Zdraví nadevše

Každý tu „frázi“, „ … hodně zdraví …“, v přáních druhým známe a hojně ji používáme. Kolikrát ji ale přikládáme tolik významu kolik bychom měli? Občas ano, občas zdraví přejeme skutečně s plným vědomím a přáním člověku, který po zdravotní stránce nevypadá nejlépe. Ale co těm první napohled zdravým?

„Hodně zdraví, štěstí a osobních úspěchů, …“, odříkáváme jim mechanicky rychle za sebou a těšíme se, co po přání přijde. Oslava, přípitek a v případě přání opačnému pohlaví pusa. Na zdraví, které jsme mezi ostatními přáními odříkali již nijak nemyslíme. S přání zdraví se nám stalo klišé a přitom zdraví je to nejcennější co máme.

A proč o tom vlastně píšu? Ještě ve středu jsem byl plný sil. Celý svět měl ostré obrysy a já v něm pevné místo. Čtvrteční ráno už bylo jiné. Probudil jsem se jaksi unavený, trošku malátný. No, nic, bude to dobré řekl jsem si a vypravil jsem se do práce. Kolem desáté jsem ale věděl, že to dobré nebude. Pustila se do mě zimnice, nebyl jsem schopen nic dělat. Domluvil jsem si tedy na konec dne a pátek dovču a vypravil se vyležet se domů. Po příjezdu domů jsem si naměřil teplotu 39,7. Celý čtvrtek, pátek a část soboty jsem pak proležel. Nemohl jsem ani k počítači jak mi bylo špatně a to je už co říct ;-).

Jak jsem tak nemohoucí ležel, přemýšlel jsem o zdraví a o tom, jak je důležité. Vždyť bez zdraví jsem nemohl nic. Nešlo mi pořádně vstát. Nešlo mi číst. Nešlo mi psát. Nešlo mi prostě dělat nic moc smysluplného, čemu se za normálnímu zdraví věnuji. Bez zdraví tedy není nic, se zdravím pak jde vše.

Nyní je mi už o něco lépe a i když si za chvílí zas půjdu lehnout, doufám, že se do pondělí dám natolik dohromady, že začnu opět normálně fungovat. A možná že i ze samé radosti plného zdraví napíši pohádku zdraví nad zlato, nebo k jejímu napsání tímto příspěvkem někoho inspiruji.

Jaké máte se zdravím a jeho významem v životě zkušenosti vy?

Na závěr tohoto zdravotního příspěvku bych rád poděkoval své ženě Gabče za obětavost s kterou se o mě v době mé tělesné neschopnosti starala. Díky.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

5 komentářů k “Zdraví nadevše”

 1. Gaucman napsal:

  Tohoto času mám manželku v podobném stavu, takže obskakuji, vařím jídlo, čaj….
  A ještě přidám malej citát, Bůh ví, kde jsem ho viděl:
  „Jako mladí obětujeme zdraví, abysme měli peníze. Jako staří obětujeme peníze, abysme měli zdraví.“

 2. Martin napsal:

  Skvělá úvaha, podobnými úvahami se zabývám už poslední 4 roky. Syn vlastně je zdravý, jenom má cukrovku :-( (samozřejmě 1. typ v jeho věku). Tj. při současném stavu medicíny – přísná životospráva a inzulín do konce života. Jenže pak se rozhlédnu a vidím kolem sebe, že mu vlastně ani nic není… Jsou na tom lidé mnohem hůře.

  Když se u něj nemoc projevila, tak se mi změnil žebříček hodnot. I ty fráze s přáním zdraví a zdravých dětí mají najednou trochu jiný, řekl bych hlubší obsah…

 3. Marcela napsal:

  Je lepší být zdravý a bohatý než nemocný… Ale je docela fajn na to nemyslet… aspoň do čtyřiceti (!). Ono se to pak hlásí samo… a člověk si už ani násilně nemusí uvědomovat, že to pro něj vlastně dříve byla jenom taková fráze.. (Díky Bohu za ni.)

 4. Klárka napsal:

  Moc se mi líbí Gaucmanův citát:
  “Jako mladí obětujeme zdraví, abysme měli peníze. Jako staří obětujeme peníze, abysme měli zdraví.”

  Bohužel, je na něm hodně pravdy.

 5. LuFa napsal:

  Klárka, Gaucman: Souhlasím s pravdivostí citátu. Bohužel určitý obnos peněz je pro normální život potřeba, takže cesta ven moc neexistuje.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.