Přírodní, nebo umělý stromek?

Předevčírem jsem byl s Lucinkou kupovat vánoční stromek. Co mám zkušenost, téměř nejvyšší čas na to, aby si člověk, nějaký hezky stavěný vybral.

Vanoční stromky 1

Minulý rok jsem bral stromek den před Štědrým večer a řeknu vám, tvary byly víc než divné. Prostě nehezké. O tvaru a době nákupu se zde ale zmiňovat nechci. Spíše by mě zajímalo, jakému stromku dáváte přednost. Přírodnímu, nebo umělému?

Co se týká mého mládí, po mnoho let jsme doma měli nádherný umělý stromek. Ne skutečně to nebyla žádná záchodová štětka. Mnoho lidí si náš umělý stromek dokonce s přírodním pletlo.

U ženy měli naopak vždy stromek přírodní. První vánoce, které jsme spolu s ženou ve společné domácnosti slavili, jsem ještě umělý stromek prosadil. Pak už pro zachování míru, ne. Od té doby máme tedy vždy Vánoční stromek přírodní.

Vanoční stromky 2

Když se dnes podívám na cenu přírodních stromků (za náš jsme zaplatili 350,- Kč), stále bych se k „věčnému“ ;-) umělému ještě vrátil.

Vanoční stromky 3

Myslím, že si děti přírodnosti, umělosti mnoho nevšímají. O vůni nezavadí. Maximálně tak o jehličku zapíchnutou v koberci a to pak brečí.

No, ať tak, či tak, letos máme stromek přírodní. Za čas se to možná změní a třeba opět dojde na stromek umělý.

Jak jste na tom se stromky vy. Budete mít letošní Vánoce stromek přírodní, nebo umělý? A co říkáte na cenu stromků“?

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

10 komentářů k “Přírodní, nebo umělý stromek?”

 1. Umelym stromkem chranim ubohe lesy ,nedela mi to binec na koberci. a nevyhodim zbytecne 400kč. To si dam radej 10 kapučinek,kdyz už me 1 kapučino v SRN stoji 46 Kč !! Hezke vanoce ,zdraveho Dadika a hodne hormonu stesti v roce2008 preje Blanka Faltynkova

 2. Lenka H. napsal:

  Myslím, že i děti pravý stromeček ocení. Když jednou naši (zřejmě v žertu unaveni vším sháněním) prohlásili: „Co kdybysme letos pořídili umělej stromek?“, tak jsme my děti udělaly prostestní akci :) Ten pocit, že stromek musí být pravý, mám dodnes – umělý mi přes práh nesmí! U babiček malý umělý stromek toleruju…

 3. (teta) Klárka napsal:

  živý…..ono to jinak není ono……a když si nějaký malý zasadíte na zahrádku tak za pár let máte nejen živý stromeček ale dokonce i ušetříte….

 4. hurri napsal:

  Uměláky nebrat!

 5. Štěpán F. napsal:

  Jednoznačně umělý. Jedná se o symbol výjmečnosti a k vyvolání tohoto dojmu umělý bohatě stačí. My máme miniaturní dřevěný postavený na stůl. O vánocích (a nejen o nich) je třeba zachovávat jiné hodnoty (láska, radost, pokoj) než umístit si do pokoje „živý“ jehličnatý strom. Živý v uvozovkách proto, že uříznutý strom už vlastně živý není.

  A po vánocích jsem si nějak nezvykl na pohled na osamocené, osychající a prakticky zbytečné přírodní vánoční stromky povalující se u popelnic…

 6. Vojta aka etigo napsal:

  Jednoznačně živý! Přece je to jenom symbol vánoc, a na tom by se nemělo šidit. Umělohmotný stromeček je už spíše kýč, který bych si do pokoje rozhodně nedal. Brrr.

  Nejlepší cesta je si zasadit třeba do květináče nějaký ten stromek na zahradě, a vždycky na Vánoce ho opatrně přenést domů. A když člověk nemá svojí vlastní zahradu, tak u kamaráda, babičky, rodičů…

 7. Forrest napsal:

  Jak tak koukám, hlavně je potřeba se ohlížet na vlastní lakotu. V tom případě bych doporučil zasadit umělý stromek do květináče a pravidelným zaléváním ho donutit o obživnutí. Taky tím šetříme přírodu, takže plantáže vypěstovaných vánočních stromků lze s klidem prohnat komínem coby biomasu! Spojení jako „dobře stavěný stromek“ a „přírodní stromek“ mne opět dostaly. Vánoce jsou přece svátky šetrnosti …

 8. Klára napsal:

  Ale ono to těm lesům prospívá, když je člověk prořeže. Pokud se to udělá správně, myslím, že to ku prospěchu všech.
  Otázkou je, zda pak lesáci to berou opravdu jako „prořežeme les“ a ty slabé, křivé stromky dáme do prodeje na Vánoce, nebo „vybere ty nejkrasnější“ a ty prodáme a vyděláme.

  Když měl děda svůj les, už od podzima když ho procházel, vyhlížel tzv.dvojáky – stromy, které se ve špičce rozdělily a rostly tedy dva vrcholy. Děda vždy ten jeden slabší přinesl domů, tím pomohl tomu silnějšímu – udělal mu tam místo. Doma pak ale vždy měli „vokřeš“ – jak říkala babička, a stom vždy musel být u zdi, protože měl větve jen na jednu stranu. Ale hlavně že byl:-)

 9. hurri napsal:

  Všichni o tom nic nevíme, nicméně část pravdy je třeba zde:

  České Vánoce? Ano, ale s dánským stromkem

  Je to business jako každej jinej.

 10. TLAMPAČ napsal:

  NEJLÉPE ŽÁDNÝ STROM, JE TO NEKŘESŤANSKÉ. JE I NĚKDE BIBLI PÁR SLOV O TOM ŽE TO BŮH ZAPOVÍDÁ. TRADICE JE OVŠEM TRADICE, KDYŽ UŽ TI GERMÁNI(MAJÍ STROMEČKY RÁDI,HLAVNĚ DUBY)SE STROMKEM PŘIŠLI.
  O EKOLOGII PŘÍRODNÍHO STROMEČKOVÁNÍ ASI TOTO:
  JSOU Z PROŘEZÁVKY – EKOLOGICKÉ
  PĚSTUJÍ SE SPECIÁLNĚ PRO KŠEFT – SOCIOEKONOMICKOEKOLOGICKÉ
  PO POUŽITÍ SE OBĚ VARIANTY POUŽIJÍ PRO PŘÍPRAVU DŘEVOŠTĚPKY

  O EKOLOGII UMĚLÉHO:
  VYSOCE TOXICKÝ, VYROBEN V ČÍNĚ ZATÍŽÍ PŘÍRODU VÝROBOU, DOPRAVOU I NÁSLEDNOU LIKVIDACÍ (TO AŽ VYBLEDNE A ZHNUSNÍ)

  JÁ SHÁNÍM STROMY OD KÁMOŠŮ Z JEJICH LESA APOD. UŽ 4 ROKY PO SOBĚ MĚ STROM NESTÁL VÍCE JAK 170 Kč.-
  JSEM LAKOMEJ SPOŘIVEC A TAK SE SNAŽÍM SEČ MŮŽU NĚJAK STROM SEHNAT ZADARMIKO.

  MERI KRISTMES TLAMPAČ

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.