Samoobslužné pokladny už i v našem Tescu

Včera jsem v našem Hradeckém Tescu objevil Ameriku a byl jsem šokován, samoobslužná pokladna.

samoobsluzna_pokladna_tesco

Říct mi o ní někdo předevčírem, tak mu nevěřím. Nakoupit si, u pokladny si sám zboží namarkovat a bez obsluhy zaplatit, něco nevídaného, jak ze scifi filmu.

Prvních pár minut jsem jsem provoz u samoobslužných pokladen sledovat. Pak jsem se odvážil a celou nákupní proceduru podstoupil. Není to tak složité a když se člověk otrká, věřím, že mu samoobslužná pokladna ušetří čas. Na druhou stranu, chudáci některé prodavačky, kterým pokladna vezme práci :-(.

Takže jak se s takovou samoobslužnou pokladnou zachází a jak pokladna vypadá? Pokladna je rozdělena na čtyři hlavní části. Informační displej, čtečku čárového kódu, která je umístěna v proskleném pultíku, platební část a váhu.

Nakoupené zboží se do pokladny zadává načtením čárového kódu. Pokud čárový kód na zboží není, např. pečivo, je potřeba ho na displeji vybrat z nabídky. Pokud má zboží na sobě bezpečnostní ochranu, např. obleční, je možno přes volbu na displeji přivolat obsluhu, která ochranu ze zboží odstraní.

samoobsluzna_pokladna_tesco_1

Po načtení zboží se vše odkládá na do připravené igelitové tašky na váhu. Váha je krom dohlížející obsluhy a předpokládám, že i bezpečnostní kamery jedním z bezpečnostních prvků samoobslužného nakupování. Každé zboží je totiž pevně svázáno se svojí váhou a proti váze je pak načtené zboží zpětně kontrolováno.

Po načtení všech položek nákupu (pokladny jich dnes povolují maximálně 10) si na displeji vyberete možnost platby a to hotovostí, nebo platební kartou. Já volil platební kartu. Zasunul jsem, zadal PIN a vysunul. Jak prosté, nákup byl hotov.

Až na starost o budoucnost prodavaček a prodavačů se mi samonakupování líbí. Zdá se mi to zatím jako takové malé příjemné zpestření.

Více se o samoobslužném nakupování můžete dočíst zde: Reportáž: Nové pokladny v Tesku obsluhují sami zákazníci.

Kvalitu použitých fotografií v článku omluvte, pokažený foťák v mobilu :-(.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

11 komentářů k “Samoobslužné pokladny už i v našem Tescu”

 1. trpaslik napsal:

  Tak to jsi opravdu objevil Ameriku:D Je to tam už pár týdnů (měsíců?). ale podlě mě se to i dá odrbat tou vahou předmětu. Každopádně pokud jsou rychlokasy prázdné, tak to ušetří čas, pokud tam je několik lidí, kteří s tím neuměj, tak je to peklo tam čkat.

 2. LuFa napsal:

  trpaslik: prý je to tam už čtvrt roku. Prostě se do takto velkých obchodů moc nedostanu, takže jsem o tom nevěděl. No, teď tam budu chvíli pečený, vařený :-D.

 3. Lenka napsal:

  O sebrání práce lidem na kase bych se zatím nebála. Doteď byl problém spíš někoho na kasu sehnat, buď se jim hlásili lidi, co to nezvládali, nebo se na to některé dámy a paní bez vzdělání cítí příliš sexy:))
  V budoucnu při hromadném zavádění by to ale problém být mohl…

 4. LuFa napsal:

  Lenka: taktéž v souvislosti s nadcházející krizí, kdy jak se dnes třeba na idnes.cz píše, lidé začínají brát i horší práci.

 5. lzap napsal:

  Nebojim se, ze by tato kasa hromadne brala lidem praci. Kolikpak asi tak stoji? A na kolik pak prijde jedna prodavacka na cely rok? ROI je na maloobratku mozna moc dlouhy…

 6. klárka napsal:

  Lufa: myslela jsem že chodíš do kauflandu:-)
  Samoobslužné pokladny naopak daly mnoha lidem práci. Kdo to naprogramoval? Kdo lokalizoval? Kdo otestoval? Kdo to servisuje?

 7. LuFa napsal:

  klárka: Kaufland jen když chci vidět Denu ;-).

  Co se vývoje, lokalizace a údržby samoobslužných pokladen týká o moc náročnější a pracnější než klasické pokladny to nebude. Takže pořád jsme s obsluhou (prodavačky) v mínusu.

 8. klárka napsal:

  lenka: ty jsi byla na konkurzu na prodavačku?!

 9. Lenka napsal:

  klári: jo, byla a na brigádu mě vzali hned :)))

 10. albi napsal:

  Podle mě by na těch samoobslužných pokladnách měla být nějaká sleva. Ušetří se tím pokladní (a plat pro ni), obslouží se každý sám atd. Je ale pravda, že ještě nemají vychytané všechny mouchy – často se to zasekává, že to musejí odblokovávat, jednou mi to hlásilo chybu, když mi to u másla hlásilo hmotnost 25 kg! (zřejmě špatně zadaná hmotnost – chyba v desetinné čárce) Prostě nákup, co se vejde do kapsy, vážil čtvrt metráku!

 11. Anonym napsal:

  Co si to vůbec dovolují ??

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.