Hledá se pohádka dle zadaných indicií – tak trochu jiná hádanka

Zhruba před týdnem se mě Gabča zeptala, zdali neznám pohádku o mastných očích v polévce. Prý by jí ráda přečetla dětem. Týden uběhl a Gabča oslovila koho mohla. Většina dotázaných pohádku znala, jenže kde ji najít, jak se jmenuje, kdo ji napsal, nevěděl nikdo. Jako poslední pokud mě napadlo, obrátit se o radu sem. Poradíte někdo?

O čem pohádka zhruba je. Někdo, kouzelný dědeček, bohatý kupec přestrojen za chudáka žádá movitou rodinu o polévku. Movitá rodina se mu vysměje, polévku mu nedá. Chudák se tedy s prosbou o polévku obrátí na chudou rodinu. Chudá rodina mu vyjde vstříc a polévku, kterou má, mu nabídne. V polévce chudé rodiny se nachází mnoho malých mastných oček. Chudák je spočítá a za každé mastné oko v polévce dá rodině po jedné minci.

Chudá rodina již po tomto není chudá a ta bohatá se jich ptá, kde vzali tolik peněz. Chudá rodina samozřejmě řekne popravdě bohaté rodině, jak se věci měly a tak bohatá rodina až opět chudáka potká, neváhá, pozve ho na polívku a začne vyvářet naprosto úžasnou polévku, která je stojí mnoho peněz.

Výsledek je nakonec takový, že v polévce bohaté rodiny plave jedno veliké mastné oko. Za svou polévku, které je stála moc, moc peněz dostanou pouze jedinou minci a tak se stanou chudší.

Tolik zhruba v kostce o čem polévka je. Já co si vybavuji, jsem tuto pohádku viděl v televizi. Na víc podrobností si však vzpomenout nedokážu. Nevzpomínáte si, neporadíte vy?

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

6 komentářů k “Hledá se pohádka dle zadaných indicií – tak trochu jiná hádanka”

 1. Martin Hassman napsal:

  Já jí určitě četl. Zkusil jsi projít sbírku od Erbena a Němcové? Tipuji, že v jedné z nich to bude.

 2. LuFa napsal:

  Maritn Hassman: u Erbena i Něcmové jsem v souvislosti s pohádkou pátral o víkendu. V mě dostupných materiálech jsem však nenašel.

 3. Dáša Mojžíšová napsal:

  Nějak mi to připomělo jednu pohádku v knížce od Karla Jaromíra Erbena ,,Boháč a chudák“ možná,že to bude ono.Aspoň to má teda stejný děj.

 4. LuFa napsal:

  Dáša Mojžíšová: Díky moc za vodítko, zkusím se po knížce „Boháč a chudák“ podívat.

 5. Irča napsal:

  Zdravíčko, tento motiv opravdu použila Božena Němcová v některé ze svých pohádek, poohlédla bych se spíš po nějakém starším vydání… Jinak Němcová se tradičné inspirovala v lidové slovesnosti, tento příběh se vyprávěl o Pánu Bohu se svatým Petem, jak navšívili právě tyto dvě domácnosti.

 6. Kača napsal:

  Děkuji moc za tip od Boženy Němcové a příběhu s Pánem Bohem a svatým Petrem, také jsem povídku hledala a našla. Zde je: http://web2.mlp.cz/koweb/00/03/34/76/94/o_panu_bohu.pdf
  Děkuji

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.