Nová poštovna na Snežce

Nevím, zda to může být právě nová poštovna na Sněžce, co láká návštěvníky Krkonoš na vrchol Sněžky, ale je jich tom toto léto hodně. Vrchol hory je ze všech stran poset poutníky, kteří odpočívají po výstupu a kochají se krajinou. Polští se sedí na své půlce hory a dívají se domů, do Polska, čeští posedávají na „své“ straně. Jedná se o místa, kde je zákaz vstupu, nadruhou stranu takové množství znavených lidí si nemá kam jinam sednout, či lehnout.
Ne každý Čech chodí na Říp, stejně tak na Sněžku, pokud jsou vaše vzpomínky černobílé, z dob školních výletů, přikládám pár aktuálních fotek.

P1010517

V nové poštovně je malý bufet a prodejna upomínkových předmětů a jak jinak, poštovní schránka. Půllitr vody stojí 25 Kč, větší balení ani nemají.

P1010502


Název Sněžka pochází z 19. století, je odvozen od pojmenování Sněžná – jako „sněhem pokrytá“. První český název byl Pahrbek Sněžný, pak Sněžovka, od roku 1823 pak definitivně Sněžka.

První v historii zaznamenaný výstup je z roku 1456, kdy jistý Benátčan hledal v horách drahé kamení.[2] V letech 1563–1566 se pokusil změřit nadmořskou výšku hory slezský učenec Kryštof Schilling. Naměřil neuvěřitelných 5880 m (o 1000 metrů více než má Mont Blanc). V roce 1569 pan Jiřík z Řásně naměřil 2035 m.

Zdroj wikipedia.cz

P1010507

Na Sněžku se dá vyjet i lanovkou, z Pece pod Sněžkou, dospělí zaplatí 330 Kč za cestu nahoru a dolu, pokud jedou jen nahoru, cena je 180 Kč.

P1010504

P1010509

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

2 komentářů k “Nová poštovna na Snežce”

  1. Lenka H. napsal:

    Proti poštovně na Sněžce nic nemám, při našem posledním výstupu se udělala pořádná zima, tak jsme jedli vevnitř vlastní svačinu a k tomu si koupili automatové kafe a docela to pomohlo.

    Ale na Sněžce je furt nechutně lidí. Kdo má rád spíš klid na rozhlížení, doporučuju Králický Sněžník. Je to podle mě i hezčí kopec.

  2. Kuba napsal:

    Hezčí možná, ale Sněžka je jedinečná ;-)

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.