To se mi stát nemůže…

Říkáte si to asi taky často. Když vidíte cokoli „strašného“. Když čtete o nemocech, zeměstřeseních, nehodách…..

Ani nikomu kolem mě se to stát nemůže.

Prdlajz.

Jednoho dne zjistíte, že to je sakra blízko.

Donedávna jsem věděl o různých nemocech, i o rakovině. Věděl jsem, že ženy mívají rakovinu prsu. Věděl jsem i že mohou mít rakovinu někde „tam dole“. Něvěděl jsem kde a proč a kdy a co….

Rakovina tam dole, to je rakovina děložního čípku. Než přijde rakovina, přijde jakýsi virus, jmenuje se papillomavir nebo HVP. Když si virus dám do google, dozvídám se více. Myslel jsem, že pravdu:

„Vznik rakoviny nezávisí na dědičných dispozicích, ženy se nejčastěji infikují onkogenními viry mezi 15. až 25. rokem života, přednádorové stavy nejčastěji diagnostikujeme u žen mezi 25. a 35. rokem a invazivní rakovinu nejčastěji mezi 30. a 60. rokem. Ohroženy jsou všechny sexuálně aktivní ženy a dívky. Spolehlivou ochranu proti HPV infekci nepředstavuje ani kondom,“ říká prof. MUDr. Lukáš Rob, CSc., přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 2. LF UK a FN Motol. Důležitá je zejména prevence, tedy pravidelné návštěvy u gynekologa spojené s odběrem cytologie a očkování proti rakovině děložního čípku. Díky jejich kombinaci lze výskyt onemocnění významně snížit.

Jenže pak zjistíte, že i to může být jinak. I při pravidelných ročních prohlídkách se může stát, že to tam prostě je a docela dlouho a nevíte o tom. Doktoři jsou lidi stejně jako vy, čtenáři, i oni se špatně občas podívají, i oni jsou občas unavení, či po opici, i oni stárnou, nevidí, neslyší.

Takže první rok mohou odebrat špatně vzorek, druhý rok se jim to nezdá a třetí rok je to mazec. Je konec.

Jak k tomu ženská přijde?
Je to virus, když je žena oslabena, prostě u ní zůstane a dělá paseku. Jak se k ženě dostane? Jak pohlavním stykem, tak i přes kůži, tzn. v oblasti genitálií. Takže kondom je pro tuto věc naprd. Pokud má žena více partnerů, zvyšuje se riziko. To riziko je ale i vysoké, pokud má žena jednoho partnera, který má více partnerek. Zde by se hodil známý slogan: „Víš s kým spíš?“

Zatím jako spolehlivá prevence je jen očkování mladých dívek. Nově se to doporučuje i starším ženám. Bohužel jde o investici ca 10 000 CZK. Takže tatínci, maminky, babičky, až se zruší státní příspěvky na stavební spoření, dejte penízky třeba sem. Pokud si ale bláhově nemyslíte, že to je někde daleko, že se to nikomu z vás stát nemůže.

Příští týden je Evropským týdnem prevence proti rakovině děložního čípku. I Praha se přidala.

Prevence proti rakovině

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

2 komentářů k “To se mi stát nemůže…”

  1. blanka napsal:

    Ktery Dr.anonym clanek napsal?Je to dobre a rychle psane skoleni pro vsechny.Diky.Blanka – majitelka dvou druhu rakovin -62leta ,stale pracujici na plny uvazek na tri smeny v nemocnici.Mela jsem stesti ze stale chodim na pulrocni preventivni prohlidky celeho tela.Jinak bych uz byla 10 let na bozi pravde.JE TO PRAVDA PRAVDOUCI…

  2. blanka napsal:

    Zajimal by me autor o školeni blanka

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.