Kdy si zakážeme konzumaci piva ve vlaku?

Tak mi při úterní cestě vlakem vklouzla do hlavy otázka, jak si ještě dlouho budu smět dát ve vlaku pivo, než mi to demokratická většina spoluobčanů zakáže?

Stejně tak jak se brzy stane v Praze, kde demokratická většina spoluobčanů chystá zákaz pití piva na vybraných místech.

Nechápu, proč bych se v létě kdekoliv na cestách nemohl posadit na lavičku v parku a za čilého ruchu velkoměsta a zpěvu ptáků si dát jednu osvěžující desítku. Copak tím někomu ublížím? Copak tím budu svádět děti k alkoholizmu?

Před pár lety bych obdobné nařízení považoval za nemožné. Dnes však ne a začínám se obávat, co bude následovat dál. Zároveň si kladu otázku, co je možné, proti takovým zákazům dělat?

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

14 komentářů k “Kdy si zakážeme konzumaci piva ve vlaku?”

 1. Lenka H. napsal:

  Lukáši, v Hradci už ta vyhláška je – nesmí se pít na nádraží, u škol a hříšť, u obchoďáků, na nábřeží atd. Ale když jsme se na to ptali, bylo nám vysvětleno, že pokud si dva lidi budou povídat na lavičce a pít u toho pivo, nikdo je stíhat nebude. Má to být zbraň na ty, co dělaj hluk a bordel, aby jim mohli dát pokutu a vykázat je. Ale jestli to tak bude fungovat… (jinak pití ve vlaku je snad jedna z posledních výhod týhle nejdražší dopravy)

 2. LuFa napsal:

  Lenka H.: Aha, tak pak je to vše ještě horší, než jsem si myslel :-(. Chjo. A to v Hradci žiji a o tomto nařízení nevím. Faktem je, že jsem si takto láhev piva vychutnával naposledy jako student. Ale i když se to nyní netýká přímo mě, tak mě to štve.

  Každopádně si myslím, že na lidi, co dělají hluk a nepořádek se dá použít jiných nástrojů, než všem zakazovat něco, co k hluku a nepořádku vést v mnoha případech nemusí.

  A to že vyhláška na dobré slovo, jak píšeš, umožňuje jistou toleranci, znamená, že není tak úplně v pořádku.

 3. WK napsal:

  Lukáš: Pěkný postřeh, bohužel vystihující smutné aspekty této doby…

  Lenka: To je podle mě to úplně nejhorší možné řešení. „My to tedy zakážeme, ale ono je to určené jen proti těm či oněm… a Vás nepotrestáme.“ To je přece naprostý nesmysl, takto se zákony dělat nedají. Každý zákaz dává moc do rukou těm, kteří dohlížejí nad jeho dodržováním a až Vás někdo začne popotahovat za pití piva v parku (vážně nevím, co je na tom špatného…) prostě proto, že mu to přijde být fajn, bude v právu on a ne Vy. Je třeba si uvědomit, že každý problém nelze řešit zákonem, to se zde ale stalo tradicí.

  Malá pomznámka na závěr… Již ve starém Římě platilo pravidlo Abusus non tollit usum, volně: ne vše co může být zneužito vyžaduje zákaz užití. Bohužel o mnoho let později se tím vůbec neřídíme a kvůli tomu, že něco může být zneužito (vést k ohrožení apod.) desetinou procenta popultace, to směle zakazujeme dělat zbylým 99,9 %. Správně by to mělo být tak, že nemá být přijato žádné zákonné omezení, které se dotkne byť jen jednoho, kterého se dotknout nemělo. Dnes ale jdeme opačnou cestou – zakazujeme, omezujeme apod. s opačnou argumentací jako „kdyby to zachránilo jeden lidský život“ všechno všem, abychom vyřešili zcela minoritní problém.

  Šťastný pátek třináctého…

 4. LuFa napsal:

  WK: Hezká poznámka na závěr. Souhlasím. Díky.

 5. hurri napsal:

  Vyhnat vožralý vagabundy z nádraží je podle mě OK. Pokud si tam dáš pivo ty, tak Tě nikdo prudit nebude. Takže to chce klid a rozum…

 6. Lenka H. napsal:

  Já s vámi taky souhlasím, mě původně vůbec nenapadlo, že by to mohlo projít…
  Jinak konkrétně vyjmenovaný seznam hradeckých míst vyšel v Radnici.

 7. LuFa napsal:

  Hurri: Pokud ve vyhlášce stojí, bude stát, že se na nádraží nesmí konzumovat alkoholické nápoje, tak se tam jednoduše konzumovat nesmí. A to ani pivo.

  Opitej vagabund má tisíc možností, jak se dnes na nádraží dostat v notně podnapitém stavu, aniž by tam musel vypít deci alkoholu. Navíc, i když opitej vagabund bude na nádraží alkohol konzumovat, kdo mu co udělá? Z čeho bude platit pokuty? Kdo mu zakáže se po opětovném vyhazovu vrátit? Ono opitému vagabundovi je tak nějak spousta věcí jedno. Takže koho tento zákaz postihne, jsou většinou slušní lidi.

  Jinak do vyhlášky je lépe třeba napsat, že se na nádraží nesmí řvát, ničit majetek a obtěžovat lidi. Takto by mě vyhláška neomezovala.

 8. Marek Stopka napsal:

  No zákaz konzumace čehokoliv na nádraží, když si to ve svých vnitřních předpisech upraví vlastník toho nádraží mi vůbec nevadí. Stejně jako mi nevadí, když se vlastník hospody rozhodne ji učinit nekuřáckou,… Vadí mi to až v ten okamžik jakmile to někdo zakáže zákonem, vyhláškou,…

  Jistě s nádražím je tady ten problém, že je má jen jediný vlastník, ale to už je tak nějak našim zvykem, že si z našich vlastních peněz vytváříme monopoly a pak nadáváme jak to nefunguje (viz super ČEZ, telekom, ČD,…) Zrovna ten ČEZ je zářným příkladem společnosti, která by mohla být privatizována jako několik nezávislých společností s víceméně stejným podílem na trhu.

 9. Tlampoušovitch napsal:

  Mám připravený šprýýým: Já a nealko pivo sedím u Tesca ačekám na strážníka. Bude dělat expertízu mého nápoje?

 10. frana napsal:

  No ano! Já taky nechápu, proč zakazovat konzumaci alkoholu a dalších drog na frekventovaných místech v Praze (i jinde). Já se rád prodírám davem opilejch špinavců, kteří se decentně domáhaj drobáku na lístek do MHD.. Z kterýkoli lavičky si udělaj obývák/ložnici/WC. Musíme se s nima naučit žít a podporovat, aby si na ten životní styl od malička zvykali i děti a přišlo jim to normální.

 11. LuFa napsal:

  frana: Takže zákaz konzumace alkoholu zatočí/zatočil s davem opilejch špinavců o kterých ve svém komentáři píšeš? Myslím, že ne. Prostě to chce na místě strážníka/policajta, který bude nevhodně se chovající občany na místě usměrňovat. On je totiž rozdíl, když někdo dělá nepořádek, napadá druhé spoluobčany a tím, když si slušný člověk v létě vychutná třeba na nábřeží, nebo v parku něco osvěžujícího piva.

 12. tlamač napsal:

  TO FRANA: TŘEBAS TĚ ŽIVŮTEK TÉŽ UMÍSTÍ NA LAVIČKU MEZI ASOCIÁLY. TEĎ TADY MACHRUJEŠ, ŽE SEŠ JAKO LEPŠÍ NEŽ TY KALIČI PŘED NOVÝM SMÍCHOVEM A NEVÍŠ CO BUDE ZA PĚT MINUT …

  ZNÁM ŘEDITELE POJIŠŤOVNY, CO UŽ NENÍ ŘEDITEL POJIŠŤOVNY, ČASTOKRÁT BYDLEL NA LAVIČCE VOŽRALEJ JAKO TO PRASE.
  KDYŽ KDYSI OBJEDNÁVAL PRO MANŽELKU VELIKEJ BAZÉN VŮBEC NETUŠIL, ŽE JEDNOU BUDE BYDLET POD OBLOHOU.

  PITÍ PIVA PŘED TESCEM TOTIŽ NENÍ TOTÉŽ, CO SOCIÁLNĚ PATOLOGICKÝ JEVY.

 13. jd napsal:

  Žiji v Austrálii kde je všeobecně zakázáno konzumovat alkohol na veřejnosti a kupodivu, žádné davy opilých špinavců tady nenacházím, natož abych se jimi musel prodírat. Myslím, že dokud mezi námi bude určité množství nazvladatelných asociálů, budeme muset používat paušální zákazy na které budeme občas sami doplácet. Jinak to zřejmě nejde…

 14. tlamsač napsal:

  To džejdí: Se zájmem jsem si přečetl cestopis reportéra Blesku pana Zdeňka Michory -Cesta kolem světa za 99 dní-. Kupodivu on mluví o australských reáliích trochu jinak…
  Takže nekecej a netrub nám do hlavy, že australové nejsou kaliči!

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.