Zloděj křičí: „chyťte zloděje“

No Piracy Logo - zdroj: http://www.malcolmdonaldson.com/piracy.html
Když jsem ve čtvrtek napsal článek vyjadřující obdiv nad „velečinem“ Františka Procházky, ani v nejmenším jsem dopředu netušil, kolik negativních reakcí s sebou přinese. Začalo to návrhem na zmizení auta z garáže ;-), pak stavění na úroveň krádeže sušenky a nakonec zevšeobecňováním zloděj jako zloděj a přáním, ať ho brzy dopadnou.

No, myslím, že jsem ve svém článku nebyl plně pochopen. S kriminálními činy, včetně krádeže rozhodně nesouhlasím. Obdivuji pouze způsob, jakým František peníze dostal a jejich výši. Taktéž jsem upřímně rád, že někdo dokázal vyzrát nad nejmodernějšími zabezpečovacími systémy a teď jak je z tisku patrno i nad policejními čmuchaly.

Samotnému Procházkovi se nyní už v tomto článku dále věnovat nechci. Rád bych zde rozvedl myšlenku Martina Šína, který ve svém komentáři napsal:

„Není velká ani malá krádež, ale je prostě krádež.“

Jak se mi zdá, tak nějak s touto větou korespondují i negativní reakce, kterých se mi v komentářích dostalo. Kradení je špatné. Kdo krade měl by být potrestán. Takže dobře, řekl jsem si. Jak to vlastně s tím kradením je, znám někoho, kdo by alespoň jedno v životě neutrhl sousedovi jablko ze stromu a tak se ani v této maličkosti nedopustil krádeže? Já sám to rozhodně nejsem a pochybuji, že se najde někdo, kdo by takovou, nebo obdobnou krádež nespáchal.

Při slovní debatě jsem toto řekl kamarádovi, načež se mi dostalo odpovědi ve smyslu, ale víš, takto to přeci nejde brát. Samozřejmě, krádež sousedova ovoce skutečně tak velkým přečinem proti zákonu není, takže jsem se chvíli zamyslel a zmínil se mu o software, který většina domácích uživatelů vlastní, nebo užívá v rozporu s autorským zákonem. Tam naše debata skončila.

Skutečným faktem je, že mnoho, možná i většina uživatelů osobních počítačů užívá software v rozporu s autorským zákonem. Tímto chováním pak hypoteticky okrádají tvůrce software o nemalé částky. Někdo pouze o tisíce, jiný o deseti tisíce a další dokonce o sta tisíce. Zdají se vám sta tisíce přehnané? Věřte tomu, že není. Tak například:

MS Windows Vista Ultimate: cca. 11000,- Kč

Office Enterprise 2007: cca. 12000,- Kč

MS Project 2007: cca. 19000,- Kč

Symantec Norton 360: cca. 1300,- Kč

Photoshop Extended: cca. 30000,- Kč

Acrobat 8.0 Pro CZ: cca. 13000,- Kč

CorelDraw Graphics Suite X3: cca. 13000,- Kč

AutoCAD LT 2007 CZ: cca: 30000,- Kč

A tak dále a tak dále. V seznamu nejsou zahrnuty nejrůznější hry a další software, který se na mnoha počítačích jistě vyskytuje.
Takže se teď vlastně ptám, o co menšími zloději jsou oproti Procházkovi ti, kteří na svých počítačích zdarma používají pokoutně získaný, jinak placený, software?

Ano některý software je skutečně drahý, takže chápu, že si ho každý nemůže koupit. Vysoká cena software by však rozhodně neměla být podnětem pro jeho nelegální používání a jakousi omluvou pro vlastní svědomí. Existují alternativy, které jsou buďto zdarma, nebo za velmi malý peníz.

Takže ti co používají nelegální software a navíc káží něco o hrozném činu a zloději Františku Procházkovi, nechť si sami sáhnout do svědomí, zdali i oni vlastně nejsou zloději.

Ne zrovna dvakrát hezky zní hlas zloděje, který řve, chyťte a uvězněte zloděje.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

16 komentářů k “Zloděj křičí: „chyťte zloděje“”

 1. Lemik napsal:

  To bude další flamewar. Zas Ti budou nadávat že srovnáváš nesrovnatelné a na argument, že to říkali oni, nebudou reagovat. Budu rád, když se spletu, ale moc tomu nevěřím.

 2. LuFa napsal:

  Lemik: Tak flameware snad ne. Ono počítám, že se těžko někdo veřejně přizná k užívání software v rozporu s autorským zákonem. Úplně bude stačit, když se dotyční zamyslí.

 3. Klára napsal:

  Jednou jsme ve škole dělali psychotesty, které měly působit nějak jako detektor lži. Jedna otázka: “ Ukradl jsi někdy něco?“ Jeden šprt napsal že ne, jinak jsme všichni napsali že ano. Učitel se se šprtem pustil do diskuze, že každý v životě něco ukradl, každý to zkusil, napovídal mu stejně jako LuFa – sousedovi jablko, bratrovi bonbon, spolužákovi tužku,…šprt si stále stál za svým…šprt je dnes velmi úspěšným auditorem:-)

 4. Forrest napsal:

  hehe, já už fakt nemám sílu, vzdávám to, víš co je demagogie a jak se chová demagog?

 5. mv napsal:

  Ještě jsi měl napsat, že ti co s tebou ohledně Procházky nesouhlasí žerou chrousty a bylo by to kompletní. Omlouvám se bramboračce, že jsem ji urazil.

 6. LuFa napsal:

  Forrest:

  Demagogie (z řeckého δημος, démos = „lid“ + αγωγος agogos = „vůdce“) je způsob získávání podpory, při kterém příslušná osoba (demagog) nepoužívá věcné zdůvodňování, ale působí hlavně na předsudky a emoce posluchačů, k čemuž slouží primitivní a překroucené argumenty.

  (Zdroj Wikipedia.)

  Můžeš mi napsat v čem jsou mé argumenty o používání software v rozporu s autorským zákonem primitivní, či překroucené? Nemám snad pravdu v tom, že mnoho vlastníků osobních počítačů používá software v rozporu s autorským zákonem? Nejsou tedy zloději?

 7. mj napsal:

  Nemám žádný nelegální software. Co tam máš dál, abys mě přesvědčil, že mám začít schvalovat tvé nesmysly?

 8. boris napsal:

  mv: a já bramboračku tolik tolik rád

 9. LuFa napsal:

  mj: jj, to je fajn. Jinak tě rozhodně o ničem přesvědčovat nechci ;-).

 10. lemik napsal:

  Lukine, vidíš, nemělo to smysl. Škoda, že nikdo zde nezačal s diskuzí. Při prvním spotu o Pepovi se hned objevily nadávky a teď? mj, mv, Forrest, co trochu nadhledu? Má to smysl tady po sobě kydat?

  mj, jsi si jistý, že ani nepoužíváš žádný free software proti licenčním podmínkám?

  Lidi, nehádejte se, budou Vánoce, svátky klidu a pohody…

 11. mj napsal:

  LuFa: ok :)

  lemik: Jestli nepoužívám žádný free software proti licenčním podmínkám si jistý nejsem, není úplně jednoduché (pokud nepoužíváš linux), všechny pečlivě přečíst a posoudit. Čemu ale nerozumím je, že jedním dechem vyzýváš k nehádání se a zároveň rozjíždíš diskuzi o úroveň výš (licence). Nemáš v tom trochu zmatek?

 12. Forrest napsal:

  :-)) hezky si to užij-te, já rezignoval. Ale přínos to pro mne má, lépe chápu jak je možný, že lidi smotaj hrušky s jabkama, přidaj zubní pastu a věštěj z toho minulost… Ano tvé softwarové argumenty ohledně F.P. jsou PŘEKROUCENÉ. Pro malé: „Vůbec to spolu nesouvisí.“ Nedokážeš izolovat problém, došli ti argumenty, tak cucáš z prstu a zabředáváš do omáčky okolo. To bychom mohli dojít k tomu, že všechno souvisí se vším a já tedy navrhuji odškodnit Řecko-Perské války. Pokud ti není, jako že není, jasné toto, já to vzddávám. Příjemnou zábavu. PS: Pro forma: nikdy jsem tu nikomu nenadával, ale pomalu už mi slušná slova přestávají stačit.

 13. Lemik napsal:

  To mj: diskusi nerozjíždím. Zmatek v tom nemam. Jen jsem si prostě musel dloubnout :-D

  To Forrest: o co Ti přesně jde? Já tomu prostě nerozumím.

 14. sw napsal:

  Ano, nechapu proc jeste nezrusili ty nesmyslne rozdeleni trestu !! kradez jako kradez.. jabko jako auto, auto jako sada programu od adobe :-D .. ach, komedianti

 15. LuFa napsal:

  sw: ale o tomto příspěvek výše vůbec není ;-). Rozdělení trestu dle závažnosti je jednoznačně správné.

 16. Zooey napsal:

  Zdravím všechny, taky nejsem fanda softwarového pirátství, ale – mám legálně koupené dva programy pro pda. Když si nedám pozor a nainstaluju nějakou nestabilní aplikaci, často to končí reinstalací celého pda. Legální software je nutné po 14ti dnech aktivovat tak, že napíšu mail do firmy, která ho vyrobila, po několika dnech mi pošlou aktivační kód, který pak zadám do pda a – sláva! – můžu ho legalně používat. Nekupte to za ty peníze.

  Koupil jsem si Operation Flashpoint – kvůli špatně uvedeným systémovým požadavkům jsem nesel hru zpátky do prodejny vyměnit. Ať žije origoš!

  A jak trefně poznamenal Michal Politzer na zive.cz, originální dvd otravují reklamou, kterou nelze přeskočit. Takže tahle legální „svoboda“ je za moje peníze tak trochu svazující.

  Ale jinak souhlasím s tím, že krást se nemá a snažím se toho držet jen co to jde.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.