Za pořízení kopie Simpsonů v kině lze uložit pouze jediný spravedlivý trest

Kam ten svět a právo spěje říkám si při pročítání obsahu článků, které informují o případu devatenáctiletého mladíka, který měl dle obvinění v českobudějovickém kině natočit a posléze na internet umístit nový film o Simpsonovic rodince.

Trest, odnětí svobody až pět let a k tomu úhrada škody až do výše pěti miliónu, se mi zdá za takovou pro společnost téměř nevinnou klukovinu trochu moc. O kolik víc let odnětí svobody dostane ten, který druhého člověka, byť neúmyslně, připraví o život. Ne, nechci to zde řešit, o moc víc to ale kolikrát nebude. Stejně tak jako člověk páchající majetkovou činnost, jaká jemu je mnohdy připsána směšná výše náhrady škody.

Ať tak či tak, maximální výše trestu, o které se v článcích píše je pro devatenáctiletého mladíka za to co provedl absolutně nepřiměřená a nejde mi na rozum, kde se vůbec takovéto maximální sazby pro udělení trestu berou. Pokud v zákoně, selským rozum mi říká, že něco někde není v pořádku.

Taktéž výpočet škody, která je uváděna v řádech miliónu, se mi zdá velmi pofidérní. Jako by každý, kdo si film v zřejmě ve velmi hnusné kopii stáhl, uvažoval jít do kina. Moc se mi takové počty nezdají. Spíš si myslím, že každý kdo do kina jít chtěl, tak šel a každý kdo do kina jít nechtěl, nešel.

No, ale abych tady zas úplně mladíkovo chování neomlouval, souhlasím, točit produkci v kině videokamerou se nedělá, takže nějaký trest si přeci jen zaslouží. Otázkou je jaký.

Vězte že trest spravedlivý. Protože se mladíkovo konání týkalo filmu o rodince Simpsonových, nevidím jiný spravedlivější a vhodnější trest, než ten, aby se provinilci uložilo bílou křídou na černou tabuli 100 x napsat „Už nikdy nebudu natáčet film v kině“.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

56 komentářů k “Za pořízení kopie Simpsonů v kině lze uložit pouze jediný spravedlivý trest”

 1. LuFa napsal:

  Peejay: co si říkáš se dá říkat i slušněji, ale to jen na okraj, taková poznámečka. :-)

  K tomu co píšeš, představ si že jsi v restauraci. Dáš si kabát na věšák. A někto ti ho ukradne. Kdo nese za ztrátu tvého kabátu zodpovědnost. Může to být překvapení, ale je to restaurace. Tak už to prostě chodí.

  Nikdo netvrdí že ti restaurace ukradla kabát, pouze za něj po dobu tvé návštěvy odpovídá. Stejně tak nikdo netvrdí, že kino natočilo na videokamru film. Pouze jsem se bavili o zodpovědnosti.

 2. boris napsal:

  lufa: kdyz ti kabat nekdo ukradne v kine z vesaku, tedy na miste k ulozeni kabatu urcenem, tak ma odpovednost take kino. paralela s kradezi filmu je uplne mimo

  peejay: strucne a presne

 3. LuFa napsal:

  boris: chjo, jak jsem psal už několikrát, krádež filmu nenastala. Došlo pouze k nelegálnímu zhotovení kopie s nevalnou kvalitou.

  Ke kabátu v kině, nebo někde jinde, pokud mi ho ukradnou, budu asi dost naštvaný. Pokud mi ho někdo zkopíruje, asi se mě to nijak moc nedotkne :-D. No, ale to už zlechčuji situaci.

  Má-li se cenu na toto téma rozumě bavit, je nutno zabývat se zhotovením neautorizované kopie nevalné kvality a ne pořád plácat nesmysly o krádeži.

 4. boris napsal:

  a jak se tedy krade film?

  vemu si puncochu na hlavu, kopnu uvadece a promitace do kuli. z promitaciho zarizeni vyrvu to na cem to maj ulozeny a prcham pryc. mozna cestou jeste dehonestuju neboheho promitace tim, ze mu natahnu slipy na hlavu.

 5. LuFa napsal:

  boris: nó, mohlo by být jak píšeš, klidně i s tím dehonestujícím hnusem na konci :-D. Pak je to krádež filmu.

  Při natočení filmu z plátna kamerou se jedná o pouhé neautorizované vytvoření kopie.

  Toto je třeba rozlišovat.

 6. Jirka napsal:

  Točil jsem o tomto v ČB reportáž-právě pro TV. Poté mě ovšem napadlo, co třeba VRATNÉ LAHVE. Určitě jste někdo z vás film na DVD viděli a určitě to nebylo DVD legální. Neběhal vám přes něj nápis . Pro účely MK (MINISTERSTVO KULTURY)? To ale asi nikdo neřešil. To že unikne film přímo z ministerstva kultury, který film z části hrdí nikomu nevadí, protože to pustil do oběhu někdo, kdo má imunitu a nikdo se nebude !RADĚJ! pídit po tom, kdo jej do oběhu pustil. Taky se mi zdá trest pro mladíka přehnaný. Ale nějaký by si měl z rozsudku odnést. Nesouhlasím s kopírováním autorských děl, sám je bokem vyrábím-i když jen pro školy, a rodiny- a určitě by se mi nelíbilo přijít o zisk, když bych věděl, že škola si objedná maturák a poté si koupí pouze jedno DVD, s tím, že si jej 30x zkopíruje za mými zády… Ovšem MK je vosí hnízdo a nikdo do toho nepůjde…

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.