Má cenu podpořit celosvětovou encyklopedii Wikipedii? Podpoříte ji?

Před chvílí mě velmi zaujalo Tlampačovo upozornění na prosbu Jimmyho Walese, zakladatele Wikipedie k její finanční podpoře. Sám informace z Wikipedie téměř každodenně využívám, tak o jisté finanční podpoře přemýšlím. Zatím jsem se však nerozhodl. Co si o této prosbě myslíte vy? Je potřebná.

Celý text prosby:

Prosba od Jimmyho Walese, zakladatele Wikipedie

Milý čtenáři,

dnes bych vás chtěl požádat o příspěvek Wikipedii. To může znít nezvykle: Proč jeden z pěti nejnavštěvovanějších webových projektů hledá finanční podporu u svých uživatelů?

Wikipedie funguje jinak než téměř libovolný jiný z padesáti nejnavštěvovanějších serverů. Máme jen málo placených zaměstnanců: pouze dvacet tři. Obsah Wikipedie může kdokoli používat za jakýmkoli účelem. Naše roční výdaje činí méně než šest milionů dolarů. Wikipedii provozuje nezisková organizace Wikimedia Foundation, kterou jsem v roce 2003 založil.

Jádro Wikipedie tvoří globální komunita více než 150 000 dobrovolníků – všichni oddáni volnému sdílení znalostí. Za téměř osm let vytvořili tito dobrovolníci více než 11 milionů článků v 265 jazycích. Informace na našich stránkách získává každý měsíc více než 275 milionů lidí, zcela zdarma a bez reklam.

Ale Wikipedie, to nejsou jen webové stránky. Sdílíme společnou věc: Představte si svět, ve kterém má každý člověk na téhle planetě volný přístup k veškerým lidským znalostem. To je náš závazek.

Váš příspěvek nám pomůže několika způsoby. Tím nejdůležitějším je, že nám pomůže pokrýt rostoucí náklady na provozování jednoho z nejpopulárnějších internetových serverů. Finance nám také umožní vylepšovat software, na kterém Wikipedie běží – ulehčit hledání článků, ulehčit jejich čtení a ulehčit jejich psaní. Jsme odhodláni šířit myšlenku svobodných znalostí po celém světě, získáváním nových dobrovolníků a navazováním strategických partnerství s kulturními a vzdělávacími organizacemi.

Wikipedie je jiná. Je to největší encyklopedie v dějinách, vytvořená dobrovolníky. Věříme, že stejně jako v národním parku nebo škole by reklama neměla mít na Wikipedii místo. Chceme Wikipedii udržet otevřenou a silnou, ale potřebujeme podporu tisíců lidí, jako jste vy.

Vyzývám vás, připojte se: Váš dar pomůže udržet Wikipedii otevřenou celému světu.

Děkuji,

Jimmy Wales

PŘISPĚJTE TEĎ

Další informace

* Za co utrácíme?
* Kdo financuje nadaci Wikimedia Foundation?
* Kolik peněz doufáte získat?
* Jaké jsou cíle Wikimedia Foundation?

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

10 komentářů k “Má cenu podpořit celosvětovou encyklopedii Wikipedii? Podpoříte ji?”

 1. Najja napsal:

  Kdyby překladatel napsal „Milí čtenáři, chtěl bych vás…,“ nebo „Milý čtenáři, chtěl bych Vás…,“ tak bych jim poslala. :-D Ale takhle… :-D

  Ne, samozřejmě mluvme vážně. Taky mě to už napadlo. Ale já nevydělávám a o rodinných penězích nerozhoduji. :-D

 2. tlampač napsal:

  Celý projekt kolem Wikipedie je skvělý v tom, že se snaží dostat informace(tím tedy i vzdělání) do méně rozvinutých (naší vinou:)) zemí světa. Používá k tomu dnes již skoro archaická CD rom na kterých se i na starých PC mohou lidé např. v Africe dostat k info off line. Samozřejmě do doby než bude celá Afrika a podobné chudé regiony ON LINE. Jestli jsem to správnš pochopil, jde o vytváření finančních rezerv a celé to snad bude fungovat jako dosud. Je to „Hippies projekt“, ta Wikipedie a myslím že by nadchla i Johna Lennona :)
  Něco pošlu… tak asi pět E.

 3. LuFa napsal:

  Tak jsem přispěl 200,- Kč.

 4. hurri napsal:

  Přispěj radši na zdravotnictví. Třeba panu Drymlovi na Vrchlabskou nemocnici:
  http://tinyurl.com/8bqxmt

 5. Michal Hron napsal:

  Nepřispěji.
  Ale přispěl bych, kdybych vydělával, teď je pro mě každá koruna dobrá… A wikipedii fandím, neumím si představit, kde bych hledal informace bez ní.

 6. LuFa napsal:

  Michal Hron, Najja: No, tak můžete třeba ve škole udělat sbírku :-).

 7. LuFa napsal:

  Bezva Vlasto. Díky jak za podporu formou zápisku, tak příspěvek ;-).

 8. ohněta napsal:

  Tož jsem se o tom taky zmínil a samozřejmě i přispěl.

 9. LuFa napsal:

  Tak se cíl podpory naši studnice vědomostí naplnil a potřebná suma peněz byla vybrána: http://www.zive.cz/Bleskovky/Wikipedia-dosahla-sveho-cile-na-prispevcich-vybrala-6-milionu-dolaru/sc-4-a-145087/default.aspx

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.