Krok před MF Dnes. To potěší. Alkohol v krvi řidiče podruhé.

V sobotu jsem z Německa napsal příspěvek Dám si jedno, dvě piva a sedám za volant, který se tématicky věnoval jistému obsahu alkoholu v krvi řidiče, které by mělo být zákonem tolerováno a narážel na situaci u nás a na Slovensku, kde tomu tak není.

Až na jeden případ rozhořčeného, přesto i na dále váženého čtenáře a přispěvatele, Borise, se příspěvek dočkal celkem kladných reakcí a to jak vyjádřených jako komentáře pod článkem, tak i privátních. Je vidět, že mnoho lidí chápe, že v případě nulové tolerance alkoholu v krvi řidiče není něco v pořádku.

S napsaného článku a alespoň zamyšlení, které na tuto tématiku u mnoha čtenářů vyvolal, jsem měl radost. Co si přát víc? Do dneška jsem nevěděl. Dnes ráno jsem to zjistil. Aby se téma článku nezapadlo, objevilo se v čtenějším periodiku, neusnulo a bylo dále rozebíráno.

Co jsem dnes zjistil, MF Dnes, se ve svých článcích tématu alkoholu v krvi řidiče skutečně věnuje. V prvním článku Policie chce tolerovat stopy alkoholu v krvi jeho autoři s odpovědnými osobami řeší, jak dosáhnout toleranci jistého množství alkoholu v krvi. Nabízí se změna zákona, nebo pouhá tolerance. Osobně jsem pro změnu zákona, neboť spoléhat se na toleranci toho, co zákon zakazuje, není dobré.

Navíc se mi z článku líbí slova Petera Ondry z Ústavu soudního lékařství v Olomouci, který říká: „“U koncentrací do 0,2 promile není průkazné, že dotyčný pil alkohol. Úřadům doporučujeme, aby takový případ odložily.“

Pokud naměřená hladina 0,2 promile alkoholu v krvi řidiče může být způsobena i něčím jiným, než jen alkoholem, pak je nulová tolerance alkoholu v zákoně skutečným nesmyslem a nemá tam co dělat. Možnost trestat jedince, za něco, co se nedá 100% dokázat je hloupost.

V druhém článku, spíš názoru, Jaký je smysl 0,2? Jediný. Ponížit člověka se autor Karel Steigerwald o nulové toleranci alkoholu v krvi řidiče vyjadřuje ve smyslu jeho ponížení. Za povšimnutí z jeho názoru rozhodně stojí pasáž:

„Řidiči s 0,2 páchají asi tolik přestupků jako řidiči s 0,0. Totalitní vysvětlení bylo: když povolíme 0,2, ožerou se lidi jako zvířata. Události na silnici ukazují, že zvíře, které se ožrat jako zvíře chce, 0,2 neodradí. Šikana však dopadá hlavně na neškodné 0,2, kteří nebourají a neohrožují.“

Jak je z mého článku i z článků, které dnes vyšly v MF Dnes a jsou dostupné na serveru idnes.cz, je nulová tolerance jistého množství v krvi řidiče nesmyslem. Osobně doufám, že se tohoto nesmyslu v zákoně brzy zbavíme a jisté množství bude v krvi řidiče tolerováno.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

2 komentářů k “Krok před MF Dnes. To potěší. Alkohol v krvi řidiče podruhé.”

  1. Hurri napsal:

    Počkej až se dostanu k pc. To budes na ty komentáře koukat!

  2. LuFa napsal:

    Hurri: Díky i za tyto tvé komenty. Jsi stále ve Francii? Kdy se vracíš?

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.