Hromová hora- Milešovka

(na starých pohlednicích Donnersberg nebo Milleshauer Berg)

Když pojedete vlakem u Prahy do Ústí nad Labem, určitě si všimnete zvláštních hor na obzoru. Kuželovité kopce jsou rozházeny po rovině. Takový dojem zanechává České středohoří. Můžete vystoupit v Lovosicích a vydat se motoráčkem blíže ke kuželům. Tak jsme učinili i my.

Hromová hora

Vystoupili jsme v Bořislavi. Na jednu stranu se rozprostíral hřeben Krušných hor, na druhou cíl naší cesty, Milešovka. Cíl byl vzdálen cca 5 km. Neprve do mírného kopce, pak do kopce a pak to byl docela krpál. Terén byl vesměs kamenný, a blátitý. S blížícím se vrcholem začlo pofukovat.

Na Milešovce se nachází rozhledna, restaurace a meteorologická observatoř.

rozhledna

V areálu observatoře je i rozhledna. Pokud je branka otevřena, je možno zazvonit a meteorologický pozorovatel vás pustí dále. Za poplatek 35 Kč na osobu můžete vystoupat na rozhlednu. Na rozhledně fučelo až se špatně dýchalo. Dlouho jsem tam nevydržela, udělala pár fotek a šup zpátky do věže -do závětří.

Zaujalo mě povolání pozorovatelů, proto jsem se s pánem dala do řeči. Jeho práce spočívá v tom, že každou hodinu pozoruje a posílá informace do Prahy – Komořan. Hlavně sílu a směr větru, teplotu, tlak… Nahoře mají takový malý byteček, kuchyňku, obýváček s výhledy které při hezkém počasí dosahují až do Alp. Na Milešovce slouží 6 dnů, s kolegou se střídají noc a den. Po 6ti dnech jde dolů, domů, na pár dní.

krajina

Milešovka přitahuje bouřku, hromy blesky. V takových chvílích není pozorovatelům hej. Blesky jím létají přes topení až do bytečku:-)

Mimo meteorolickou službu pracují také pro operátory a společnosti, které mají nahoře vysílače. V případě bouřky proto mají starostí víc jak dost.

„Na hoře strašně foukalo, dnes hodně fouká, že?“ Ptám se.
„Dnes ani, ne, takovej průměr.“ Odpovídá mi pokrčením ramen.

„Kolik tam tak fouká?“ Jsem dále zvědavá.
Pán se tedy šel podívat. Foukalo 68km/h. Za Kyrila to bylo 180 km/hod.

Na únorový víkend bylo na Milešovce hodně návštevníků, tým mladých lidí, kteří si předsevzali zdolat všechny sedmistovky Českého středohoří, rodinky s dětmi, nebo s pejsky.

Sejít se dá na druhou stranu, do Velemína, odkud se dá zamířit na zříceninu hradu Oparno, nedaleko je opět železniční zastávka. Takto zmíněný výlet je cca 14 km dlouhý, z toho tak 4 km jsou výstup do kopce, mnohdy se sklonem až 30 stupňů.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

2 komentářů k “Hromová hora- Milešovka”

  1. Lenka H. napsal:

    Klári, zrovna předminulý víkend jsme naplánovali výlet na Milešovku. Ale spojení z Hradce bylo tak blbý, že jsme nakonec zdolali Bezděz :)

  2. TLAMPAČ napsal:

    TAKY DOBRÝ. MILEŠOFKA JE VELKÁ HORA, TO JE MÁLO PLATNÝ.
    SPALAS NĚKDY NA VRCHOLU KRÁLICKÉHO SNĚŽNÍKU? JÁ JO. BYLI TAM SE MNOU JAN HEGER A VÍT LAMKA A BYLO TO FAKT GUTOVÝ.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.