Nedostupný proti své vůli. I to se bohužel stává.

Tak mi dnes do schránky přišel mail. „Ahoj, jsi nedostupný, dělej s tím něco“. Zkontroloval jsem tedy mobil, byl zapnutý. Co dál, nevěděl jsem, tak jsem odepsal, „Nedostupný jak? Sám sobě jsem dostupný.“. Za pár minut následovala odpověď, „nejdou ti stránky“. Zadal jsem tedy svou adresu a ouvej, tam kde se normálně objevují stránky bylo delší dobu bílo. Až se nakonec objevil text nabádající zkusit adresu za chvíli.

Čekal jsem asi půl hodiny, jestli se stránky nerozběhnou. Bohužel žádný obrat k lepšímu, tak jsem nelenil a naspal dotaz ohledně nedostupností svému poskytovateli hostingu. Během pěti minut se stránky rozběhli (rozběhli by se stejně i bez mého mailu) a za zhruba hodinu mi pak došel vysvětlující email, s tím, že na hostingový server byl spáchán masivní útok, který nakonec vedl k výpadku a následnému řešení, které nějaký čas, díky provázanosti s poskytovatelem konektivity, zabralo.

Tímto, bych chtěl tedy zhruba hodinový update: nyní už mnoha hodinový výpadek vysvětlit čtenářům, kteří se na blog pokoušeli marně dostat. A zároveň pak poděkovat lidem z Klenot.cz, za výbornou práci při řešení tohoto nemilého problému. (pozn. jak nyní ve 22:33 při psaní tohoto příspěvku sleduji, opět jsem nedostupný. Snad se situace brzy vyřeší a vše bude zas chodit jak má. 1:28 vše je v pořádku, doufám, že to tak již zůstane)

Jak jsem se běžně díval na dostupnost jiných serverů, občasné výpadky mají všichni. Samozřejmě mimo výjimek, které toto pravidlo potvrzují.

V souvislosti s tímto výpadkem jsem po chvilkovém cíleném hledání měřičů dostupnosti narazil na službu Monitoring serverů , která mimo placených služeb poskytuje zdarma sledování jakýchkoliv zadaných stránek a to v desetiminutových intervalech.

Do služby jsem se hned zaregistroval. Statistiky, které se týkají mích stránek jsou k nalezení zde: statistika dostupnosti osobního blogu: lukas.faltynek.com . Protože službu se dotazuje na stránky každých deset minut, myslím, že sebemenší výpadek je hned znázorněn jako celých deset minut. Opravte mě, pokud se mýlím.

Na závěr bych se vás čtenářů, ale i zkušenějších uživatelů zeptal, jak se na tyto dočasné výpadky stránek díváte. Tolerujete je?

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Jeden komentář k “Nedostupný proti své vůli. I to se bohužel stává.”

  1. DeadEgghead napsal:

    Sebemenší výpadek je s největší pravděpodobností znázorněn jako 0 minut, neb si ho služba ve většině případů nevšimne. Pokud se ale objeví v době měření, pak ano, služba udává „přibližná doba výpadku: 10 min“.

    Já osobně ji využívám především kvůli notifikaci, takže „Ahoj, jsi nedostupný“ mi hlásí mobil :)

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.