Windows jsou děravé řešeto, vhodný čas přejít na Linux

Od poslední závažné chyby kluků z Microsoftu (Explorer má vážnou chybu) neuplynulo pár týdnů a máme tu zas veselo. Jak jsem se před chvíli z mnoha zdrojů dozvěděl, řádí teď na okýnkách podařený červ. Však si o něm sami můžete přečíst třeba zde: Celým světem se rychle šíří nový počítačový virus, který napadá Windows.

Jako první mě na tohoto červa upozornila dopoledne Gabča. „Lukáši, nemůže se nám nic s počítačem stát?“, zeptala se, když si tuto zprávu na netu přečetla. „Nemůže, máme Linux,“ reagoval jsem a byl jsem za to rád. Ono přeci jen, používat operační systém, který je děravý jak řešeto a ještě za něj platit není žádný med.

S Linuxem jsem v bezpečí. Plně pokrývá všechny mé potřeby. Brouzdání po netu, používání kancelářských balíku, sledování filmů, poslouchání muziky, práce s fotkami, s videem, vypalování CD, DVD a mnoho dalšího. K používání Windows nemám tedy ani ten nejmenší důvod a touhu.

Používat nyní Windows, asi se fakt strachuji a testuji systém, zdali v něm červíka nemám. Takto jsem naprosto klidný a mohu opět po delší době doporučit Linux jako výborný systém na domácí počítače. Mnoho lidí se používání Linuxu bojí. Stále si myslí, že jde o systém jen pro největší počítačové odborníky, kteří se umí vypořádat s příkazovou řádkou a tisícem tajemných příkazů.

Ne není to pravda, používání Linuxu je velmi intuitivní. Bez problému ho zvládnou děti od tří let věku () a ještě se při tom dobře baví. Takže pokud vás zaskočili současné trable s Windows, chcete bezpečnější a lepší systém k vašemu počítači, vyzkoušejte Linux.

Téměř před dvěma lety jsem napsal článek 10 důvodů proč používat Linux, který všem co o Linuxu uvažují doporučuji k přečtení.

Nadcházející týden se také hodlám věnovat nové Mandrivě 2009, kterou jsem se rozhodl nasadit místo originálních Windows Vista taťkovi na notebook. Měl jsem to udělat už dávno, ale tak nějak nebyl čas a taťka si mnoho nestěžoval. Před čtrnácti dni však přišel a slovy, „Lukáši, dej mi tam prosím tě už něco jiného než Visty“, bylo rozhodnuto. Skvělou knížku, která spolu s Mandrivou 2009 vyšla, mu dám k nainstalovanému systému.

Během týdne o knize i Mandrivě napíši tak se těšte. Tedy doufám, že napíšu. Času málo, restů mnoho.

Na závěr ještě ochutnávka z tohoto operačního systému.

Jak se vám líbí? Přemýšlíte o Linuxu?

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

16 komentářů k “Windows jsou děravé řešeto, vhodný čas přejít na Linux”

  1. Gaucman napsal:

    Celá ta zpráva je jen další bulvár na Nově. Denně na počítače s Windows útočí mraky virů, červů a trojanů a jednou z toho udělají v TV a dalších periodikách (www.novinky.cz) bublinu a ještě pěkně přibarvenou. Stejně to bylo s slavnou Černou obrazovkou na Win Vista, kdy to mělo odpojit nelegální uživatele. A co udělala Nova? Ohlásila, že Microsoft bude přes internet skenovat VŠECHNY počítače a odstřihne nelegální uživatele. Nějak zapomněli dodat, že se jedná jen o Vistu. A to skenování přes internet je taky sci-fi.
    A k Linuxu: je do dobrá volba, pokud nechcete hrát hry. Což je právě ten problém, hodně lidí hraje, třebas jen občas.

  2. LuFa napsal:

    Gaučman: Hodnotit pravdivost zpávy nemohu, škodlivé programy naštěstí nijak pod Linuxem neregistruju.

    S hrama je to těžké. Pod Linux hry jsou. Jen je jich o něco méně než pod Windows. Bohužel, ani Windows nejsou na hry to pravé ořechové. Za víc jak půl roku co mám PSP mohu říct, zlaté konzole. Chci hrát, zapnu strojek a hned hraju. Nadto oblíbil jsem si mnoho her, které na PC ani nejsou. V dohledné době pak plánuji nákup PS3. I na něm jsou hry, které člově na PC nenajde. Takže každá platforma má v herním světě svoje. Tedy i Linux.

  3. hurri napsal:

    Já jsem taky klidný, červa nemám a nic jsem neskenoval a nešílel.
    Už sis sehnal antivir (na Linux)?
    http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Linux_computer_viruses
    http://www.linuxexpres.cz/business/na-vasi-ochranu-antivirovy-program-clamav
    Mám pokračovat?

  4. lzap napsal:

    2hurri: Jenže až na jeden „detail“.
    A) Krásný seznam, polovina z něj jsou experimentální a nikdy nerozšířené kousky. A teď já:

    http://www.viruslist.com/en/viruses/encyclopedia

    To je celá enciklopedie virů a jiných potvor pro Windows.

    Takže tu máme cca 10 virů pro Linux a desetitisíce pro Windows. Statisticky linuxové viry neexistují.

    B) Linuxové antiviry hledají hlavně viry pro Windows. Jsou určeny zejména na server a i desktopové varianty mají databáze plné z 99.99% windows vzorky.

  5. Používám windows 3.11 a jsem zcela spokojen. Rychlý a jednoduchý kancelářský systém. :-))))

  6. Martin napsal:

    Narazil jsem při používání Linuxu na jediný problém – děti po mě vyžadují aby mohli hrát hry, které mají i jejich kamarádi. Nejsou to žádné poslední výkřiky, ani krváky. Ale třeba takový „Deep Sea Tycoon“, který se dá koupit za cca 150Kč v nejbližším obchoďáku. V linuxu prostě nejede ani ve virtualizaci ani pomocí Wine nebo Cedega. To pak jedině nabootovat windows…

  7. LuFa napsal:

    hurri: přesně jak píše lzap, antiviry na Linuxu mají skutečně smysl jen pro potírání virů na Windows. Pokud Windows nepoužívám, antivirus nepotřebuji.

    Martin: Tento problém chápu. Já dětem vysvětlil, že jsou hry, které nám prostě nechodí. Děti to zatím chápou. Stejně tak, jako rozumí tomu, proč jim zatím nechceme pořídit mobilní telefon ;-).

  8. dadajax napsal:

    Proti Linuxu nic nemám, jen bych rád upozornil na to, že každý systém je děravý. Linux má tu výhodu, že ho používá minimální počet lidí. Proto by bylo vytváření viru a jiné havěti pro tento systém velmi neefektivní.

  9. dadajax napsal:

    A ještě k těm antivirům…už několik let nemám nainstalovaný žádný antivirový software. Jen ho jednou za čas (cca půl roku) zkusím nainstalovat a proskanovat celý počítač. Zatím jsem teda žádný vir neměl a to mám dokonce ty Windowsy :)

  10. LuFa napsal:

    dadajax: jak se v souvislosti s viry říká, ohledně virové prevence je velmi důležité chování uživatele. Ne každý uživatel ale ví, co spouští, nebo co by spouštět měl, či neměl.

    Taktéž je pravda, že čas od času se nějaká ta díra objeví. Nicméně díky skvělému balíčkovacímu systému, který se krom samotného systému zaměřuje i na aplikace se mnoho chyb v relativně krátkém čase opraví.

  11. Seth napsal:

    Nejde o chyby, či díry, jde o to, že linux používá tak málo lidí, že se prostě nevyplatí něco takového psát. Jsem si jistý, že stejný červ na který se odkazuje by šel udělat i do linuxu. Pokud je uživatel dostatečně hloupý tak spustí každou blbinu. Co by se snad napadení „zvenku“ bez nutnosti interakce uživatele týkalo, tak na tom sou Visty moc dobře.

  12. mrtvocich napsal:

    problémem linuxu je fakt, ze nerozšířený a diky GNU/GPL, kdy nikdo nemuze platit výrobcům, aby podporovali svůj hw na linuxu. vždyť je to podstata kapitalismu. a věřit, ze to nekdo bude delat dobrovolně; může, ale s tímhle se proste neda počítat. zvětšit dobročinnost a inteligenci lidi, linux by měl šanci. jinak je kravina dle me kravina mit linux a ps3, kdyz můžeš koupit nehorázný „dělo“ za 10k a takovy pařbx jako far cry 2 selinuxunemůžourovnat

  13. mrtvocich napsal:

    porazit microsoft linuxem je jako založit firmu na gumový medvidky a porazit haribo ;)

  14. LuFa napsal:

    Mrtvocich: Abych řekl pravdu, v současné době mě nijak rozšířenost/nerozšířenost Linuxu netrápí. Naprosto dostačující je, že komunita uživatelů a vývojářů je natolik rozsáhlá, že velmi kvalitně pokryje požadavky většiny uživatelů PC.

    Důvody, proč je dnes Linux bezpečnější než Windows jsou pro většinu uživatelů druhotné. Podstatné je, že tomu tak zatím je.

    Linux mohu mít i na PS3 ;-). No, ale ke konzolím. Hloupost rozhodně nejsou. Velmi se mi například líbí dětská hra Little Big Planet, kterou bych chtěl s dětma ve třech hrát. Na PC s touto hrou nemám prostě šanci. Far cry 2 mě s tím nepomůže.

  15. Forrest napsal:

    Jestli chceš bejt fakt v bezpečí, musíš si koupit nové Auwajs a budeš i v suchu!

  16. eMDI napsal:

    1. linux nepouzivaji ani tisice a ani desetitisice ale neco cez vic jak 10 milionu uzivatelu (a stale roste) …

    2. jeden z duvodu proc na linux se virus neujme je to, ze pri instalaci se VZDYCKY vyzaduje vytvoreni bezneho usera, graficke prihlaseni roota je mnohdy zablokovane a jakykoliv hlubsi zasah do systemu si automaticky vyzada heslo roota. Pod windows pri instalaci se sice vytvori i uzivatelske konto, ale jak Vas to prihlasi pri prvnim spusteni? Jako admina!!! pak ma virus volnou cestu.

    3. co se tyce rozsireni, u nas v praci ho pouziva cela redakce a to nejsou zadni geeci, hodne lidi co znam jsem az casem zjistil, ze maji linux a taky se do toho nevyznaji a moje snoubenka na pujcenem notasu rekla at dam windows pryc, ze ho nemuze ani citit a at ji tam dam linux bez jakyhokoliv natlaku. Imho podpora her neni chybou windowsu, nybrz vyvojaru.

    4. podpora HW. Pri vydani visty mel linux (jadro) asi o 30-45 % vetsi podporu HW. Problem je se smlouvama firem, ktere produkuji HW/SW a zavazali se firme z redmondu, ze neposkytnou ovladace a nebudou portovat svuj SW jinym nez M$/Apple pod hrozbou velike pokuty …

    P.S.: omlouvam se za moji bidnou cestinu, nemam ani jednu ceskou tridu.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.