Svatá Lucie noci upije a dne nepřidá

Jak je to možné, to znamená, že nám Sv. Lucie zkrátí 24hodinový den?

Dle Juliánského kalendáře byla Svatá Lucie nejdelší nocí v roce.Tento den ale připadal na 23.prosince, který je opravdu nejdelší nocí v roce.Lucie je nositelkou světla, po tmě k nám přináší světlo.

Nejstarší zmíňky o oslavách Svaté Lucie pocházejí se Švédska, kde se „Svátek světel“ stále slaví. Dle švédské tradice se praví, že Lucie byla žena s korunou z plápolajcích svíček na hlavě. Oděna v bílé. Tento den se zpívají písně o Lucii, která do tmy přináší světlo, do zimy teplo.

V Čechách se o „Luckách“ začíná mluvit později, na začátku 19.tého století. Pověsti se liší kraj od kraje. Co se neliší – bíle oděná Lucka s dlouhým nosem obcházela chalupy, chodila s nožem a dětem hrozila rozpáráním břicha.Ty hodné obdarovávala. Někdy chodila Lucka sama, jindy jich bylo víc, nebo byla doprovázena družinou.

Sv.Lucie je patronkou švadlen, přadlen, krejčích – někde se udávají i ostatní řemesla. Byl to takový svátek žen – den odpočinku, ženy nesměly v tento den přást, šít, drát peří ani prát.

Sv. Lucie toho má věru hodně na starosti. Měla by nás taky ochraňovat proti čarodějnicím.

Jaké jsou dni od Sv. Lucie do Božího narození, takové budou měsíce příštího roku.(12 dní – 12 měsíců)

Dle této pranostiky si počítala dny moje dolení babička, patrně ji to zůstalo z dětských let na statku, kdy bylo počasí důležitější než jen vědět jak a co si obléci. Prorokovala tedy jaké bude jaro (setí), léto (sušení sena, žně), podzim (sklizeň).

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.