Na osobu blízkou se vymlouvají jenom ZBABĚLCI

Tak nějak se u nás v Česku stalo módním zvykem, vymlouvat se při spáchání dopravního přestupku na osobu blízkou. Jak malé děti bez hrdosti na pískovišti. “Nééé, já to nebyl, to Pepíček … “.

V minulém roce jsem to slyšel mnohokrát a i letos párkrát. “Pokuta za špatný stání? Nehrozí, kdo mi dokáže, že jsem tam parkoval já?” “Pokuta za rychlou jízdu? V pohodě, řeknu, že jsem to auto neřídil já?” “Pokuta za jízdu na červenou. Nemám s tím problém, auto řídila manželka.” A tak dále a tak dále.

Všechna výše uvedená tvrzení by byla v pořádku, kdyby se zakládala na pravdě. Bohužel nezakládají a ti co tyto věty pronášeli ve skutečnosti za volantem seděli a přestupků proti silničním pravidlům se dopustili. Dalších x tisíců řidičů se pak chvástá, jak této finty s osobou blízkou, až na ně jednou dojde, použijí. A další řidiči a dokonce i média učí tuto lež řidiče, kteří o tomto ještě neslyšeli.

Já osobně prach sprostou výmluvu na osobu blízkou nesnáším a pokud někdy dojde na lámání chleba a vysvětlování jakéhokoliv dopravního přestupku, který jsem skutečně sám spáchal, výmluvu na osobu blízkou nepoužiji. Paměť mi ještě slouží, na to kdy jsem řídil, kde jsem parkoval, co jsem udělal za chybu …. si v pohodě vzpomenu a pokud nějakou maličkost přehlédnu, nechám si ji rád vysvětlit. No a pokud se ukáže, že k přestupku skutečně došlo, postavím se k němu jako chlap. Svůj díl viny přiznám a pro své chování najdu vysvětlení. A pokud dojde na pokutu v rozumné výši, tak i tu zaplatím. Pokud se mi výše pokuty nebude líbit, zaplatit s odůvodněním odmítnu. …… Rozhodně se ale nesnížím k tvrzení, že řídila osoba blízka.

Výmluvy na osobu blízkou nemám rád. Možná vám toto nevadí, ale mě ano. Co jiného si mám myslet o člověku, který se nedokáže postavit za svůj čin, než že je zbabělec? A to jsem ještě mírný.

Výmluvy na osobu blízkou v praxi:

Zaklínadlo „řídila osoba blízká“ funguje

„Osoba blízká“ v silničním provozu

FSM 3.1 – Podání vysvětlení

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

19 komentářů k “Na osobu blízkou se vymlouvají jenom ZBABĚLCI”

 1. maryan napsal:

  Bohužel zákon, který by měl přispět ke zvýšení bezpečnosti na našich silnicích, naopak napomáhá těm největším hovadům, aby si zde dělali co se jim zlíbí…
  Jistě, jsou to zbabělci. A zároveň vyčůránci. Vždyť není důvod proč nevyužít mezery v zákoně, že?
  Ale co jsou potom naši zákonodárci, kterým je tento problém již velmi dlouho znám a nejsou schopni nijak operativně toto vyřešit?!

 2. hurri napsal:

  Jsem zvědavej, jak vysvětlíš doma, že Ti sebrali papíry. :)
  Ty nejhorší přestupky, kdy jde o život ve velkých rychlostech, stejně PČR nemá šanci zachytit a potrestat.

 3. Klárka napsal:

  Myslim, že média podávají tyto návody proto, aby vyprovokovali zákonodárce ke změně. Jejich úkolem je upozorňovat na dění kolem.
  Taky to chvástání slyším často, nevím zda to pak lidi použijí či nikoli.Někdo prostě má ten pocit, že čím víc věcí „vochčije“ tím je vetší king.A možná, že pro někoho je…..

 4. Dan napsal:

  Tak já osobně souhlasím s tím že to není čestné, ale myslíte, že je náš stát funguje na těchto principech jako je spravedlnost, čestnost, morálka atd…. Zcela jistě ne, a tak se nedivme, že obyčejní lidé se snaží všemožně vykličkovat z působnosti zákona. Vždyť mají koneckonců vzor na těch nejvyšších místech, v politice. Myslím si, že je problém v celkové mentalitě národa. Prostě jestliže existují nějaká pravidla, tak má být celospolečensky normální je dodržovat. Ovšem u nás se je snaží všichni obejít, a když už jsou při tom chyceni, tak už zase přemýšlí jak to udělat, aby se vyhnuli potrestání. Pravdou však je že jesliže to chceme změnit musíme začít každý u sebe…..:-)

 5. Yanui napsal:

  Nemôžem niečo robiť len preto, že to robia aj iný. To je sprostá alibistická výhovorka. Ak som zodpovedný človek, som ochotný niesť následky svojich činov aj v prípade, že som urobil chybu alebo som sa vedome dopustil priestupku. Na 100% súhlasím s Lukášom…

 6. maca napsal:

  myslím že nejsem zbabělec, člověk není dokonalý, no a co že udělá přestupek, nikdo např. neustále nehledí ve vesnici na tachometr.
  tím že řeknu že řídila osoba blízká se vyhnu akorát někdy trapné pokutě, nevím proč bych se měl přiznat a „odevzat“ další peníze státu, když stát nás okrádá nehorázně a nejsem milionář….. přeber si to jak chceš, ale podle mého názoru si to s tím zbabělcem dost přehnal..a asi máš peněz dost,

 7. LuFa napsal:

  maca: myslím, že jsem svůj příspěvek až tak nepřehnal a to, o čem jsem napsal, mě skutečně štve. No a pokud tobě i jiným bodový systém, či okrádání státem jak píšeš vadí, není na začátek složité zajít třeba za svým řádně zvoleným poslancem a pobavit se s ním o tom, jak by se věci daly změnit.

 8. Forrest napsal:

  Eh, opět jsi to Lukáši smotal. To je hrůza. Jednou větou bych napsal, že lezeš lidem do svědomí. Ten paragraf „o osobě blízké“ (teď budu trochu vařit z vody) se odvolává výše, a to na listinu práv a svobod, která je součástí ústavy a jako taková je nadřazena silničnímu zákonu a nejen jemu… Všichni i Lukáš bohužel stále zapomínají, že v tom paragrafu je řečeno zruba toto: „…nikdo nemůže být nucen vypovídat proti SOBĚ nebo svým blízkým…“ Tedy ano Lukáši, pokud mi mé svědomí říká, udělal jsi lumpárnu, pak klidně sám sebe napráskám. Ale prozraď mi jak víš, že „se lidé vymlouvají“ ty víš, že je to tak? Ty víš, že je policie nešikanuje? Čili, to není žádné vymlouvání se, ačkoliv s tebou souhlasím, že lidé by obecně měli být více hrdí a čestní, do svědomí bych jim nelezl… nikdo je nemůže nutit vypovídat proti sobě. Chyba je v tom, že policie často nevychovává, nerozlišuje … Asi málo jezdíš… Zažil jsem už obojí, to že byli rozumní a já pak neměl problém uznat vinu a zaplatit i to že se chtěli povyšovat a šikanovat mě a pak je tedy tvrdě na nich, aby mi dokázali vinu a já si přitěžovat nehodlám (to je otázka jen mého svědomí a konkrétní situace).

 9. LuFa napsal:

  Forrest: Tak ani po přečtení tvého komentáře se nedomnívám, že bych cokoliv ve svém subjektivním pohledu na používané výmluvy řidičů na osobu blízku zmotal.

  Co o osobě blízké říkají zákony, nalezneš v tomto článku: Změňte děravý silniční zákon, žádá policie.

  O tom, že výmluvu na osobu blízkou lidé používají, nemá cenu pochybovat. S pár výmluvníkama jsem se osobně setkal a svůj nesouhlas s takovým chováním jsem jim sdělil. Dalších mnoho výmluvníků a návodců pak bez problémů dohledáš na internetu.

  Pokud pak příspěvek někomu šáhnul do svědomí, je na tom snad něco špatně. Každý by si měl uvědomit, že má začít u sebe a ne pořád jen nadávat, jak je vše špatné a chovat se stejně.

 10. Forrest napsal:

  Ve tvém odkazu je přesně to co jsem napsal: Můžeš odepřít vypovídat proti sobě samému, nebo proti svým blízkým. Souhlasím s tebou, že lidé mají být rovnější, ale nesouhlasím s tvrzením, že se jen vymlouvají. Mohou mít mnoho důvodů, proč např. špatně zaparkovali a pak jim policie vpodstatě sdělí: „…zaplatíte pokutu protože jste udělal přestupek, tady se pěkně sám přiznejte a zaplaťte, my jsme to odflákli a tak vlastně ani nemůžeme nijak prokázat, že jste to byl vy, ale vy se jistě sám rád udáte…“ No a pokud byl ten člověk třeba opravdu v časové tísni, normálně to nedělá… a navíc včera v TV viděl „soudruha policejního náčelníka opilého nabourat do stojícho auta jak bezostyšně tvrdí -já to nebyl- i když ho drželi za ruku (tuším na severní Moravě to bylo)“ Fakt si myslíš, že v takovém duševním rozpoložení se sám udá? Ano, může to být i úplně jinak, ale ústavní právo sám sebe neudávat je dost podstatný princip, který prostě záleží na svědomí jednotlivce.

 11. LuFa napsal:

  Forrest: v odkazu je toho o něco víc, ale to není zas tak podstatné. Časovou tíseň bych jako důvod k porušování dopravních předpisů neuváděl. Každý má denně k dispozici 24 hodin času a je jen na každém, jak s nimi naloží. No, a pokud nějaký bourající policejní náčelník bourá a pak tvrdí, že nic, že muzikant, rozhodně to pro mě není vzor, abych se opil, boural a vymlouval se. To dělá jen zbabělec, kterým takový opilý, bourající, náčelník minimálně je. Nebo alespoň já ho za něho považuji.

 12. Štěpán F. napsal:

  Mohlo by to být například tak, že pokutu platí majitel auta a ten ať si to s případným viníkem (osobou blízkou) vypořádá jak umí.
  Když je zde možnost vyhnout se placení pokuty odvoláním se na článek ústavy, pak není žádná zbabělost tohoto článku použít. Není to chyba toho, kdo tuto možnost použije, ale toho, kdo tuto možnost v zákonech ponechává. Zákony přeci platí pro každého.

 13. Vládík napsal:

  Zneužívání osoby blízké je asi problém, ale jsem zásadně proti restrikcím proti tomuto statusu. Je na policii, aby si počínali tak, aby z každého přestupku měla dostatečně průkazný materiál. Měření rychlosti videozáznam, špatné parkování-odtah (odtah platí majitel vozidla, což už je samo o sobě větší trest) nebo chytit provinilce u činu. Nelze lidi nutit, aby byli práskači na své rodinné příslušníky atp.

 14. Hříšník napsal:

  Dnes mi došly dvě obálky……s červeným pruhem a z jednoho Městského úřadu. Ano, vyfotili mě…tušíte správně. Jaké však bylo moje překvapení, když jsem zjistil, že mě vyfotila městská policie dvakrát během dvou minut. Při vjezdu i při výjezdu z obce. A co nechtějí ???????? Světe div se ..dvě pokuty a 5 bodů….nebo odpustek 10000,-Kč.
  A co je skutečně nejkurioznější..jak už všichni tušíme…na fotografiích není ani škola, úřad, autobusová zastávka či nemocnice…ale cedule obce a žádná zástavba. Radar je umístěn 50 metrů za touto cedulí. Mohu být jen rád, že obec neměla více peněz na více radarů a neumístila je po 100m…protože by se mi také mohlo stát, že bych těch obálek dostal třeba 10 . Myslím že všichni tušíme správně, jestli se jedná o výchovnou a trestající pokutu, nebo jen o vybírání mítného a plnění obecní pokladny….a nejen obecní.
  Dokážu uznat chybu jako chlap,ale nesnesu do nebevolající …promiňte…sviňárnu. Hledám kličku jak pokutu nezaplatit a je mi v tomto případě úplně fuk, že moje čest ztratí jednu X. Až se nebude naše policie a městská zvláště…schovávat v křoví u cedulí obcí a bude třeba na D1 chytat lumpy, kteří svojí jízdou ohrožují životy jiných, tak také já se budu chovat zodpovědně. Pokud mě ale někdo chce za jeden přestupek….mimochodem 65km/h trestat dvakrát, budu hledat skulinu a osobu mě blízkou. S pozdravem Hříšník !!!!!!!!!

 15. Lukáš Pospíšil napsal:

  já jsem toho názoru, že to, že se lidé vymlouvají není úplně jejich chyba, jako hlavní chybu pokládám to, že policie radši (a to především městská/obecní) radši rozestaví radary na místa kde nic nehrozí (a řidiči jedou rychleji než mají) než aby měřila rychlost na 30tce u školy, pokud tomu tak je, tak bych se vymlouval taky. Vymlouvat se jednoznačně nedá pokud tě zastaví přislušník a legitimuje tě, tzn. pokud nebude policie líná, tak se lidé nebudou tak vymlouvat, navíc je tu další aspekt, pokud za parkování/svícení,atd. můžeš přijít o bod a o docela dost i při malém překročení rychlosti, tak po několikerém opakování můžeš (konkrétně třeba řidič z povolání) přijít o řidičák tj. i o zaměstnání a nemáš možnost si ty body umazat, tak je také vymlouvání se v pořádku, opravdu tady chybí rozdělení řidičů na ty co najezdí řádově desetitisíce km ročně a na víkendové motoristy co najedou měsíčně 200-300 km, z důvodu toho, že je zákon špatně postaven a není vyvážený, tak to vede k výmluvám na osobu blízkou, žádnou srabárnu bych v tom neviděl…

 16. Dan napsal:

  Jsou případy, kdy pokutu normálně zaplatím, ale nedávno mi dorazila obálka z Moravských Budějovic, které jsou nyní svými radary, umístěnými kousek od cedule začátek/konec obce (mimo zástavbu), „proslulé“ a které slouží jen k plnění obecní kasy a teřichu pana starosty. V tomto případě se budu sponzorování Moravských Budějovic bránit „všemi prostředky“, tedy i osobou blízkou. Starosta M.B. v jednom rozhovoru prohlásil, že místní budou o radaru vědět a všichni ostatní zaplatí!
  Mimochodem osoba blízká, ke které nemusíš vypovídat, jsi pro sebe i ty sám, neboť nikdo nemusí vypovídat sám proti sobě. Takže to není výmluva, že auto řídil někdo jiný.

 17. LuFa napsal:

  Dan: Měření rychlosti, o kterém se zmiňuješ, tj. prováděné pouze za účelem zisku, je skutečně svinstvo :-(. Takže i když s výmluvami na osobu blízkou nesouhlasím, v tomto ti držím palce.

 18. frantisek napsal:

  hm, jsi uzasny a uvedomely clovek, nicmene te evidentne prace, kdy je potreba casto jezdit, nezivi

  ja na to dlabu a diry v zakone vyuziji kdykoliv to potrebuji…
  spoustakrat na silnicich me zivot ohrozuji lide, jez ani zakon neprekracuji… je to jen o pristupu

  ja osobne v praci, pokud zrovna jsem za volantem, rychlost prekracuji takrka neustale… jinak bych svou praci odvest nezvladnul.. bohuzel v teto praci hodlam zustat, neb nezivim pouze sebe a v teto dobe shanet praci novou je vcelku kumst

  pokud bych rychlost dodrzoval, obcasne sluzebni cesty by se protahly z 12 hodin na 17, coz je dalece za mym limitem pro soustredeni se na jizdu bez mikrospanku… tudiz tim, ze jezdim rychle paradoxne jsem mnohem mene nebezpecny sobe a svemu okoli, btw. za ta leta jsem mel kolizi pouze jednu a to sice s jelenem, jez je naprosto nevypocitatelny

  navic nehody kvuli nadmerne rychlosti jsou nesmyslne precenovanou polozkou ve lzi zvane statistika
  evidence je nasledovna: policie velmi velmi casto pri nehodach pise-neprizpusobeni rychlosti stavu a povaze vozovky
  potom ve statistikach figuruje rychlost jako jedna z hlavnich pricin nehod(kterou ovsem neni, narozdil od nepozornosti), protoze do teto statistiky jsou zavzaty pripady typu-dira ve vozovce-husty dest-vozovka i dira v ni prekryta vodou- pak jedete sedesat za hodku misto devadesati, na teto dire se vysekate a policie do zaznamu napise-neprizpusobeni rychlosti…

  rychlou opatrnou(ano, jde to skloubit) jizdu nepovazuji za chybu a pokud je chyba v zakone na nesmyslnou perzekuci rychlosti(jez sami tvurci zakona casto o dost prekracuji), vyuziji diry jine, abych se teto perzekuci vyhnul

 19. Mirek napsal:

  Ano, jsem si plně vědom, že vymlouvat se na „osobu blízkou“je poněkud zbabělé a nefér. Nejhorší na tom je skutečnost, že zákonodárci včetně policie mají takovou benevolenci, že jezdí přes obec rychlostí neomezenou a velmi často ještě pod vlivem alkoholu. Vše co se o jejich přestupcích zjistí se vždy zamete v tochosti pod koberec a oni jezdí neohroženě ve svých služebních i soukromých vozech nadměrnou rychlostí dál. Je to ještě větší ubohost a sprostý alibizmus těchto lidí podílet se na tvorbě bezpečnostních zákonů a přitom je nedodržovat.
  A schovávat se za poslaneckou imunitou

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.