TESCOMA OPRAVDU UMÍ!

Mnozí z vás si jistě pamatujete reklamní slogan, „Tescoma to má“. Jednalo se o poněkud archaicky a nablble znějící slogan, ale všichni jsme mu rozuměli.

V devadesátých letech minulého století se tato zlínská společnost dobře etablovala na českém trhu s výrobky pro kuchyň a domácnost. V té době jsem od nich několik věcí koupil a zdály se mi poměrně dobré. Zkrátka podle sloganu jsem si já a se mnou tisíce zákazníků řeklo, „konečně firma, která dělá poctivé české výrobky.“ A tak jsme nakupovali a věřili.

Pak nastal zlom. Naplno se rozjel efekt zvaný globalizace. A ten nám nenápadně pozměnil kvalitu, životnost a image zboží a výrobků. Mnohé americké, japonské a evropské firmy ze všech možných oborů pod tlakem asijské konkurence přijali kompromis a své zboží vyrábějí v Asii. Někdy to ani není v továrnách, které takové známé a velké značky vlastní. Častěji se vyrábí systémem OEM.

Nuz Tescoma

Fabrika v Asii se specializuje třeba na drobnou elektroniku. Pak vyrábí třeba pro Philips, Etu, Rowentu apod. Přijede pán nákupčí z Ety, chce nechat vyrobit fény na vlasy, vyjmenuje v takové fabrice své požadavky, oni mu nabídnou z katalogu typy a ceny a on si třeba vymíní, že design si v Etě navrhnou sami. Šup a padesát tisíc fénů je na světě, nápis na boku je Eta. K smíchu je potom diskuze dvou žen na zastávce autobusu, která že firma dělá lepší fény. Ta první tvrdí že Eta, ta druhá oponuje Philipsem. Fény obou značek mohou být z jedné výrobní linky a oba mají spoustu konstrukčních chyb, protože jejich výrobní cena je dolar nebo dva.

S tím jak roste konkurenční tlak mezi výrobci čehokoli, tak klesá hodnota a zejména pak kvalita vyráběného a prodávaného zboží. Manažeři velkých firem s oblibou tvrdí, že na vině je zákazník, který tlačí na nízkou cenu výrobků a zamlčují přitom, že je osobně zajímá zejména zisk. Ten u výrobků vyrobených jako OEM v Asii může být celkem enormní. Leckdy činí přidaná hodnota na výrobcích stovky procent.

Něco podobného postihlo asi i Tescomu. Firma, která kdysi prodávala poměrně dobré výrobky z Evropy, se musela přizpůsobit tlakům a efektům globalizace.

Příkladem je tento nůž, který jsem věnoval své matce k vánocům před dvěma lety.
Ilustrujme si, jak k tomu může dojít: Nůž – ocel – řada profi – záruka 3 roky. Ve skutečnosti ocel nerez průměrné kvality z pochybného zdroje, výrobní cena dolar deset centů – při odběru deseti tisíc kusů cena padne o těch deset centů níže. Pokud obchodník, dovozce, známá značka odeberou víc kusů než deset tisíc, spadne cena ještě o kapku níže. Na krámě v Česku se však takový nůž prodává za 199.- Kč.
Zaplatíte TV reklamu, marketing, daně, cla, pojištění, atd. atd.

To vše je zcela legitimní, to je byznys, tak vzniká kapitál, díky tomu v Evropě nemřeme hlady.

Smutné je, že ten výrobek nevydrží leckdy déle než ony dva zákonné roky záruční doby.

Ten nůž na obrázku se nedožil ani toho, stáří rok a jedenáct měsíců, akční cena v Tescu 139.-. Přitom se jedná se o tzv. top zboží se záruční dobou 2 +1, tedy tři roky.

Smyslem mého článku by mělo být zamyšlení nad našimi i drobnými investicemi. Zajímejme se o to, co nám obchodníci nutí a vychvalují. Kdybych své babičce řekl, že ten nůž na obrázku stál sto čtyřicet korun a praskl ani ne za dva roky, pěkně by láteřila. Ono sto korun za kuchyňák je pro spoustu lidí víc než dost. Babička už tady na světě není, nože, které si koupila jako mladá, však stále řežou a jako dědictví jsme si je v rodině různě rozebrali.

Heslo nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci asi pořád ještě platí, málokdo z nás ho bude brát vážně pokud se vše, levné i drahé věci, bude vyrábět v Asii šup šup stylem a prezentovat marketingově slovy: Staré zahoď, kup si nové a lepší.

To odmítám akceptovat, je mi sice třicet, v tomhle jsem po babičce.

Nový slogan:

TESCOMA TO MÁ, TY ŠMEJDY Z ASIJSKÝCH VÝROBNÍCH LINEK VE SVÉM PORTFOLIU VÝROBKŮ.

TLAMPAČ

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

13 komentářů k “TESCOMA OPRAVDU UMÍ!”

 1. Gabča napsal:

  Superčlánek, máš talent napsat zábavně a detailně o výrobcích, z nichž se mi někdy šikmí oči a taky sundat některým nezasvědceným lidem růžové brýle, když si myslí, že nekvalitní věci z Číny jsou jen v levných krámech, jak jsem se dočetla v komentáři na závadnou dětskou zubní pastu, ale omyl i obvazový materiál v lékárně je bohužel MADE IN CHINA
  Těším se na další články

 2. Marcela napsal:

  Ano, čtivě napsaný článek. Já mám zase problém s varnou konvicí Eta, po delší době jsem se rozhodla koupit českou značku a budu ji reklamovat už podruhé…

 3. Forrest napsal:

  1. Společnost je konzumní, čili opravdu „staré zahoď a kup si nové“ tomu je přizpůsobena nejen kvalita zboží, ale třeba i způsob prodeje, reklama, způsob života… Kvalitní nůž za stokorunu pořídit nelze, to je buď holý fakt, nebo zbožné přání. Kvalitní nůž bude tak o řád dražší :-) o dva řády už to bude nůž pro profesionála. Každý člověk má možnost svobodné volby a přístup k informacím, kde je problém?

  2. Zůžený obzor: „za všechno můžou Číňani“ :-)) k smíchu, jaká je poptávka, taková je nabídka. Můj děda vždycky říkal, před válkou platilo japonské zboží za nejhorší zmetky. Zkusme nenahlížet na svět omezenýma očima jednoho (svého) lidského života.

 4. Ruziklan napsal:

  Jeden detail. Aj najlepsi vyrobca ma nenulovu kazivost. Nepokazi sa mu 10 vyrobkov zo 100 za rok, ale trebars 1 vyrobok z 10000 za rok. Uplatni si zaruku a ides. Tescomu mozes obchadzat, ked sa Ti zda, ze sa to nevyplati kupovat.

 5. TLAMPAČ napsal:

  Forreste člověče já mám jasný povědomí o současném kapitalismu. Udělej si test a běž si koupit něco dobrého tak aby to bylo vyrobené v evropě, aby to živilo evropany a aby ti evropani nemuseli mít strach že zítra budou k ničemu a vše vyrobí asie a rusko a afrika. Nechci platit za kolonialismus pádem starých pořádků. To že velké korporace vyrábějí v bývalém třetím světě je hamižnost, strach z války s těmito státy a hlavně „omluvenka za kolonialismus“. V tom já nepojedu chápeš? Radši nebudu kupovat zbytné věci. Já bez nich přežiju. Tím myslím to že kupovat budu jen made iny europe, japan, u.s.a., korea apod. Nevyhnu se tomu u hadrů a bot můj milovaný Nike šije v indii, turecku, bangladeši apod. Panimaješ?

 6. TLAMPAČ napsal:

  Celé je to ještě mnohem složitější a globalizaci v podstatě zpomalila 2. světová válka. a taky je v tom rys antikrista a do toho nešťourejme. Na jeden mozek a lidský život fakt moc. Já jsem citovec ne technokrat, ten článek jsem napsat musel. Ze 20 mých nákupů je třetina reklamační. Můj otec za komoušů zelinář co v tuzexu koupil to měl až do smrti. A to bylo leccos taky z asie. Tenkrát ten dnešní trend začínal. Toť poslední reakce na reakce. Ahoj lidi a ať se vám daří! Tlampač

 7. Forrest napsal:

  …no to bude asi ten problém, že anarchystické názory typu „…globalizace, USA, kapitál…mohou za vše a jsou obecně špatné, pojďme spolu demonstrovat proti MMF a pak si šlehnout na Czechtek…“ (sory za supermaxizkratku) mi jsou cizí. Nechápu obavy že „evropané nebudou mít co dělat“ stejně jako slova o individuální neúčasti na neokolonialismu. Souhlasím, že je to složitější, souhlasím, že každý může něco málo pro svět udělat, ale nerozumím co je špatného na tom že máme možnost si svobodně koupit kvalitní i nekvalitní zboží za různé ceny. Zato si dobře pamatuju, kde soudruzi udělali chybu a tak myslím, že na další levicové experimenty jsem už trochu moc starej :-)

 8. tlampač napsal:

  Forreste.
  Neumím moc vyjadřovat myšlenky co mám v kebuli. Chtěl jsem říct, že někdy je jedno kolik za zboží dáš. Třeba automatická pračka za 30 kolíků nutně nemusí (a nevydrží) 10 let, což kdysi byla morální životnost skoro všech automatek. Jsem pravičák tak v tomhle se se mnou neměř! A fakt, že evropani zešitovali na úroveň asie jen ta cena zůstala je nesporný. Konec diskuze na toto téma. Ahoj.

 9. tlampač napsal:

  Stejně mi to nedalo: Mám v ruce dva litry, jdu do krámu, koupím židli, za tři měsíce se posere. Je blbě udělaná. Já nechci chodit s židlí za dva litry do reklamace ale musím, mám v tom prachy. Koupím jinou, raději dám za ni tři litry a ejhle zase chyba. jen po dvou letech, těsně po skončení záruky. Chápeš to foreste? Já chci židli s velkým Ž. A aby fungovala alespoň dekádu. Nekoupím ji, nikdo ji nevyrábí a nikdo neprodává, byla by moc drahá a stála by snad deset tisíc. Tak takhle jsem to myslel.

 10. tlampač napsal:

  A zase mi to nedalo: Věřím výhradně japonským autům. Natvrdo. Nejsem proti asii. Jsem proti stylu byznysu a výroby jakej teď na zeměkouli panuje. To jsem blbec co si protiřečí… Hehe.

 11. tlampač napsal:

  Včera mi byl zlomený nůž v reklamaci vyměněn za nový kus. Tlampač

 12. LuFa napsal:

  Tlampač: super, tak alespoň něco pozitivního :-).

 13. hurri napsal:

  tlampač píše: „Neumím moc vyjadřovat myšlenky co mám v kebuli“

  V tom případě stojí jejich publikování za zvážení ;)

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.