Mandriva Linux 2009 – nejlepší cesta k Linuxu

Jak jsem v minulém příspěvku psal (Windows jsou děravé řešeto, vhodný čas přejít na Linux), s Windows jsou jen problémy. Potvrdil mi to i taťka, který minulý týden přišel s tím, že by chtěl čímkoliv nahradit legálně zakoupené Visty. No, je to škoda, na druhou stranu ho v tomto docela chápu. Sám bych Visty na počítači také nechtěl.

K nahrazení Vist jsem použil před krátkým časem vydaný Mandriva Linuxu 2009 CZ. Spolu s čtyřmi DVD, na kterých je v úhrnu uložených 25 GB dat, vydání obsahuje, výbornou zhruba čtyř set stránkovou instalační a uživatelskou příručku. No, rozsahem a stylem psaní spíše brožovanou knihu.

Ač je instalace Linuxu v mnohém jednodušší, než instalace Windows, mnozí začátečníci z ní mají neoprávněný strach. Tohoto si je vědom i zkušený autor knihy, Ivan Bíbr, a na prvních zhruba šedesáti stranách vás strachu z instalace zbaví. Za velmi přínosné, především pro nového uživatele, považuji řádky věnující se rozdělení disku. Ne skutečně se dělení disku ani při již nainstalovaných Windows nebojte. Pokud vše uděláte jak je psáno, o data nepřijdete.

mandriva_linux_2009

Hned po instalaci se kniha věnuje prvnímu startu systému. Vysvětleny jsou základní činnosti, jako přihlášení a odhlášení uživatele do/ze systému. Přiblížení účtu administrátora. Dále pak řešení možných problémů s grafickou kartou.

Dále následuje kapitola objasňující základy práce v Linuxu. Těm kterým doposud zůstávali utajeny významy klíčových slov jako KDE, Gnome budou vysvětleny. Ano, jedná se o grafická prostředí. Z KDE se kniha věnuje především jeho čtvrté verzi, kterou se společnost Mandriva snaží prosazovat. V knize je ukázáno jak se v jednotlivých prostředích pohybovat za pomoci myši, což ocení především začátečnici. Pokročilým pak přijdou velmi přínosné text prolínající klávesové zkratky.

Po zvládnutí základních uživatelských činností v grafickém systému se můžete vrhnout na jednotlivé aplikace, které jste z instalací obdrželi. Ano, Linux nejsou chudá Windows s kterými tak maximálně dostanete poznámkový blok, děravý Internet Explorer, jakési nevyvinuté dětské kreslítko a slabý video přehrávač. Linuxové distribuce jsou v tomto jiné a většinou hned po instalaci obsahují velkou škálu velmi kvalitních programů.

Těmto programům je věnována přibližně sto stránková část knihy. Jako první je představen skvělý kancelářský balík OpenOffice.org v poslední třetí verzi, který může směle konkurovat předraženému kancelářskému balíku MS Office. OpenOffice. org vám skvěle poslouží pro psaní obsáhlých textů, tabulkovým výpočtům, tvorbě prezentací, databázových aplikací a vektorovému kreslení.

Po OpenOffice.org následuje popis nekorunovaného krále webových prohlížečů a to Firefox. Zde se dozvíte i něco o pluginech. V závěru kapitoly naleznete velmi užitečnou tabulku klávesových zkratek.

Těm kdo je zvyklý na počítači používat poštovního klienta přijde vhod část věnovaná aplikaci Kontact. Já osobně pro poštu využívám webového rozhraní Gmailu, takže tuto kapitolku jsem přeskočil. Jinak krom elektornické pošty můžete program Kontact využít i jako kalendář pro organizaci času.

Za Kontactem následuje další emailový nástroj a to Evolution. Po něm naleznete kapitolku věnovanou elektronické komunikaci. Zde si přijdou na své uživatelé kecálků ICQ, Jabber, Skype. Další část je věnována přenosu souborů. Například FTP, Torrent. Poté je probrána úprava obrázků a dále skenování. V dalších kapitolách se dozvíte potřebně věci o přehrávání zvuku a videa. Až na záznamy s DRM ochranou nejsou v Linuxu se zvukem a obrazem vůbec žádné problémy. Po přehrávání následuje kapitola, která vám přiblíží, jak video a zvuk zpracovat.

Na konec si vytvoříte DVD. Naučíte se vypalovat. Pracovat s telefony atd. Myslím, že po přečtení této kapitoly a osvojení si základní práce s popisovanými programy si budete moci říct, umím pracovat v Linuxu.

Samozřejmě, programů pro Linux je mnohem, mnohem víc, než které se do knihy vešli. Myslím, že cílem knihy není všechny tyto programy popsat, ale dát vám ucelený přehled programů, které pokryjí všechny základní uživatelské potřeby. V tomto svůj cíl splňuje na jedničku.

Po seznámení s základními aplikacemi se kniha věnuje ovládacímu centru Mandriva, pomocí kterého si velmi snadno nastavíte vše potřebné pro běh systému. Nastaveny tak mohou být monitory, tiskárny, bezpečnost, spravováni uživatelé, písma, vzhled atd.

Po osvětlení administrátorské činnosti v ovládacím centru vás kniha provede systémem instalace nových programů. Především uživatelé Windows, u kterých je instalace programů mírně komplikovaná a nelogická, mají s instalací nových programů v Linuxu problém. Po přečtení a porozumění této kapitoly jakékoliv špatné návyky odpadnou a instalace se stane hračkou.

Poslední kapitola je pak věnována práci v příkazové řádce a mocným textovým editorům. Na závěr knihy jsou pak zařazený často pokládané otázky. Například, kam v Linuxu zmizel disk C:.

Tak a to je ve stručnosti celá kniha, kterou mimochodem již každým dnem dostane s novým systémem k samostudiu taťka. Za sebe mohu tuto knihu, obsahující Mandriva Linux 2009 jak pro 32 bit, tak pro 64 bit platformu doporučit především všem co o přechod na Linux uvažují a všem co již přechod zvážili, jenže teď se v Linuxu plácají. Taktéž pro mírně pokročilé uživatele může mít kniha užitek.

Cena knihy je odpovídající obsahu. Za 597 Kč se dá objednat zde: http://shop.qcm.cz/inshop/linux/mandriva/mandriva-linux-2009-cz+id-MNV_1b.html , případně ji myslím seženete v mnoha knihkupectvích.

Více informací o Mandriva Linuxu pak naleznete na českém komunitním webu: http://www.mandrivalinux.cz/ .

Během příštího týdne se zde ještě rozepíšu o samotném Mandriva Linuxu 2009, který již úspěšně bez problémů používám a v kterém jsem ostatně napsal i tento příspěvek.

Linuxu a všem jeho uživatelům zdar! ;-).

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

7 komentářů k “Mandriva Linux 2009 – nejlepší cesta k Linuxu”

 1. Vašek napsal:

  Ahoj Lufo, s mandrivou moc zkušennosti nemám, ale pro nováčky bych doporučil ubuntu. Mají rozsáhlé fórum a také mají svoji uživatelskou příručku. Můžete kouknout zde: http://www.ubuntu.cz/.

  Na tomhle jsem začínal :-).

 2. LuFa napsal:

  Vašek: Osobně začátečníkům doporučuji obě distribuce. Ubuntu 8.04 bylo perfektní. Bez jediné stížnosti. Bohužel 8.10. mně trošku na starším počítači zlobí, takže jsem se rozhodl přejít na Mandrivu 2009, kde jsem zatím po týdnu užívání v mnou preferovaném prostředí Gnome žádný problém nezaregistroval. Na KDE4 ještě mušky pozoruji, používat se však dá.

  Kniha o které píši a která je s Mandrivou 2009 dodávaná je super. Bohužel knihu o Ubuntu neznám, takže srovnávat nemohu.

 3. Forrest napsal:

  …na šedesáti stranách vás zbaví strachu z instakace… to mluví za vše, to je vážně pro každýho.

 4. blanka napsal:

  jeste k tvemu novemu pornotricku. chtela jsem ho videt ale nemecka cenzura me nenechecha tu stranku otevrit ,jako tenkrat jsi psal neco o hitlerovi na to byl taky stempl.proto tuto poznamku pisu do jineho clanku preji ti hezky den mamka

 5. LuFa napsal:

  blanka: Bohužel, cenzura se chystá i u nás :-(.

 6. Aminux napsal:

  Já si raději počkám na 2009.1. Na starším PC jsem měl 2007.1 a celkem spokojenost. Pak jsem ale vyměnil základní desku a Mandriva mi nešla nainstalovat. Instalace se spustila, ale po zavedení jádra to vyhodilo hlášku něco ve smyslu, že nemůže najít cd-dvd mechniku, což jsem nechápal. Přitom mechniky zůstaly stejné, stejně zapojené.
  Zakoupil jsem tedy 2008.0. Všechno v pohodě, až na to, že se mi nedařilo stabilně rozběhnout internet. Jednou připojení fungovalo, po restartu najednou nic. Síť byla odpojená. Zkontroloval jsem nastavení, klikl na připojit nebo jak se to tlačítko jmenuje. Ikona v sys tray hlásila, že síť běží na eth xx, ale na internet jsem se nedostal.
  Restartoval jsem do Windows a internet normálně funguje. Přebootuju do Mandrivi a najednou se síť rozběhla. Po dalším restartu připojení zase nefungovalo. Zkoušel jsem i ručně nastavit konfiguráky, ale pořád stejný. Jednou to šlo, po druhé ne.
  Chvíli jsem z toho byl na prášky. Řešilo se to i na fóru, ale tamní rady nezabraly.
  http://forum.mandrivalinux.cz/index.php?topic=9194.msg48169#msg48169
  Dám ještě Mandrivě šanci. Předchozí verze chodila v poho.
  Zajímavé je, že jsem zkoušel i Ubuntu a síťové připojení se mi nepovedlo vůbec rozběhnout.
  Pro zajímavost, mám desku Gigabyte EX38, síťovka Realtek.
  Doufám, že nová verze mě nezklame.

  Zdarec.

 7. Yetty napsal:

  Mandrivu jsem měl na noťasu dlouho, pak jsem dostal chuť zkusit něco nového – vyzkoušel jsem toho dost od Archu po Zenwalk a skončil jsem u openSUSE. Po půlroce můžu říct, že jsem si vybral dobře. Doporučuji…

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.