Klavaro – program, který vás naučí psát všemi deseti

(pozn. autora k textu: V době, když jsem tento článek psal, pár měsíců zpět, bylo klavaro dostupné pouze anglicky. Díky přispění a výbornému překladu Martina Šína je dnes vše kolem Klavara dostupné i v češtině.)
Klavaro
Klavaro je jedním z mnoha programů, které máte možnost zdarma využít, pokud se rozhodnete úspěšně zvládnout psaní všemi deseti. Na první pohled, po vizuální stránce, nevypadá Klavaro nijak zvlášť povedeně. Spíš vás od použití odradí, než k němu přitáhne. Na druhý pohled, kdy se začnete více zajímat o to jak si ho k sobě samému přizpůsobit, začne se zdát být zajímavějším. A tak vám ho i z této stránky zkusím představit.

Začnu ale postupně. Klavaro je nyní dostupné ve verzi pro Linux i Windows. Grafický interface je postaven na GTK+2. Logika programu je napsána v C. Za předpokladu nainstalovaného GTK+2, byste se zprovozněním Klavara neměli mít žádnou obtíž.

Po startu Klavaro zobrazí nijak zvášť vyvedený formulář. Na úvodním formuláři jsou pro vás významné dvě oblasti. První, která se týká konfigurace „Configuring“, kde si ve volbě „Keyboard“ můžete vybrat rozložení klávesnice. A ve volbě „Language“ jazyk. Pro provedení změny jazyka je pak nutné stisknout tlačítko „Update“!

Klavaro - hlavní menu

V druhé oblasti „Learning“, která se vztahuje k samotné výuce, nabízí Klavaro pět voleb. První tlačítko „Introduction“ vám v textové formě poskytne základní údaje o správném rozložení prstů na klávesnici. Druhá volba pod tlačítkem „Basic course“ vás v celkem 43 lekcích provede základní výukou psaní. Lekce základního kurzu jdou snadno modifikovat změnou v souboru basic_lessons.txt. Třetí tlačítko „Adaptability“ by vás mělo procvičit v zapamatování si umístění kláves na klávesnici. Předlohou pro psaní jsou v tomto případě náhodně generovaně znaky.

Klavaro - piseme

Pod čtvrtým tlačítkem „Velocity“, máte možnost, procvičit se v rychlosti psaní. Text k tomuto cvičení je generován ze souboru z příponou .words, v kterém jsou uvedena samostatná slova. Text pro cvičení je pak náhodně vytvářen z těchto slov. Páté tlačítko „Fluidness“, vám pak dává možnost, procvičit se v plynulosti psaní. Pro toto cvičení je již jako předloha využíván běžný textem. Text je uložen v souboru .paragraphs . Do cvičení se pak náhodně z tohoto souboru vybírají tři odstavce.

U absolvovaných cvičení jsou pak hodnoceny tyto atributy. Přesnost přepisu (Accuracy) , která je definována jako počet očekávaných správných znaků, ku počtu všech napsaných znaků. Rychlost psaní (Velocity), kterou udává počet správně napsaných znaků za určitý časový úsek. A plynulost, u které je výpočet obtížnější a tak ho zde již nebudu zmiňovat.

Klavaro - klávesnice

Tolik zhruba z funkční části vše. O čem je ale potřeba se nyní na závěr ještě zmínit je síla Klavara. Ta se skrývá v jeho snadné modifikovatelnosti za pomocí přehledných textových souborů a relativní jednoduchosti C kódu. Takže pokud si chcete jakkoliv Klavaro přizpůsobit k obrazu svému, bez problému můžete. Taktéž ani výukové texty není problém nejrůzněji měnit, nebo vytvářet své vlastní. Ke Klavaru je poskytována srozumitelná dokumentace, která Vám v případu hlubšího zájmu poskytne mnoho velmi cenných informací.

Odkazy:

Domovská stránka KlavaraČlánek vyšel původně v časopisu LinuxEXPRES. Autor článku Lukáš Faltýnek.

Článek je uveřejněn s GNU FDL licencí (anglicky).

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

8 komentářů k “Klavaro – program, který vás naučí psát všemi deseti”

 1. Lenka napsal:

  ahoj …dá se spustit i v linuxu???předem dík

 2. LuFa napsal:

  2 Lenka: Ahoj Lenko, autor program primárně vytváří pro Linux, takže ho v Linuxu spustíš. Obrázky, které jsou v příspěvku použity byly taktéž nasnímany v Linuxu. Jinak přeji mnoho úspěchů při učení se psaní všemi deseti.

 3. albi napsal:

  Ahoj, všiml si někdo, že u horní řady klávesnice +ěščřžýáíé se učí prstoklad, který není obvyklý u ostatních prstokladů? Mám na mysli, že např. levým ukazováčkem se v Klavaru ovládá čř, kdežto obvykle se používá na řž (stejně jako pravý ukazováček v Klavaru na žý, kdežto jinde obvykle na ýá). Je to správně?

 4. LuFa napsal:

  albi: Díky moc za upozornění. Martin chybu opravil a nahlásil autorovi Klavara. V další verzi by již mělo být v pořádku.

 5. albi napsal:

  Taky děkuju. :-) Škoda, že jsem si toho všiml až teď, budu se muset přeučit horní řádku. ;-) (+ěšč – ýáíé)

 6. LuFa napsal:

  albi: No, hlavně že to snad v Klavaru bude brzy v pořádku. Jinak pokud se nyní učíš psát všemi deseti, moc bych tě poprosil, zdali bys o tom něco v vztahu v Klavaru mohl napsat (do mailu, nebo případně sem jako komentář.). Jestli je Klavaro k učení dobrý program, špatný, jak dlouho se psát učíš, kolik času jsi učení věnoval a tak. Myslím, že by toto mohlo pomoci v učení i ostatním.

  Já jsem se psát učil daleko před Klavarem, takže s ním praktické zkušenosti nemám. Jen se mi líbí, že je zdarma, nenáročný a velmi konfigurovatelný.

 7. Zuzana napsal:

  V jakém pořadí se učí písmenka řady qwertzuiop a yxcvbnm,.- ? Případně lze to konfigurovat? Sháním volně dostupný program, který by učil (stejně jako ATF) písmena zrcadlově, nikoliv nejdřív pravou ruku a pak levou. Děkuji

 8. ox napsal:

  Po chvilce začnou hrozně bolet oči -_-

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.