Facebook neplatí svým zaměstnancům

Dovolte mi úvodem otázku. Kdo z Vás by PRACOVAL pro MILIARDÁŘE KAŽDÝ DEN HODINU úplně ZADARMO? Než budete číst dále, zodpovězte si ji prosím.

Byl jednou jeden web

Představte si modelový případ. Jste podnikatel a vymyslíte, že budete provozovat web – pro ženy, pro muže, je fuk pro koho a o čem. Koupíte redakční systém, zařídíte hosting, najmete lidi, kteří vytvoří obsah – napíší články. Články přitahují lidi, lidi tvoří příjem (reklama). Někdy to vynáší víc, někdy míň.

Vraťme se k úvodní otázce: každý den hodinu zadarmo. Většina z Vás předpokládám odpověděla něco jako: „Ani náhodou. Když má tolik peněz, ať platí.“

Ale pracujete…

Máte-li svůj profil na Faceboku (či jinde), svými příspěvky tvoříte obsah. Obsah, který přivádí další lidi. Lidi, kteří přinášejí peníze. Děláte to ve svém volném čase. Zadarmo. Pracujete, aby někdo jiný zbohatl. Žádný plat, žádné „sociální“ ani „zdravotní“. Nic je nestojíte. Neplatí vás. Jste jejich neplacení „zaměstnanci“.

Tak teď znáte hru a znáte svou pozici. A hraje se všude:

 • „Založte si u nás svůj blog zdarma.“
 • „Ukažte svá videa všem.“
 • „Nejlepší fotografie z dovolené vyhrává fotoaparát.“

Disclaimer: Výše uvedené slogany jsou náhodné a případná podobnost textu se skutečnými je čistě náhodná.

Facebook, Twitter, YouTube, blogy – dosaďte si co chcete. Tatáž hra, tatáž pozice.

Naložte s touto informací jak uznáte za vhodné. Pište na Facebook, nepište na Facebook, založte si vlastní Facebook ;-). Je to na vás. Jen jsem vám chtěl ukázat, co si možná ne každý uvědomuje – aspoň doufám, že jsem nebyl donedávna úplně natvrdlý jen já :-) Ačkoliv jsem vlastně furt – tento web mi totiž nepatří…

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

8 komentářů k “Facebook neplatí svým zaměstnancům”

 1. Gabča napsal:

  teď mi tady chybí na kliknutí kolonka LÍBÍ SE MI :)

 2. Ono je to trochu složitější. Jmenoval jsi sociální služby, uživatelé jsou radi v kontaktu a jejich práce zadarmo je trochu pofiderní měřítko.
  Kdo by za služby platil? Ochota platit za služby je minimální, lidé přijali „reklamní platby“ jako nutné zlo (dokonce kontextová reklama mi nějak nevadí, protože se většinou vztahuje k článku).
  Oba provozujeme blogy na svých doménách a víme, že je potřeba systém udržovat, nehledě k platbám za hosting. Pokud se rozhodneš pro blogovací službu jinde, máš ji bez starostí. A ty náklady na blogovací služby jsou o několik řádů jinde, než co Tě stojí samostatný blog na „svém“ hostingu. Pokud tedy Tebou (ne)jmenované služby používám, dobrovolně přistupuji na hru já neplatím nic, Vy si nechte zisk, ale já to chci mít bez starostí.

 3. LuFa napsal:

  Souhlasím Marku,

  za sebe vidím Facebook a další mu podobné stránky, jako užitečnou službu a prostředek k tomu, aby se i „obyčejní“ počítačoví uživatelé mohli na netu nějak vyjádřit. Sdílet své zážitky, fotky a kdo ví co ještě, s ostatními. Sám Facebook a další též využívám, byť ne primárně.

 4. LuFa napsal:

  Díky za odkaz.

 5. Franta napsal:

  Nic nového pod sluncem ;-) Ale asi není na škodu to takhle explicitně vyjádřit, protože některým to stále ještě nedochází.

  BTW: teď pro tebe taky pracuji zadarmo :-D

 6. LuFa napsal:

  Franta: Díky za kus výborně odvedené práce.

 7. martidlo napsal:

  Moc hezký a pravdivý ;-)

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.