Nový starý repasovaný počítač IBM NetVista

Zhruba před čtrnácti dny mi zřejmě díky bouřce a nějakému přepětí v elektrické síti odešlo srdce u hlavního stolního počítače – základní deska. Netřeba se rozepisovat, jak moc mě to vzalo ;-), takže nastalou situaci bylo třeba začít řešit.

Investovat do nové-staré základní desky (zničená pocházela z roku 2001) se mi nechtělo. Kupovat nový počítač, jehož výkon plně nevyužiji také ne, tak jsem se odhodlal zprovoznit si starší repasovaný počítač jako hlavní pracovní stanici. Konkrétně IBM NetVista, který jsem měl možnost za pár stokorun koupit.

Po pár drobných úpravách, výměna CD mechaniky za DVD RW, výměna původního 40 GB disku za větší, rozšíření o FireWire kartu a rozšíření o něco RAM je na světě jak se zdá výborný malý počítač.

Co se týká chodu Linuxu (nyní Ubuntu), zatím jde vše bezvadně, takže si na žádné problémy nemohu stěžovat.

Protože jsem spolu s repasovaným počítačem dostal i legální Windows, něco málo místa jsem na disku vyhradil i jim. Dětem na hry a mě na pokusy se třeba budou hodit ;-).

Počítač zatím používám od včerejška. Myslím, že pokud vydrží, budu spokojený stejně jako bych byl s novým. Taktéž nákup repasovaného počítače mohu zatím každému jen doporučit.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

12 komentářů k “Nový starý repasovaný počítač IBM NetVista”

 1. No pěkné, jen bych asi do té krásné skříně černé NetVisty nedal bílou mechaniku a určitě bych tu desku s Pentiem 4 zahodil hodně daleko, pokud jde vyměnit, až přijde účet za elektřinu poznáš :-D. P4 byly fajn topení, když byla člověku zima, ale dneska seženu desku se Sempronem LE, který bude výkonější a nepoměrně úspornější, možná tak za 1000,—.
  Sorry Luky, ale palec dolů, protože čteš můj blog, tak víš, že jsem fanda „zeleného“ PC a to P4 není ani pohledem z Concorde.

 2. LuFa napsal:

  MaReK Olšavský: Tak bílá mechanika mi zbyla z do křemíkového nebe odešlého počítače. Kupovat novou černou se mi zdá jen kvůli vzhledu zbytečné. Tobě by se to navíc mělo zdát neekologické. Zbytečné plýtvání zdroji :-).

  Jak je to s odběrem elektřiny a P4 jsem nezkoumal. Mám však velké pochybnosti, že by mi kdy celková cena počítače za pár stovek + větší vynaložené peníze na elektřinu přelezla za dobu co počítač budu používat cenu počítače za 10 000,- + trochu menší peníze vynaložené na elektřinu.

 3. LuFa: Co jsem posledni dobou kupoval mechaniky, tak vzdy jsem u nich mel oba panely, jak bily, tak cerny :-).
  Ja mam jeste jeden duvod, proc se vyhybam repasim. Brzo, nebo ihned, je potreba pomenit vetraky, protoze loziska jsou uz pekne obehany a kondenzatory vysychaji. Zivotnost zakladni desky mam odhadnutu tak na 5 let normalniho provozu (tj. cca 10 hodin denne).

 4. LuFa napsal:

  MaReK Olšavský: Njn, tak já jsem za svůj život zatím koupil pouze jednu DVD-RW mechaniku a to tuto před několika lety ;-).

  Jak se tetno repas bude chovat do budoucna samozřejmě netuším. Zatím ho planuji používat tak dlouho, jak pojede ;-).

 5. LuFa: No pekne, asi ji moc nevyuzivas :-D, pac u me meji opticke mechaniky zivotnost tak 18 mesicu.

 6. LuFa napsal:

  MaReK Olšavský: Njn, tak zas nijak zvlášť velký palič a přehrávač DVD nejsem. Sem tam nějaká záloha. Natáhnutí dat do počítače.

 7. Gaucman napsal:

  Na kolik korunek ta mašinka přišla? Mě se nikdy nepodaří natrefit něco dostatečně levnýho.

 8. Vlastimil Ott napsal:

  Kupoval jsem něco podobného sestře za 4000 kč, ale má to větší disk a DVD, jen jsem koupil myš & klávesnici.

 9. LuFa napsal:

  Tato před rozšířením na rovných 5 stokorun. Ale to je vyjímečná koupě. Jinak co jsem se díval, tak se na netu prodává kolem 3000,- vč. Win XP, nebo 2000.

 10. Klara napsal:

  „windows na pokusy“ – pěkný:-)
  Tak snad nepřijde další bouřka zrovna zase na tento černobílý počítač.

 11. pepik napsal:

  Pokusy na (i nekvalitním) software zakázány! Žádný pokusy s Windowsama – EU to zakázala :).

 12. Gaucman napsal:

  LuFa: tak to je krásná cena, to bych taky okamžitě koupil, i když bych ho nutně nepotřeboval a využití pro něj hledal až později. Možná bych z něj udělal nový HTPC, v takové krásné černé skříňce a ještě k tomu jako desktop by ostudu ve stolku pod televizí ostudu nedělal.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.