Slovník nespisovné češtiny

Slovnik nespisovne cestiny
Za jeden z nejhezčích dárků, který mi letošní Vánoce nadělil pod stromeček Ježíšek (manželka :-)) považuji „Slovník nespisovné češtiny“. I nespisovně se dá totiž oficiálně mluvit a psát podle pravidel a česky.

Jak jsem se nyní v předmluvě k 2. rozšířenému vydání dočetl, slovník obsahuje víc jak 14 000 hesel. Po letmém prolistovaní slovníku musím říct, že jeho čtení bude docela zábavné a už se těším až se jím budu ve volných chvílích pročítat.

Pro ukázku zde zmíním několik hesel:

čůrákovat – dlouho stát na jednom místě, stát někde zbytečně, potloukat se, nebo i překážet. Čůrákoval jsem tam hodinu a půl a vona nepřišla. – Brácha? Ten si ani nic nesháněl, čůrákuje po městě a prej že to za rok zkusí znova . Nováček 1929

pičpáska – vulg. hygienická vložka. Ouředník 2005

mrdák – vulg. sexuálně výkonný muž. Venca bejval známej mrdák, ten po Brně nadělal parchantů!

vyšukat – vulg. 1. mít pohlavní styk, častěji snad o ženách. Poprvý jsem ti ho vyšukala, už jak jsi byla v porodnici, ty čůzo . 2. užívá se dále v řadě nepřesně definovaných spojení. To byly neskutečný vypalovačky, ta holka málem celýmu klubu vyšukala mozek z hlavy . 3. vydělat pohlavním stykem, resp. prostitucí. A to ti nevadí, že na ten barák kdysi vyšukala?

Toliko ukázky. Myslím, že pro mnoho čtenářů muže být pořízení tohoto slovníku velmi zajímavé. Ježíškovi děkuji za velmi hezký dárek a ostatním doporučuji.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

2 komentářů k “Slovník nespisovné češtiny”

  1. Štěpán Faltýnek napsal:

    Zrovna jsem hledal svůj výtisk (také jsem ho totiž dostal k vánocům-netvrdím, že zrovna od Ježíška) a řikám: „Kde mám Slovník nespisovné češtiny?“ a moje dívka Zdenka odpověděla: „co hledáš?(neslyšela totiž přesně) Slovník slovního znečištění?“
    Myslím, že to (nechtěně) vystihla velmi přesně.

    Přeji si, aby hesla podobné těm, které jsou pro ukázku zůstávala pouze ve slovníku, a aby nikdo neměl potřebu je používat. Protože platí: „Kdo to říká ten to je, tomu se to rýmuje!“ a to nikomu nepřeju.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.