Kdo poradí se správnou češtinou?

Jak už jsem zmiňovala v příspěvku (Reportáž z Letní novinářské školy – za rok se můžete zúčastnit i vy),mám pocit, že znalost naší krásné češtiny upadá.

Přiznám se, že i já leckdy nevím, a to mám pocit, že jsem ve třídě byla vždy nejlepší češtinářka, tedy po paní učitelce. No byla jsem, ale to jsme třikrát týdně dokola opakovali, vysvětlovali, psali diktáty, doplňovali y a i. Dnes už mě ani na chyby nemá kdo upozornit.
Nedávno mi napsal jeden docela vysoce postaveny pán vzkaz a měl tam 2 hrubky. Jenže on když tu správnou češtinu neumí nikdo, tak ani nikdo nepozná, že tam jsou….

Několik měsíců jsem měla na starosti firemní web, téměř kdykoli jsem se chystala publikovat novou aktualitu, něco se mi nezdálo, musela jsem hledat, ptát se, prostě se ujistit, zda to je dobře, protože by to byla stašná ostuda – z mého pohledu.

Tehdy jsem si vzpomněla na radu z jedné z přednášek v Lidovkách a sice pod filozofickou fakultou existuje Ústav pro jazyk český, pod nímž funguje (Jazyková poradna) Je možno tam zaslat dotaz e – mailem, nebo zavolat. Zkusila jsem to několikrát a můžu doporučit. Pokud spěcháte, je lepší tam zavolat.

Další alternativou jsou (www.pravidla.cz) myslím, že taky dobré, i když zrovna na stránkách zmiňované poradny je napsáno, že správnost nezaručují.

Poslední tip – když jsem opravdu v nouzi, bez internetu, sáhnu na jakýkoli slovník (ČJ/NJ) a slovo si najdu ve slovníku, když ho nenajdu v jedné verzi, zkusím to v té druhé – ta pak bývá správná. Minulý týden jsem tak při kontrole domácího úkolu žákyně 5.třídy základní školy učinila dvakrát. Ale za to jsme to měly dobře!!!

Všimli jste si taky těch gramatických i stylistických chyb, co jsou kolem nás?!? Nebo už je nevidíte?

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

18 komentářů k “Kdo poradí se správnou češtinou?”

 1. LuFa napsal:

  Dík moc Klárko za hezký článek. Sám se s pravidly českého pravopisu potýkám. Někdy dělám chyby, protože při psaní spěchám a co píšu po sobě nečtu. Někdy ale dělám chyby pouze proto, že skutečně nevím. Na jazykovou poradnu se kouknu blíže a třeba si za čas s češtinou potykám.

 2. Martin Stiborský napsal:

  Mám moc rád spisovnou češtinu, ježí se mi vlasy na hlavě když vidím něco jako „CzAU tOtO ye ALe ZuPA kUl tekSt, no NE ?“ , co se týče pravopisných hrubek, no, co dělat netuším, lidem to asi nevadí, nebo jsou líní psát bez chyb, kdo ví …

 3. Hujer napsal:

  Ano, čeština nebo spíše ne-čeština je problém, alespoň já to tak vnímám a taky proto se chystám alespoň v jednom (provokativním) článku tomuto tématu na Magazínu věnovat. Pravidla.cz používám už nějakou dobu ale i tak díky za nakopnutí :-)

 4. Tak jsem tady na tomto blogu podruhé, ale hned mě tento článek zaujal. Absolutně se s tím stotožňuji. Já sám jsem byl vždycky hrdý, jak mi jde čeština, ale jen co člověk vytáhne paty ze střední a studuje vysokou, kde nepíše diktáty, tak je to horor. Nedávno jsem si zkoušel diktát na ČT1 od Svěráka a byl to děs. Styděl jsem se. :-) Pravidla.cz používám, o té poradně jsem nevěděl, takže děkuji za tip!

  P.S.: Doufám, že sem nenapzal moc pravopysních chib. ;-)

 5. A ještě dodatek: Taky jsem občas použil rychle vyjmenovaná slova. Naleznete je na http://cs.wikipedia.org/wiki/Vyjmenovan%C3%A1_slova

 6. Gaucman napsal:

  I já plně soucítím. Vždy se mi svírají chodidla v pěst, když čtu příspěvky pubescentů v diskuzích, u kterých je častým pravidlem, že pletou mužský a ženský rod: „chlapy, co byste mi poradily“. Nevadí mi ani tak absence diakritiky, jako spíš nulová interpunkce.
  Neschopnost vytvořit souvětí a oddělit jednotlivé věty a dát jim smysl však považuji za nejhorší ze všeho, copak si to po sobě neumí přečíst a podívat se na to nezaujatým pohledem?
  I já občas udělám chybu, přiznávám, dodnes nevím, kde napsat „mně“ a kde „mě“. Ale jak píše Klára – když to nepoznám já, tak 99% čtenářů taky ne :-)

  Jeden můj kolega je dislektik, takže jeho texty jsou katastrofa, dá se to u něj tolerovat, ale copak jsme národem se dislektiků? Občas mě přijde, že je ve školách až moc velká demokracie.

  LuFa: máš pravdu, občas ti tu chybičku najdu :-) Budiž ti odpouštěno a tvé pravopisno budiž požehnáno ku zlepšení.

 7. LuFa napsal:

  Gaucman: Díky za odpuštění ;-). Ve škole jsem z pravopisu propadal. Myslím tedy, že jisté zlepšení znát je ;-).

 8. Gaucman napsal:

  Teď se dívám, já tam měl celou dobu blbě napsanej nick!!! Nějak se mi tam přehodilo „c“ a „u“ a vzniknul Gacuman. A můžu si za to sám, píšu příspěvek o pravopisu a překlepech a přitom mám sám máslo na hlavně. Jsem sám před sebou sobě samotnýmu zostuzen a zahanben, ponížen a vystaven posměchu.

 9. LuFa napsal:

  2 Gaucman: Nick opravený. Jinak v pohodě, člověk toho píše tolik, že mu nějaký ten překlep uteče.

 10. Jak se píše mně a mě? Je to jednoduchý, musíš si pamatovat pády.

  MNĚ se píše ve 3. a 6. pádu, (dá se zaměnit s MI ve 3. pádu)
  MĚ ve 2. a 4. (dá se zaměnit s MNE)

  Příklad:
  Zavolal si mě do kabinetu, aby mně vyhuboval, že neumím rozlišit „mě“ od „mně.“

  Takže: Zavolal si „koho, co?“ – 4. pád. No mě, ne? :-)
  Aby mně vyhuboval…aby vyhuboval „komu, čemu“ – 3. pád.
  A šlo taky napsat: Zavolal si mne, aby mi vyhuboval…

  A druhý příklad:
  Zeptal se mě (koho, čeho – 2. pád), jestli ta zpráva v novinách byla o mně (o kom, o čem – 6. pád).

  Šlo napsat: Zeptal se mne, jestli ta zpráva v novinách byla o mně.

  :-)

 11. Gaucman napsal:

  No ja, ale kdo má furt ty pády luštit? Za „pochodu“ nad tím moc nepřemýšlím, I a Y píšu automaticky, ale tohle mi prostě od školy nikdy nešlo. Hodně už od školních let čtu, takže většinu pravopisu mám podvědomě v oku (prostě vidím, že to vypadá blbě, když je tam špatný i/y), ale „mě a mně“, tak to MI/MNĚ nejde, můžete MNE za to kamenovat, ale starýho psa novým kouskům nenaučíš.

 12. Klára napsal:

  Ředitel zeměkoule to vysvětlil přesně jako paní učitelka kdysi mně (komu čemu. Chtěla jsem to Gaučmanovi taky takhle vysvětit, ale pak jsem si řekla, že když to nemá vštípeno od malička, tak si to ted těžko zafixuje. No a sám to ted napsal. Starýho psa novým kouskům nenaučíš. Takže Gaučmane, asi Ti to paní učitelka nevyložila tak důrazně jako nám a nebo jsi byl zrovna nemocnej:-)

 13. To chce řezat, řezat a řezat. :-))

 14. LuFa napsal:

  Ředitel Zeměkoule: Díky moc za vysvětlení mně, mě. Budu se tohoto snažit držet.

 15. hurri napsal:

  2Lufa: Ty by ses měl spíš držet jiné rady od Zeměkoula: řezat!

 16. LuFa napsal:

  LuFa: V řezání jsem už za horizontem :-D.

 17. LuFa: Když nejde řezat, tak se musí krájet. :-) No nic, popojedem…

 18. fošna napsal:

  Ahoj,někdy,když píšu mám neskutečné výpadky a čím víc nad tím dumám,tím víc se ujišˇˇtuji v tom,že jsem naprostý blb.Nepomůže ani slovo si napsat v obou verzích-nepozdávají se mi,nebo líbí obě.A tak mi prosím někdo poraďte:“mnemotechnickou“pomůcku na z a s např.se stolu-ze stolu,atd.Jsem s kraje kde se mluví trochu nářečím a tak to mnohdy popletu.Děkuji.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.