

Tématicky související odkaz:

Krabičková závislost

“Ajťák” a vánoce


Další skvělé fejetony naleznete v kategorii fejetony zde: http://lukas.faltynek.com/category/fejetony/.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

101 komentářů k “Nový typ člověka – Ajťák”

  1. 4x3L napsal:

    no … čistý ja …
    niekedy som sa zasmial sa da povedat ze sam na sebe a niekedy trocha zamisliet ze to budem musiet dako zmenit bo nevim ako to so mnov dopadne,,

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.