O Krkonoších jinak

krk
Krkonoše – příroda, historie, život
To je obrovská kniha o více jak osmset stranách, která se věnuje snad úplně všemu, čemu se dá. To úplně vše se vztahuje ke Krkonoším.

Takto podrobného popsání se už dočkala, Šumava, Novohradské hory, Český les a připravují se další. Já se těším na Český ráj. Jde to uchování moudra a tajů pro další generace.

Krakonoš autory, kteří se podíleli doufejme náležitě odměnil. Jelikož jsem v těchto místech od malička, mají tyto informace pro mě ještě větší cenu. Spoustu věcí jsem znala z vyprávění, z fotek, z půdy….
Spousty zvyků se u nás dodnes drží.

V knížce jsou zmíňky o místních lidech a jejich životech, jídlech, oblečení, řemeslech, písmácích a umělcích. Detailně jsou popsány například roubené chaloupky. Jsou zde znázorněny metody kladení trámů, zdobení chalup, typy oken, dveří,….vše je doplněno fotkami a kresbami.

Co vidím já jako přínos je slovník. Krkonoše částečně patřily do Sudet, takže některé staré knihy, dokumenty, pohlednice jsou v němčině. Každé město i vesnice měly svůj název jak český tak německý. Někdy byl podobný, jindy ne. Právě takový slovník je na konci knihy o Krkonoších. Jelikož autoři spolupracovali i s polskými milovníky „Karkonosz“, je zde i polsko český místopisný slovník.

Knížka je velká investice, cena se pohybuje od 1320 Kč. V knihkupectvích ji asi nenajdete, já ji tam tedy nenašla. Je ale možno si ji tam objednat. Varuji předem, že je opravdu strašně těžká. Proto doporučuji objednat přes internet a nechat si ji dovézt přímo domů. I tak bude cena nižší, než v obchodě. Doba doručení z internetového knihkupectví je taktéž kratší, než objednání v kamenném obchodě.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.