Kuriozita dne: Vegetariánka prodává v masně

reznictvi
Cestou z práce jsem se zastavil v malém řeznictvím. Honila mě mlsná, chuť na dobrou klobásku. Protože vím, nebo si alespoň myslím, že vím, jak to v takových masnách chodí, neukazuji hned prstem, na tu kterou klobásku podle vzhledu, ale raději si nějakou dobrou nechám doporučit. Kdo jiný by měl kvalitu klobásek a masa znát lépe, než samotní prodávající.

Takže situace dnes. Mladá prodávající se mě ptá „co si přejete?“

„Dal bych si nějakou dobrou klobásku. Můžete mi prosím doporučit?“ usmívám se na ní.

„Bohužel nemůžu,“ dostává se mi odpovědi. „Já je nejím.“

„Vy nejíte klobásy?“ ptám se. „Je na nich něco špatného?“ zajímám se.

„Nejím maso.“ říká.

„Jako, nejíte maso od vás? Chodíte si ho kupovat jinam? Nebo ho nejíte vůbec?“

„Nejím maso vůbec,“ odpovídá v pohodě.

„Tak to jste tedy vegetariánka“

„Ano“

„Hmm. Tak to mě tedy asi fakt neřeknete, co jak chutná?“

„Neřeknu.“

Za mnou se podobu rozhovoru vytvořila fronta několika lidí. Z úsměvů jejich tváře usuzuji, že se dobře baví.

„A nevadí vám, že jako vegetariánka pracujete v masně?“ Zkouším se o této zajímavé kombinaci vegetariánky a masny dozvědět víc.

„Nevadí,“ odpovídá stále klidně. „Doma bych se nudila, tady je to fajn.“

„No, ale tady kolem vás je všude maso, které sama nejíte, nepřipadá vám hloupé, ho nabízet?“

„Já ho nenabízím, já ho prodávám“

„Aha, tak to jo.“

Od sýru přichází kolegyně. „Jíte maso,“ ptám se?

„Ano.“

„Tak to mi určitě poradíte …..“.

A poradila. Na klobásce jsem si při večeři pochutnal a anglickou slaninu mám ještě na zítřek v lednici. A k tomu všemu mi stále v hlavě jako paradox a kuriozita leží vegetariánka, která prodává maso. Co si o tom myslíte vy?

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

22 komentářů k “Kuriozita dne: Vegetariánka prodává v masně”

 1. MzK napsal:

  Je hodně holek co nejí maso a do nich bych to neřekl. Jednu takovou jsem pozval do restaurace a vůbec mi nebylo divný, že si bere salát a já si pochutnávám na řízku :)

 2. LuFa napsal:

  to MzK: Myslím, že jestli někdo je, nebo není vegetarián se na první pohled nepozná. Taktéž proti vegetariánům nic nemám. Někteří z mích dobrých přátel také maso nejedí.

  Zde mi jen přišla zajímavá kombinace vegetariána/ky a masny. Možná by se toto dalo rozvinout i v hezkou povídku.

 3. Standa napsal:

  „Veganství je dieta, filozofie a životní styl, odmítající využívání zvířat především pro potravu.“ Ta holka to asi nema v hlave uplne v poradku, tak ona odmita vyuzivani zvirat jako potravy a pritom se na tom sama podili :) Napada me jenom, ze neni vegetariankou z takovyhle pohnutek, ale treba ji maso nechutna? nebo ma problemy s travenim?

 4. LuFa napsal:

  to Standa: no, mě zatím napadlo pouze to, že každý se nějak musí živita pokud bylo volné místo v masně tak ho vzala. Přesto mi ale střet přesvědčení a materiálna příjde v tomto případě dost absurdní.

 5. Lukáš napsal:

  Podobný zážitek mám z McDonaldu :-)

 6. Scrand napsal:

  :D :D :D moje kámošky, který sou taky vegetariánky dělali v mekáči :) teda jedna tam pořád dělá :)

 7. Štěpán Faltýnek napsal:

  to scrand:
  aspoň neujídají:)

 8. Štěpán Faltýnek napsal:

  Připomíná mi to situaci, kdy na teologické fakultě učí ateisti

 9. LuFa napsal:

  to Štěpán Faltýnek: no, záleží na tom co ateisti na teologické fakultě učí. Pokud třeba angličtinu, historii, …. tak je to myslím v pohodě.

 10. Pilda napsal:

  No nevim, mě v době, kdy je nezaměstnanost cca 15 % přijde úplně normální, že člověk nedělá na místě kteý by zrovna chtěl.

 11. morty napsal:

  hmm znam jednu vegošku co sehnala práci v zoo kde krmila hady živejma hlodavcema :)

 12. misa napsal:

  jako asi petilety vegetarian co pred pul rokem konvertoval zpet k masu musim rict, ze bych v masne delat nemohl, zvedal by se mi v te dobe kufr z odporu k masu – kdyz si predstavite, ze toto jsou kusy kdysi zivych tel, tak jiste pochopite proc. Nyni, ac maso jiz zase jim, bych to take nedelal, a to proto, ze pri jidle na maso jako cast tela zivych bytosti nemyslim, ale pokud bych je mel mít na ocich, opet by si mi ta skutecnost vybavila

 13. blanka Lukyho mamka napsal:

  vzpominam na tebe lukasi kdyz sis jako mlady studentik kupoval 10dkg salamu zase v masne a prodavacka se te pta :mam toho 12dkg muzu to tak nechat ?? a tys odpovedel muzete, ale ja mam penize jen na 10 dkg a ona rychle srovnala salam na tech 10 dkg. Tak jsi ji nenapadne vycvicil.pa mamka

 14. LuFa napsal:

  to misa: ja osobně se na maso nedívám jako kusy kdysi živých těl, ale jako na potravu. Mnohdy velmi dobrou :-).

  Ostatně, na počátku věků stvořil Bůh zvířata mimo jiné i k účelu získávání potravy.

 15. LuFa napsal:

  to Blanka: njn mamino, to je fakt, paní prodavačka rychle pochopila a 2 dkg bleskurychle stáhla :-).

 16. nemo napsal:

  Já taky jako vegetarián dělal chvíli v Makru na mase a vždycky jsem se na tyhle otázky těšil – odpověď jako: „Já ty mrtvoly nejím, přece nejsem blázen“ od brigádníka museli leckoho dostat, ale pocit jsem z toho měl fajn – taková ta vegetariánská nadřazenost Hitlerova stylu (já vás o tom přesvědčovat nebudu, ale myslím si o vás svoje):) a samotná práce mi připomínala předchozí krátkou návštěvu na pitevně. No ale taky by mě to nakrklo, kdyby mi prodavačka řekla, že neví jak to chutná, páč to nejí…I když zase profesionálové vám stejně vždycky doporučí to, čeho se zrovna potřebují rychle zbavit.

 17. kochanski napsal:

  No je docela možné, že není vegetariánkou z etických důvodů, ale že už prostě dlouho pracovala v masně a začalo jí to lézt krkem. Kdykoliv byl někdo z mých známých na brigádě v nějakém podniku s potravinami, pak už daný produkt nemohl ani vidět:) Tak třeba to je tak…
  Jinak já jsem vegetariánka asi 6 let a upřímně je mi nepříjemné na maso i šáhnout – podobně jako kdybych měla manipulovat s lidskou mrtvolou… ale pokud jí to nevadí, tak její věc
  LuFa: výklad bible je někdy problematický, ale podle mě tam stojí, že Bůh stvořil člověka, aby opatroval zvířata, ale nestojí tam, že by je měl pro potravu…“A bůh pravil: Hle, dávám vám všechny zeleniny rozsévající sémě na povrchu země a každý strom, na němž jest plod stromu, který vydává sémě, vám budiž za pokrm.“ Mojžíš 1,29 Ráj byl vegetariánský a teprve, když člověk „zhřešil“ byl odkázán žít v bídě, válkách a vraždění. Ne, že bych byla věřící, ale vím,jak různorodě lze bibli vykládat.

 18. LuFa napsal:

  to kochanski: v tom co jsem napsal, jsem se o Bibli nikde nezmiňoval, ale budiž. Vezmu-li to z pohledu Bible, tak s tebou uváděným veršem souhlasím. Nicméně, po vyhnání z Ráje lidé maso pojídají a nikde se to v Bibli, pokud mi je známo, nezakazuje. Takže pojídání masa považuji z hledsika Bible za normální. Pokud vím, tak židé ani křesťani vegetariáni být nemusí.

 19. kochanski napsal:

  Právě že ano… jsou tam věty pro i proti – bible byla mnohokrát přepsána, aby se přizpůsobila společenské situaci a z toho pak vznikají docela bizardní texty. V jedné studii jsem četla, že právě židé měli konzumaci masa zakázané, pak se to přetransformovalo na konzumaci košér masa, ačkoliv stále některé zvířata jíst nesmějí. U křesťanů je to ještě složitější, jelikož např. Ježíš na jedné straně nabádá k vegetariánství a na druhé hostí své hosty rybou, tak fakt už nevim:D
  A maso zabitých zvířat v jeho těle se stane jeho vlastním hrobem. Protože, pravím vám, kdo zabíjí, zabíjí sama sebe a kdokoli jí těla zabitých zvířat, jí tělo smrti
  Ježíš

  No to je asi jedno. Člověk by se stejně měl řídit svým svědomím a ne tím, co je kde napsáno

 20. LuFa napsal:

  to kochanski: V žádném případě nejsem ohájcem pojídání masa, nebo vegetariánství. Každý, jak jsi ke konci napsala, at se řídí svým svědomím. O tom také můj příspěvek také nebyl. Pouze jsem se pozastavil nad vegetariánkou, s označením vegetariánka sama dotyčná souhlasila, která pracovala v masně.

  Co se týká přepisů Bible. Ano v minulosti se Bible přepisovala, knihtisk v té době nebyl :-). Že by se ale nějak přizpůsobovala společenské situaci? S tím souhlasit v žádném případě nemohu.

 21. Rina napsal:

  Mám známého rybáře, ne jen tak svátečního, ale fakt zapáleného, který se stal po mnoha letech rybaření vegetariánem a ryby po chycení teď většinou pouští (pokud je nechtí jeho příbuzní). Nejí maso spíš ze zdravotních důvodů, než z etických, protože rybářská vášeň (třeba chytání v noci uprostřed jezera) v něm prostě je a na ryby jezdí každý víkend. Jinak je to fajn clovek.

 22. Marcela napsal:

  Myslím že bible, tedy Nový zákon, je k pojídání masa benevolentní. Ježíš řekl: „Neposkvrňuje Vás co do vás vchází, ale to co z vás vychází“.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.