Google se dnes oděl do černého hávu. Šetří tak energii.

Dle informací uvedených v článku Google Lights Out San Francisco, se dnes (20.října 2007) všem uživatelům, kteří na www.google.com přistupují z Amerického San Francisca, zobrazí místo v klasicé bílé barvě, v černé. Společnost Google tímto symbolickým gestem reaguje na akci, Lights Out San Francisco (vypněte světla v San Franciscu) konanou 20.října 2007, která je pořádána s úmyslem demonstrovat nutnost šetření energií.

google_black

Organizátoři acke Lights Out San Francisco vyzvali obyvatele San Francisca aby si doma namontovali jednu fluorescentní žárovku a ostatní světla v době od 20:00 do 21:00 místního času vypnuli. Tímto krokem by se mělo ušetřit více než 15% veškeré energie spotřebované za běžné sobotní noci.

Kromě samotné podpory akce Lights Out San Francisco si je společnost Google vědoma, že stránky, v černé barvě spotřebovávají oproti stránkám mnohem méně energie. Toto je dáno faktem, že monitor na zobrazení bíle stránky spotřebuje daleko více energie, než na zobrazení černé stránky. Více se o tomto můžete dočíst v příspěvku Is black the new green?

Pokud vás informace o výhodnosti použití černého pozadí, vzhledem k úsporám energie zaujaly, můžete pro vyhledávání používat stránky http://www.blackle.cz/, http://www.blackles.eu/, nebo http://www.blackle.com/.

blackle

Já osobně beru tento fakt na vědomí a stránky http://www.blackle.com/ zkusím pro vyhledávání používat.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

11 komentářů k “Google se dnes oděl do černého hávu. Šetří tak energii.”

 1. petamottl napsal:

  docela zajímavá informace ;-)

 2. Johny napsal:

  „Toto je dáno faktem, že monitor na zobrazení bíle stránky spotřebuje daleko více energie, než monitor bílý.“

  som jediný, komu táto veta nedáva zmysel?

  inak zaujímavé info. Asi začnem robiť tmavšie stránky :-D

 3. LuFa napsal:

  Johny: Díky moc za upozornění, věta změněna.

 4. lední brtník napsal:

  tuším že u lcd monitorů to neplatí, tam svítí trvale podsvětlení. kdo má na stole starý crt (nebo 42″ plazmu:), tam to má velký vliv.
  ale chápu že smyslem akce zatím není šetřit energií, ale nakopnout ke změně myšlení.
  blackle je pěkný.

 5. Stava napsal:

  Uz i Google podporuje ekoteroristy? Mel jsem je za firmu co umi premyslet. Neni ta cerna spis upominka na naftu? :)

 6. alian napsal:

  neda mi si troska nezaspamovat, z podobneho sudku je aj Slovensky projekt http://www.najdito.info/

 7. LuFa napsal:

  alian: díky moc, odkaz vypadá dobře.

 8. A vůbec, proč používat anglický blackle s com a ne český http://www.blackle.cz/ ? Já bych víc preferoval českou verzi z evropské group http://www.blackles.eu/ než americkou. Navíc ta česko-evropská šetří i data transfer, protože místo obrázku s názvem Blackle používá text! Hold Evropa je Evropa.
  Vzkaz pro Lukáše tedy zní, aby zkusil zvážit, zda v článku nezměnit odkaz s koncovkou com na českou verzi s .cz ;).

 9. LuFa napsal:

  Díky za upozornění na alternativy k blackle.com. Příspěvek jsem doplnil o navrhované vyhledávače. Ať si tedy čtenář vybere.

 10. Headoff napsal:

  Lukasi, nechcem byt hnidopich, ale Google sa naopak od tohoto hoaxu distancuje. Na oficialnej stranke http://www.google.com/lightsoutsf/ doslova pisu, ze je to len symbolicke gesto a ze neexistuje dokaz, ze by to skutocne pomohlo:

  We’re committed to reducing the effects of climate change by promoting energy efficiency, but current evidence doesn’t suggest that a permanent change to a black background would be beneficial to either the environment or our users.

  a na blogu, ktory spominas je dokonca doslovne napisane, ze je to so setrenim energie na ciernom pozadi naopak:

  We applaud the spirit of the idea, but our own analysis as well as that of others shows that making the Google homepage black will not reduce energy consumption. To the contrary, on flat-panel monitors (already estimated to be 75% of the market), displaying black may actually increase energy usage.

  viac o teme: http://headoff.blog.zoznam.sk/2007/11/23/google-in-black

 11. LuFa napsal:

  Headoff: díky moc za upozornění. Článek ve chvilce volna upravím.

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.