Piškvorky – super klasika ze školních lavic

Začátkem týdne se mě Gabča zeptala, zdali bych si s Davídkem nezahrál piškvorky. Nápad jsem přivítal všemi deseti a Gabče poděkoval, že si na piškvorky vzpomněla. Co jsem se v myšlenkách vrátil do minulosti, piškvorky jsem naposledy hrál někdy ve věku základní školy. Po jejím ukončení pak již mnoho ne. Poslední léta vůbec.

S Davídkem jsme našli čtverečkovaný papír. Přinesli si tužku a já mu začal vysvětlovat pravidla. Jeden z nás bude dělat křížky, druhý pak kolečka. Smysl hry je získat pět koleček vedle sebe. Platí i šikmo. Každou situaci při které se vyhrává jsem mu nakreslil. Poté jsem Davídkovi ještě vysvětlit, že se snaží vyhrát oba hráči, tak je jasné, že se i navzájem blokují. Zkušebně jsme si pár her zahráli. Toto je pár našich her z následujícího dne (kdo měl kolečka a kdo křížky nemusím vysvětlovat):

piskvorky

Nyní se snažíme hrát piškvorky denně a tak to již Dáda dotáhl na pár vítězství. Samozřejmě, trochu jsem zatím musel přimhouřit oči a trochu mu k tomu dopomoci :-). O to víc ho to ale nyní baví.

Nyní jsem se ohledně piškvorek díval na internet, kde jsem našel dva zajímavé zdroje k této hře. Výukové centrum piškvorek a renju a piškvorky :: online.

Na těchto stránkách jsem se mimo jiného dozvěděl, že se piškvorkám říká taktéž Rejnu. Oficiálně se hraje na poli 15 x 15 čtverců. Dle algoritmu jistého Nizozemského odborníka na umělou inteligenci Victora Alise pak vždy má šanci vyhrát ten, kdo začíná hrát jako první. Z tohoto důvodu se základní pravidla modifikovala tak, aby měli šance k vítězství hráči rovnocenné. Více o hře piškvorky a strategii ve hře se dočtete na odkazovaných stránkách.

Vy, kdo byste si pak hru chtěli hned vyzkoušet, máte možnost v piškvorkové flashovce níže. Pokud budete začínat, tak byste měli vždy vyhrát. Zvládnete to a potvrdíte tak nezveřejněný vyhrávací algoritmus Victora Alise?


MiniGamesZOne

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

2 komentářů k “Piškvorky – super klasika ze školních lavic”

  1. blanka napsal:

    uz se tesim jak si s Dadou zahraji piskvorky.urcite me porazi mamka-babi

  2. Anonym napsal:

    b m

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.