Skanzen ve Strážnici

Loni touto dobou jsem psala o Baťově kanále, letos jsem opět zavítala do Strážnice, protože má stále co nabídnout a čím překvapit.

P1010652

Co je zajímavé, loni byl otevřen Baťův kanál a už zavřen skanzen. Letos se tak stalo opačně, i když skanzen byl otevřen letos poslední den. Vlastně ne uplně tak poslední den, chystá se zde adventní skanzen, tedy ve vesničce budou staromoravské Vánoce.

P1010653

Skanzen ve Strážnici je opravdu rozsáhlý, prohlídka je ve skupině, s průvodcem, což je výborné. Celá trasa trvá cca hodinu a půl. Prohlédnout si můžete stavení nejen zvenku, některé i vevnitř, tedy je zde možnost vidět, jak
lidé žili a taky žili:-)

P1010657

Expozice situované do vybraných objektů seznamují návštěvníka se způsobem života a bydlení lidu jak v horských oblastech Slovácka, tak v úrodné části Pomoraví, kde je velká část hospodaření rolníků založena na pěstování vinné révy. Ukázka vinohradnických staveb a jejich zařízení, která je doplněna vinohradem představujícím pěstování vína od nejstarších dob po současnost, je jedinou expozicí svého druhu na našem území. Řemeslná výroba je zastoupena kovárnou z Lipova a tkalcovskou dílnou z Nové Lhoty na Horňácku. Zajímavá a starobylá je i vstupní budova do muzea, která pochází z roku 1612 a je přestavěna v barokním slohu. Původně zde byl panský pivovar, dnes objekt slouží jako zázemí pro návštěvníky.

P1010660

Vstupné je pajska, cože na hodinu a půl je krásné. V areálu je obchůdek, ale není to klasický suvernýr obchůdek, ale obchod opravdu tradiční, řemeslný a souvisí s oblastí. Mají zde košíky, keramiku, textilní dekorace, vše typické pro tento region. Mají zde i typické píštalky, která nosily hadráři, jsou vyrobeny z černého bezu a mají více dírek, tedy více tonu. Vyborné je, že vám to paní prodavačka sama nabídne, předvede a prodá a paní průvodkyně pak šílí celou prohlídku. Asi se nemají rády:-)

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

2 komentářů k “Skanzen ve Strážnici”

  1. (teta) Klárka napsal:

    Ve skanzenu jsem byla a je to tam opravdu hezké. Škoda že už je to dlouhá doba, co jsem tam byla posledně. Musím to napravit…

  2. Anuska napsal:

    Díky za tip, ve skanzenu jsem nebyla a stydím se, protože to mám kousek, ale na ty vánoce se tam podívám, dík:)

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.