Vynášení Smrtholky z Královýho Hradce

Pátou postní nedělí je neděle zvaná „Smrtná“ nebo také „Smrtelná“. V ten den vynášeli lidé ze vsi slaměnou „smrt, Mařenu, Mořenu, Mařanu, smrtholku“, loutku oděnou do ženských šatů. Šlo vlastně o slaměnou figurínu, ověnčenou hadříky a stužkami a nastrčenou na tyč. Za vsí ji vhodili do vody, zpět do vsi se vraceli se zeleným stromkem a chodili od domu k domu, přičemž si hlasitě prozpěvovali.

(citováno z: http://www.ceske-tradice.cz – 5. neděle postní – Smrtná)

Ne jinak tomu bylo včera, v neděli 9. března 2008, v Hradci Králové. Vynášení Smrtholky se konalo v Jiráskových sadech na soutoku Labe a Orlice.

Smrtholka_01

Podívat jsme se šli celá rodina. I počasí jako by o vynášení Smrtholky vědělo. Nefoukal vítr a občas vykouklo i sluníčko.

Smrtholka_03

Po hození smrtky se podle tradice utíká od vody pryč, protože kdo zůstane u břehu poslední, toho může smrtka chytit.

Smrtholka_04

Smrtholku vynášely hradecké folklorní soubory Červánek a Dupák. Mimo vynášení Smrtholky mohli návštěvníci vidět vítání jara se všemi místními zvyky a obyčeji.

Fotografie pořídil manžel Lukáš.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

3 komentářů k “Vynášení Smrtholky z Královýho Hradce”

 1. Klára napsal:

  Hezký, já to znám spíše z vesnic, že celá vesnice vynášela Smrtku, tak snad jste ji v Hradci vynesli pořádně, doplave do Pardubic……:-)

 2. LuFa napsal:

  O tom, že se něco takového v Hradci koná jsem vůbec netušil. Kolik bylo vůbec lidí? A je tato akce na soutoku každým rokem? Myslím, že dětem by se líbilo moc.

 3. Dena napsal:

  Klárko a Lukáši, díky moc za dopsání úvodu k fotkám.
  O této akci jsem se dozvěděla náhodou – všimla jsem si plakátu, když jsem čekala na autobusový zastávce. Taky mě překvapilo, že se v Hradci tato tradice dodržuje (nevím teda jak to bylo v loňském roce)

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.