Linux vám při koupi staršího počítače bez OS ušetří až tisíce korun

Minulý týden jsem velmi levně koupil starší, leč plně funkční, notebook IBM ThinkPad R32. Jak už to tak u starších počítačů bývá, chyběl nainstalovaný operační systém. Jediné co po něm zbylo, je ze zadu nalepená legalizační samolepka, opravňující používat Windows XP Professional. Jenže kde ho vzít a nekrást?

Každý kdo si myslí, že na počítač s legalizační samolepkou je možné nainstalovat jakékoliv Windows XP pak jen opsat produkční klíč se hrubě mýlí. Bohužel to nefunguje a tak je v tomto případě staršího počítače s samolepkou kontaktovat jeho prodejce, v mém případě by to bylo IBM, nebo možná už Lenovo ;-), a systém si do počítače vyžádat. U stolního počítače IBM, pro který takto CD u IBM žádal kamarád, vyšla cena médií se staronovým systémem na 500,- Kč. Jiné společnosti mohou CD poskytovat i za vyšší cenu.

Ještě o něco horší případ u staršího počítače nastává, když samolepka se systémem chybí úplně. Pokud chcete používat legální Windows, nezbývá vám nic jiného než je zakoupit za plnou cenu, která se šplhá do tisíců. Jak je to s OEM verzí, která by pořizovací cenu o nějaký ten tisíc mohla snížit, netuším. Z toho co jsem slyšel (za sebe to studovat nebudu), by se OEM verze měla instalovat pouze se zakoupením nového počítače, což v případě starého počítače splnit nejde.

Zobecněno, koupili jste starší počítač bez nainstalovaných Windows a instalačních médií k nim? Chcete používat legální Windows? Zaplaťte a to vzhledem k pořizovací ceně staršího počítače ne zrovna málo.

Jak tedy z této situace ven. Doufám, že většina již tuší. Místo Windows použijte jiný operační systém. Vhodných se nabízí více. Já použil Linux. Konkrétně skvělou distribuci Ubuntu v její nejnovější verzi 8.04.

Po zhruba půlhodinové instalaci mám na notebooku plně funkční systém, který bez problémů pokryje všechny mé potřeby. Práce v kancelářském balíku, poslech muziky, sledování filmů, práce s fotkami, hraní her, brouzdání po netu, komunikace s přáteli.

V případě notebooku pak očekávám, že bude funkční všechen jeho hardware. Bude nějak řízena jeho spotřeba a bezchybně bude chodit hybernace a suspend. Vše toto mi u notebooku pod Linuxem funguje na výbornou, takže jsem maximálně spokojený. Původní Windows XP mi ani v nejmenším nechybí.

Pokud tedy kupujete starý počítač bez operačního systému, doporučuji nejprve nejdříve zkusit Linux. Když vám vše poběží, ušetří vám to až několik tisíc.

Související články:

10 důvodů proč používat Linux

O co přichází uživatel Windows, který nepoužívá Linux?

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

18 komentářů k “Linux vám při koupi staršího počítače bez OS ušetří až tisíce korun”

 1. dadajax napsal:

  S tou licencí si nejsem jistý. Fakt mám za to, že hlavní je mít ten produktový klíč (neboli nálepku přilepenou k počítači) a je jedno odkud si ten Windows potom seženeš. Jasně že se musí brát ohled na verzi Home a Professional.

  Budu si to muset ale ještě ověřit.

 2. Smad napsal:

  Preco sa kazdy navaza do win? Dalo by sa kludne povedat aj: nekupujte mac os ked mate linux zadarmo

  PS: mam doma win (koli praci) AJ linux

 3. LuFa napsal:

  dadajax: Pravdu máš v tom, že je jedno, odkud si Windows seženeš. Bohužel ne na všechny edice v tomto případě Windows XP Professional ti klíč ze samolepky půjde. No a pokud uživatel, nikoho s médii se správnými Windows nezná, většinou se obrací na výrobce, prodejce počítače.

  Pokud tě tato problematika zajíma, určitě to ověř a napiš způsob jak správně postupovat. Díky.

 4. LuFa napsal:

  Smad: V příspěvku se do win rozhodně nenavážím. Pouze na vlastním praktickém příkladě popisuji, jak je možno postupovat při koupi staršího počítače bez OS a ušetřit.

 5. Truhlik napsal:

  Není potřeba loudit u IBM o instalační CD. Instalaci Windows XP Pro lze provést z libovolných médií s odpovídajícím produktovým klíčem. Klíč lze následně změnit podle licenčního štítku pomocí nástroje KeyUpdateTool, ke stažení zde:
  http://download.microsoft.com/download/4/a/c/4ac51a79-72bd-474d-acd6-e60da06c60bb/KeyUpdateTool.exe

  Pak je teprve možné Windows aktivovat.

 6. LuFa napsal:

  Truhlik: V praxi to tedy v tomto konkrétním případě znamená sehnat někoho s anglickými Windows Professional 1-2 CPU a poté použít KeyUpdateTool?

  Odhlédnu-li od toho, že asi neni zrovna košér instalovat na počítač nějakou jinou verzi Win s počátečním jiným sn budu tento postup držet v hlavě a až bude příležitost, na tvůj komentář někoho odkážu.

  U sebe na notebooku to zatím zkoušet nebudu ;-). Nenapadá mě, co by mi používání Windows oproti Linuxu přineslo navíc.

 7. Martin napsal:

  Řekl bych, že se dopouštíte základního omylu. Linux NENÍ náhrada windows. Linux je výborný systém a sám jej používám téměř výhradně, ale není to náhrada windows.

  Rozdělil bych uživatele na skupinu, která chce Linux a ví proč. Dále na skupinu, která má windows, ví proč a je ochotná zaplatit (IMHO typicky firmy). Skupinu, které je to jedno, protože její aplikace fungují všude a důležité je, že jim to někdo nastaví (typicky BFU typu manželka, matka apod. = browser a skype). A dále skupinu která má windows, ví proč (třeba na hry, photoshop atd. co se dají zadarmo nahrát od kamaráda) a není ochotná zaplatit. Tato poslední skupina je zdaleka nejpočetnější.

  Ovšem ta poslední skupina není IMHO cílová pro Linux. Tento skvělý systém nemůže splnit očekávání potenciálních uživatelů z této skupiny – prostě proto, že jim tam ten „kreknutej fotošop“ ani poslední „super hra“ nepojede. Uživatelé této skupiny nechtějí žádnou alternativu, chtějí crack. Tato skupina je cílová pro tvůrce cracků, nikoliv pro Linux.

 8. Lukáš Furik napsal:

  Dobrý den!

  Osobně bych Ubuntu na notebook nedával. Nevím, jestli je již opravena chyba, která způsobovala nadměrné opotřebení disku v nb, ale rozhodně bych nainstaloval nějakou „odlehčenou“ distribuci. Jako Archlinux, Gentoo apod. Mám osobní zkušenost, že s Archem vydrží ntb o cca půl hodiny déle, než s Ubuntu 7.04 a s Windowsem XP asi o hodinu déle (srovnání na jádru 2.6.23) :-) . Osobně jsem na ntb kvůli zakoupené licenci na Vista Business nechal Windows.

 9. hurri napsal:

  Nainstaloval jsem nejnovější Ubuntu distribuci na obyčejný postarší PC (HW tak nějak standardní) a zase mi nejede wi-fi síť, aniž bych musel dva dny strávit pokusy a omyly. A to je mi líto času, takže jsem udělal Ubuntu opět „pápá“.
  Podotýkám, že veškerý HW byl detekován v pořádku…

 10. LuFa napsal:

  Martin: Myslím, že se v komentáři popsaného „základního omylu“ nedopouštím, protože se k Linuxu jako k náhradě za Windows nestavím. V článku se o Linuxu zmiňuji jako o systému, který je v mnoha případech vhodný použít i na staré počítače bez OS.

  Článek jsem demonstroval na svém konkrétním případě, kdy jsem zakoupil notebook s legalizační samolepkou pro Windows, ale bez instalačních médií.

  To, že uživatel nedostane instalací Linuxu Windows jsem pokládal za jasné.

 11. LuFa napsal:

  Lukáš Furik: Pro Ubuntu jsem se rozhodl z důvodu, že právě vyšla jeho nová verze. Po instalaci mi vše běží na jedničku, takže mě nic nenutí zamýšlet se nad použitím jiné distribuce.

  Jak je to s chybou nadměrného opotřebování disku netuším. Podrobně jsem její příčiny v době, kdy se o ni mluvilo, nezkoumal. Rád bych ale, kdyby už nebyla :-).

 12. LuFa napsal:

  Hurri: Pokud byla wi-fi správně detekována, předpokládal bych, že by mohla i fungovat.

  Na druhou stranu možné je vše, takže těžko říct. Chyba může být jak na straně Ubuntu, tak i uživatele ;-).

 13. hurri napsal:

  Chybu na straně uživatele můžeme téměř vyloučit ;)

 14. pavel 123 napsal:

  jeste nedavno /soucasny stav neznam/ musel uzivatel dle licencniho ujednani s Microsoftem vlastnit doklad o zakoupeni produktu, nosice – media /v pripade ze produkt byl na fyzickem nosici dat, stitek – nalepeny na konkretnim kompu…

 15. pavel 123 napsal:

  jeste pripojim takovou perlicku… abych si zjistil soucasny stav licencovani produktu fy Microsoft, tak jsem si skocil na jejich stranky, ale nez jsem stacil cokoli zjistit, tak mi spadl prohlizec Safari… zkusil jsem tedy MS Internet Explorer… a stalo se to same… jeste lepsi bylo, ze zadny prohlizec uz nesel opetovne spustit, musel jsem restartovat cely komp… docela by me zajimalo jaky sajrajt si clovek do pocitace laduje jen pri pouhe navsteve webu Microsoftu /predpokladam ze to neco zjistovalo, co nelegalniho mam na svem PowerMacku… /

 16. pavel 123 napsal:

  takze ted vecer jsem se tam dostal…

  Licence: Hlavní stránka > Prokázání legálnosti
  Jak doložit legalitu
  Nabývací doklad
  Nejdůležitějším dokladem při prokazování legálního užívání software je doklad o nabytí. Tento doklad je rovněž důležitý pro finanční úřady, softwarové audity, stejně jako doklad pro nákup upgrade, dokoupení záložních médií či řeklamaci.
  Kromě nabývacího dokladu by uživatelé měli uchovávat licenční smlouvy (v případě produktů dodávaných s tištěnou smlouvou) a certifikát autentičnosti (Certificate of Authenticity). Doporučujeme take ponechat si originální instalační media.
  U OEM produktů rozhodně nestačí faktura s textem „Počítač … se software v celkové ceně …“ Vždy je třeba žádat na dokladech specifikaci, o jaký software se jedná – viz níže. Rovněž faktury s textem „Programové vybavení v ceně …“ nelze za nabývací doklad považovat. Od 1. června 1999 je kromě faktury nezbytným dokladem při prokazování legálního užívání OEM software certifikát autentičnosti.
  Za nabývací doklad mohou být považovány následující doklady:

  Faktura

  Darovací smlouva

  Prohlášení prodejce nebo dodací list
  Náležitosti nabývacího dokladu:

  Jasná identifikace dodavatele a odběratele

  Datum nabytí

  Specifikace produktu:

  Název produktu

  Verze produktu

  Jazyková mutace

  Počet nabytých licencí

  Podpis nebo podpis a razítko
  O softwaru je dále také třeba řádně účtovat a nabývací doklady je třeba archivovat dle Zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů.
  Spolu s nabývacími doklady doporučujeme archivovat i licenční smlouvy.
  cerpano z http://www.microsoft.com/cze/licence/ZakladniInformace/Legalita/legalita.mspx

 17. pavel 123 napsal:

  a jeste tamtez:

  Jak zjistíte, že produkt je originální?
  Software OEM musí být vždy dodán včetně manuálu, licenčního ujednání a certifikátu pravosti (COA štítek). Na webových stránkách http://www.microsoft.com/genuine si můžete ověřit, že jsou vaše produkty od společnosti Microsoft originální.
  Aby koncoví uživatelé mohli prokázat legálnost licence, velmi jim doporučujeme, aby si uchovali následující materiály:

  1.
  veškerý software a jeho součásti (včetně příručky a médií – pokud byly dodány),
  2.
  certifikát pravosti (COA štítek),
  3.
  smlouvu EULA,
  4.
  doklad o nákupu.
  Poznamenejme, že vlastnictví samotného disku CD se softwarem není dostatečným důkazem legálnosti licence (a to i v případě, že je tento disk pravý).

  Vsimnete si prosim zmen dulezitosti jednotlivych dukazu vasi neviny oproti predchozim informacim… dale samotneho faktu, ze k uzivani operacniho systemu fy Micosoft je zapotrebi takove agendy… no nic, kdyz to lidi bavi

 18. LuFa napsal:

  pavel 123: Díky moc za nalezené info. Tak jsem si vše přečetl. Nejen zde, ale i na strankach MS a zaujal mě ještě příspěvek Nahé PC – http://www.microsoft.com/cze/piratstvi/nahepc/cojeto.mspx . Fakt si lépe s MS nic nezačínat ;-).

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.