Mediální faleš – dva průzkumy, dva výsledky – iHned vs. Lidovky v příkrém rozporu

Jak jsem psal v úterý večer (Měsíc bez politiky – zkusíte to také?), od pondělí přestávám sledovat politické dění a jsem tomu rád. Nyní jsem si již odstranil všechny RSS politické kanály a přestal sledovat televizní noviny a politické debaty. Jsem tomu rád. Zvlášť jsem nyní díky twitteru Sylvy Ficové zaregistroval, jak moc jdou proti sobě dva články o pohledu obyvatel ČR na Klausovu aktivitu ohledně nepodepsání Lisabonské smlouvy.

Čtenářům iHned se v článku Klaus odkládáním podpisu Lisabonu poškozuje Česko, myslí si 60 procent lidí píše následující:

Tři pětiny lidí si myslí, že odkládáním podpisu Lisabonské smlouvy prezident Václav Klaus poškozuje Českou republiku, stejný názor zastávají příznivci ODS i ČSSD. Vyplývá to z bleskového průzkumu STEM pro Českou televizi.

Stejný podíl dotázaných si zároveň myslí, že by měl Václav Klaus Lisabonskou smlouvu neprodleně podepsat, pokud Ústavní soud potvrdí její soulad s českým ústavním pořádkem.

Lidovky však článku Prezident Klaus za nás bojuje! tvrdí Češi v průzkumu dávají svým čtenářům na vědomí zcela něco jiného. Cituji:

PRAHA – Podle exkluzivního průzkumu agentury Median pro Lidové noviny podporuje prezidenta Václava Klause v jeho boji proti Lisabonské smlouvě 65 % lidí.

Češi stojí na straně Václava Klause. Alespoň co se týče jeho aktuálního boje proti Lisabonské smlouvě.

Z bleskového průzkumu veřejného mínění, který exkluzivně pro Lidové noviny zpracovala agentura Median, vyplývá, že Klause v jeho krocích podporuje kolem 65 procent obyvatel. Zhruba stejný počet lidí se pak bojí, že bez Klausova zásahu by mohlo dojít k prolomení tzv. Benešových dekretů.

Takže jak to celé nakonec je? Jsem skutečné rád, že se mi tyto falešné mediální spekulace budou od pondělí ještě více vyhýbat, než je tomu nyní.

Na závěr pak otázka k vám? Myslíte, že nás denní tisk informuje o politickém dění objektivně a pravdivě? Mé dlouhodobé pročítání netových plátků iDnes.cz a Aktuálně.cz, mě vede k odpovědi, že nikoliv. U iDnes.cz se mi vždy zdálo, že stranní pravici (ODS), na rozdíl od Akuálně.cz, které stranní levici (ČSSD). Takový je můj pocit.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

7 komentářů k “Mediální faleš – dva průzkumy, dva výsledky – iHned vs. Lidovky v příkrém rozporu”

 1. Lenka H. napsal:

  Lukáši, vždyť píšeš že to byly BLESKOVÉ výzkumy – asi tím chtěli říct, že úroveň jako v BLESKu:)

 2. LuFa napsal:

  Lenka H. Njn, ale jak tomu je ve skutečnosti? Má pan prezident ve svém konání podporu široké veřejnosti, nebo nemá? A co když se někde sejde čtenář iHned se čtenářem Lidovek? Poperou se? ;-).

 3. Merencin napsal:

  Ahoj Lukáši, víme, jak zněly otázky? Od nich se totiž odvíjí výsledek průzkumu. Nikoliv z názoru lidí, ale z odpovědi na konkrétní otázku.

 4. LuFa napsal:

  Merencin: Především víme, jak znějí nadpisy článků, na základě kterých si mnoho lidí utváří názor o obecném povědomí.

 5. Merencin napsal:

  Nadpisy jsou až následné. Podle formulace otázky poznáš, jaký má být výsledek a k čemu jej lze použít.

 6. LuFa napsal:

  Merencin: Ano, následné, vzhledem k výzkumům. Prvotní ale ke čtenářům. Navíc spousta lidí si přečte pouze nadpis, případně k němu pár prvních řádek.

 7. chip napsal:

  Záleží na počtu a složení respondentů, na zvolené otázce a ofotě respondentů udávat pravdivé odpovědi. Přesně v tom ranku zní Goebbelsem podvržený citát Churchillovi „Nevěřím žádné statistice, kterou jsem sám nezfalšoval.“ ;)

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.