Zdraví nadevše

Každý tu „frázi“, „ … hodnÄ› zdraví …“, v přáních druhým známe a hojnÄ› ji používáme. Kolikrát ji ale pÅ™ikládáme tolik významu kolik bychom mÄ›li? Občas ano, občas zdraví pÅ™ejeme skutečnÄ› s plným vÄ›domím a přáním človÄ›ku, který po zdravotní stránce nevypadá nejlépe. Ale co tÄ›m první napohled zdravým?

„HodnÄ› zdraví, Å¡tÄ›stí a osobních úspÄ›chů, …“, odříkáváme jim mechanicky rychle za sebou a těšíme se, co po přání pÅ™ijde. Oslava, přípitek a v případÄ› přání opačnému pohlaví pusa. Na zdraví, které jsme mezi ostatními přáními odříkali již nijak nemyslíme. S přání zdraví se nám stalo klišé a pÅ™itom zdraví je to nejcennÄ›jší co máme.

A proč o tom vlastně píšu? Ještě ve středu jsem byl plný sil. Celý svět měl ostré obrysy a já v něm pevné místo. Čtvrteční ráno už bylo jiné. Probudil jsem se jaksi unavený, trošku malátný. No, nic, bude to dobré řekl jsem si a vypravil jsem se do práce. Kolem desáté jsem ale věděl, že to dobré nebude. Pustila se do mě zimnice, nebyl jsem schopen nic dělat. Domluvil jsem si tedy na konec dne a pátek dovču a vypravil se vyležet se domů. Po příjezdu domů jsem si naměřil teplotu 39,7. Celý čtvrtek, pátek a část soboty jsem pak proležel. Nemohl jsem ani k počítači jak mi bylo špatně a to je už co říct ;-).

Jak jsem tak nemohoucí ležel, přemýšlel jsem o zdraví a o tom, jak je důležité. Vždyť bez zdraví jsem nemohl nic. Nešlo mi pořádně vstát. Nešlo mi číst. Nešlo mi psát. Nešlo mi prostě dělat nic moc smysluplného, čemu se za normálnímu zdraví věnuji. Bez zdraví tedy není nic, se zdravím pak jde vše.

Nyní je mi už o něco lépe a i když si za chvílí zas půjdu lehnout, doufám, že se do pondělí dám natolik dohromady, že začnu opět normálně fungovat. A možná že i ze samé radosti plného zdraví napíši pohádku zdraví nad zlato, nebo k jejímu napsání tímto příspěvkem někoho inspiruji.

Jaké máte se zdravím a jeho významem v životě zkušenosti vy?

Na závěr tohoto zdravotního příspěvku bych rád poděkoval své ženě Gabče za obětavost s kterou se o mě v době mé tělesné neschopnosti starala. Díky.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

5 komentářů k “Zdraví nadevÅ¡e”

 1. Gaucman napsal:

  Tohoto času mám manželku v podobném stavu, takže obskakuji, vařím jídlo, čaj….
  A ještě přidám malej citát, Bůh ví, kde jsem ho viděl:
  „Jako mladí obÄ›tujeme zdraví, abysme mÄ›li peníze. Jako staří obÄ›tujeme peníze, abysme mÄ›li zdraví.“

 2. Martin napsal:

  SkvÄ›lá úvaha, podobnými úvahami se zabývám už poslední 4 roky. Syn vlastnÄ› je zdravý, jenom má cukrovku :-( (samozÅ™ejmÄ› 1. typ v jeho vÄ›ku). Tj. pÅ™i současném stavu medicíny – přísná životospráva a inzulín do konce života. Jenže pak se rozhlédnu a vidím kolem sebe, že mu vlastnÄ› ani nic není… Jsou na tom lidé mnohem hůře.

  Když se u nÄ›j nemoc projevila, tak se mi zmÄ›nil žebříček hodnot. I ty fráze s přáním zdraví a zdravých dÄ›tí mají najednou trochu jiný, Å™ekl bych hlubší obsah…

 3. Marcela napsal:

  Je lepší být zdravý a bohatý než nemocný… Ale je docela fajn na to nemyslet… aspoň do čtyÅ™iceti (!). Ono se to pak hlásí samo… a človÄ›k si už ani násilnÄ› nemusí uvÄ›domovat, že to pro nÄ›j vlastnÄ› dříve byla jenom taková fráze.. (Díky Bohu za ni.)

 4. Klárka napsal:

  Moc se mi líbí Gaucmanův citát:
  “Jako mladí obětujeme zdraví, abysme měli peníze. Jako staří obětujeme peníze, abysme měli zdraví.”

  Bohužel, je na něm hodně pravdy.

 5. LuFa napsal:

  Klárka, Gaucman: Souhlasím s pravdivostí citátu. Bohužel určitý obnos peněz je pro normální život potřeba, takže cesta ven moc neexistuje.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.