O PF a PF 2009 všem věrným čtenářům a kolemjdoucím

Novoročenka (PF, slangově Péefko – odvozeno z francouzského Pour féliciter – „pro štěstí“) je kartička s přáním do nového roku. Výše zmíněné označení PF je vynálezem hraběte Chotka z Chotkova a Vojnína a ve francouzštině má „původ“ pouze ten, že byla použita francouzská slova vzhledem k někdejšímu zvyku používání francouzštiny jako diplomatického jazyka. Pojem Pour féliciter ve spojení s přáním k novému roku však ve Francii byl neznámý a ani dnes se tam tento ryze český fenomén nevyskytuje. Původně šlo o specifické umělecké dílo, jímž přáli svým známým a mecenášům výtvarní umělci. Posléze si umělecké novoročenky u výtvarníků začali objednávat umělci z jiných odvětví a bohatí lidé. Chudí na to zareagovali zasíláním vlastních výtvorů, později začala sériová výroba, a tak se hranice pojmu poněkud rozostřily.

(zdroj: Wikipedia)

Takže „vynálezce“ PF je vlastně tak trochu Čech. Nebo možná Rakouskouherák, ale ne Francouz, jak jsem si ještě donedávna myslel. No, věděli jste to? Člověk se každým dnem učí.

No, ale k věci. Máme tu poslední den v roce 2008 a zítra první den v roce 2009. Jak se tedy sluší a patří, chtěl bych vám všem do nového roku 2009 popřát vše nejlepší. Především tedy zdraví. Vše ostatní pak přijde doufám samo.

Taktéž těmto stránkám přeji mnoho čtenářů a zajímavých článků.

No a pokud byste sem chtěli nějaký příspěvek také napsat, máte samozřejmě možnost.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

4 komentářů k “O PF a PF 2009 všem věrným čtenářům a kolemjdoucím”

 1. martidlo napsal:

  Lukáši, přeji Vám také všechno nejlepší do nového roku 2009. M.

 2. blanka napsal:

  ani nemci neznaji PF -ucim je to-jsou ucenlivi.luky dik za info.kde to vzdy najdes? i ja myslela tez ,ze je to od francouzu mamka a vsem hodnym lidem preji super skok do roku 2009.zli a zavistivci at se koupou ve svem zlu.

 3. Sice jsem to nestihl v roce 2008, ale přece: Přeji všem to nejlepší, co je může potkat a všem, kteří se podílejí na tomto blogu, ať jim to pálí a perou do nás jejich myšlenky a skvělé články, zvláště pak LuFa a Klára. Ahoj, váš Ředitel Zeměkoule!

 4. Kobliha napsal:

  Taktéž přeji úspěšný, šťastný a pohodový nový rok :)
  Těším se na nové články!

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.