Co s praskajícími žárovkami – má cenu je reklamovat?

Dlouhodobě, téměř šest let co s rodinkou bydlíme ve vlastním, sleduji, jak nám doma relativně často praskají žárovky.

svetlo bez zarovek

Nikdy jsem doma životnost žárovek neměřil, ale zdá se mi, že při dobré konstalaci hvězd vydrží maximálně pár měsíců. Při špatné pak týdnů :-(. Takže nakonec není měsíc, abych nebyl rodinou pověřen měnit žárovku.

Poslední tři žárovky, s garancí jednoho roku životnosti vytištěným na obalu, jsem kupoval v sobotu. Byly pro světlo do kuchyně viz. výše, kde nám v pátek praskla poslední.

zabalene zarovky

Balení po třech stálo 69 Kč. Schváleně jsem si nechal stvrzenku a řekl si, že světlo v kuchyni budu sledovat.

svetlo s zarovkama

V kuchyňském lustru nám nyní svítí všechny tři nové žárovky. Jsem zvědavý, jak dlouho svítit vydrží? Kdy praskne první? Kdy druha? A kdy třetí?

stvrzenka zarovky

Pokud budou žárovky praskat moc brzy, přemýšlím o reklamaci. Vás bych se tímto rád zeptal, jaké máte s žárovkami zkušenosti. Čím to, že tak často žárovky praskají? A dají se vůbec reklamovat?

UPDATE 9.12.2008 Závěr pokusu naleznte zde: Kratší životnost žárovek proti udávané potvrzena.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

17 komentářů k “Co s praskajícími žárovkami – má cenu je reklamovat?”

 1. lední brtník napsal:

  máte v baráku nejspíš přepětí, třeba kvůli blízkému trafu. pokud je mimo normu, tuším nad 230v+10%, nahlásit to čezu.
  jinak vůbec nechápu, proč v lustru který bere dobrých 200w, nepoužíváte úsporné zářivky. kromě 4x nižší spotřeby, díky elektronické regulaci mají i lepší odolnost proti přepětí.

 2. Klárka napsal:

  Taky si myslím, že chyba je někde u vás v bytě. Nám takto nepraskají, mám pocit, že měníme tak jednou za rok, možná ani to ne. Úsporné žárovky taktéž doporučuju, s ohledem na životní prostředí a plýtvání energetických zdrojů a hlavně ušetření vlastní kapsy.

 3. LuFa napsal:

  Lední brtník, Klárka: Možná je problém skutečně u nás. Uvidím tedy jak přesně dlouho nové žárovky v kuchyni vydrží a podle toho se zařídím.

  Úsporné zářivky doma zatím nechci. Moc mi nesedí světlo, které poskytují. Může to být i subjektivní pocit, ale zářivky skutečně nemusím.

 4. LukasF napsal:

  Tak my máme naprosto stejný problém jako vy. žárovky vydrží maximálně měsíc..

 5. Nám nikdy žárovky nepraskly. Nemáte doma náruživého zpěváka, zpěvačku? :-)

 6. Fred napsal:

  V práci nám praskají neustále, je to tím přepětím. Jsme hned za rozvodnou a řešení není. Děnně tak 30 kusů.

 7. LuFa napsal:

  Fred: Zkoušeli jste se ohledně tohoto domluvit s ČEZem? Co oni na to? Přeci není možné, abyste každý den měnili 30 žárovek?

 8. Wiki napsal:

  Žárovky, které snesou vyšší napětí a typy s různou dobou garantované životnosti existují – je třeba vybírat. Úsporné také vydrží víc. Mám vlastní zkušenost, trafostanici mám přes ulici.

 9. LuFa napsal:

  Wiki: Jaké žárovky bys prosím pro vyšší napětí doporučil a kde je sehnat, nebo jakých hodnot si při nákupu všímat? Díky za odpověď.

 10. Dan1 napsal:

  Nam doma taky podobne praskaji, prepetim to neni – kdysi jsem to meril.

  Nejhorsi je, ze stejne rychle praskaji i usporne zarivky, takze vzhledem k vyssi porizovaci cenne moc financne usporne nejsou a nakonec se vyplati kupovat levne neusporne.

  Jedine co jsem vypozoroval je, ze rychleji praskaji zarovky v uzavrenych svitidlech – asi kvuli vyssi teplote…

 11. blanka napsal:

  luky bud rad ze ti neprska tva zena gabca. zarovky se daji vymenit gabi ne.me v srn vydrzi vsecky zarovky usporne i neusporne tak 3-4 roky!! tata je za 11 let menil jen 2x.a to ne vsecky. jen v kuchyni 1x a v koupelne taky snad 1x. ve ctvrtek v noci prijedu na 4 dny domu .tesim se na vnouatka bezzubatka .pa mamka

 12. Zdeněk Burda napsal:

  Ahoj Lukáši,

  jeden čas mi praskala docela často žárovka v lampě, žárovkama ani přepětím to nebylo – nakonec pomohla výměna vypínače.

 13. Wiki napsal:

  LuFa: Nekupuji jiné, než s vyznačením napěti 240V – označení bývá touto jednou hodnotou nebo třeba také 220-240~V. Jenže někdy nebývají moc k vidění, obyčejné většinou jen max. 230V.

  Další opatření jsem před dost léty udělal namontováním stmívače, abych snížil přepětí. Mělo to dobrý výsledek. Pak jsem přešel na úsporné (pozor! ty se stmívačem dají oddělat, těm nízké napětí škodí). Mám nyní (bez stmívače) značku Radium (NSR) na 240V a již několik let jsem spokojený. Obyčejné žárovky používám jen do vedlejších místností.

  Na životnost má nepříznivý vliv kromě přepětí v síti i nízká teplota prostředí a časté zapínání.

 14. Marcela napsal:

  Mně praskla včera žárovka v lampě na čtení. Když tak nad tím přemýšlím, stává se to relativně často – a právě v té lampě. Reklamace mne ještě nenapadla…

 15. tlampač napsal:

  žárovky jsou žárovky. V levných knihách mají prima Osramky ks za 9.-Kč Docela gutový jsou úsporný Philipsy 6letky. Bal dvou kusů vyjde na 149.- , dávají teplé světlo (ne bílé zářivkové) a berou si 13W a svítí jako 75W. Howgh.

 16. tlampač napsal:

  Jo a mají je v Obi.

 17. garidio napsal:

  ja jelikoz se zajimam o spiritualitu bych navrhoval vymenit predevsim ten lustr, jeho tvar je tvar pyramidy ktera produkuje jemnohmotnou energii ktera je podstatou veskereho byti zarovky dostavaji zabrat a tudiz praskaji,,,

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.