Internetová žákovská? Děkuji, pro své děti rozhodně nechci.

Žákovská na webu, byť jen privátně, pod heslem pro rodiče. Dost jsem o ní s příchodem nového školního roku slyšel. Jaká to paráda, rozplývají se mnozí rodiče. Teď ty naše děti máme plně pod kontrolou. Žádné zatajování špatných známek. Žádné fixlování, neučíš se, není vyhnutí, však my se to dozvíme. Jásot mnohých rodičů nebere konce.

Co na internetové žákovské říkají sami děti nevím. Jejich názor jsem zatím neslyšel. Předpokládám ale, že některým žákům se webové žákovské mohou zamlouvat, některým je to jedno a někteří (zde předpokládám, že většina) by byli rádi, kdyby na webu známky vůbec nebyly a rodiče se na ně nedívali.

Já osobně, jako rodič dítek, z nich nejstarší půjde do školy příští rok se na internetovou žákovskou dívám jako na zlo. Skutečně nestojím o to, abych byl jako první o školních úspěších/neúspěších svého dítka informován skrze chladný web a tím své dítko zbavil radosti, říci mi, pochlubit se mi jako prvnímu o svých úspěších a vzít na svá bedra odpovědnost za sdělení svých neúspěchů.

Copak mnozí z rodičů již zapomněli na pocit, kdy jako školou dítka povinné ve svých aktovkách nosili žákovské plné drobných úspěchů a neúspěchů. Rodičům se velmi rádi chlubili dobrými známkami a přemýšleli jak to zaonačit s těmi špatnými s kterými se tak jako tak, muselo někdy ven.

zakovska_zs

Myslím, že žákovská, za kterou má dítě zodpovědnost a kterou čas od času předkládá rodičům je významným faktorem v utváření budoucí zodpovědnosti dítěte za své činy.

Rozhodně jinak udělení špatné známky prožívá dítě, které již v okamžiku kdy špatnou známku dostalo ví, že právě se o ní dozvěděli i rodiče, kteří své znepokojení nad touto špatnou známkou budou ventilovat telefonátem o nejbližší přestávce a jinak bude udělení špatné známky prožívat dítě, které bude vědět, že se o této známce dozvědí rodiče tehdy, až jim svůj neúspěch samo sdělí.

Jako lepší osobně vidím dát dítěti svobodu vést ho k tomu, aby se nebálo samo o sobě sdělovat jak dobré tak špatné známky. Případně otevřeně samo hovořit o svých jiných prohřešcích ve škole.

Pokud dítěti svobodu dáme a toto ho naučíme, internetová žákovská nebude potřeba. Pokud však tohoto nejsme schopni a raději se uspokojíme s daleko snadnějším přístupem a to mít život dítěte pod 100% kontrolou. Nedáme mu životní prostor, jak se má takové dítě rozvíjet, jak si má hledat svou cestu životem?

Těžko objektivně říct, co je lepší, internetová žákovská tu je pouze chvíli. Generace dnešních dětí, kterou jsou jejich rodiče schopní mít pod 100% kontrolou ještě nedospěla do let, kdy se osamostatní a sami si budou muset klestit cestu životem. Sám za sebe si myslím, že 100% kontrola dětí je zbavuje vlastni zodpovědnosti a malých dětských tajemství.

Za sebe jsem jako rodič proti internetovým žákovským knížkám a raději si od svého dítka nechám říct, jak bylo ve škole.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

9 komentářů k “Internetová žákovská? Děkuji, pro své děti rozhodně nechci.”

 1. Martin Šín napsal:

  Takhle jsem o tom zatím nepřemýšlel, ale v podstatě bych souhlasil. Bohužel doba je zlá a tak většina lidí chce mít tuto kontrolu, protože se svým dětem „nemohou“ dostatečně věnovat. Pak chtějí mít přehled o tom, co jejich dítě dělá, kde je, s kým tam je atd. Je to opravdová detektivní práce. Uvedu příklad: Jeden rodič pravidelně vozil každé ráno své „dítě“ až před školu, bohužel „dítě“ místo do školy chodilo na brigádu… Tzn. je to celé o vzájemné důvěře a použitím např. tohoto typu kontroly se důvěra ztrácí.

 2. Otik666 napsal:

  Takova je doba a branit se za kazdou cenu pokroku nikdy nic dobreho neprineslo. howgh

 3. Klára napsal:

  já jsem pro žákovské, zrovna jsem nedávno takový IS viděla a připravovala na nový školní rok, bylo to dokonce pro středoškoláky, oni sami tam vidí jaké mají známky a kam to spěje a taky rodičové mohou mrknout.

  Když Lukáši nechceš, tak na ten web nemusíš chodit a čekat, až se ratolesti pochlubí. A když budeš dostávat podezření, tak se mrkneš a ověříš….

 4. LuFa napsal:

  Otik666: Doba je zlá ;-).

  Klára: Doufám, že u svých dětí potřebu nahlížet do webové žákovské mít nebudu. Bohužel, zde nejde jen o mé děti. Problém je generační a pěstovat u dětí vědomí 100% špehování rozhodně dobré není.

  Co se týká středoškoláků, tak tam nějaký dozor rodičů vidím jako úplně zbytečný. Pokud je to systém bez dozoru rodičů a slouží jen k potřebám středoškoláků samotných, tak je to ok.

 5. PeEn napsal:

  Přehled je dobrej, nicméně klasická žakovská má prostě něco do sebe. Navíc ten pocit, když se do ní bude moct člověk podívat po letech jak válčil – s tou internetovou to půjde těžko a když už, tak už to rozhodně nebude ono … :)

 6. pat71 napsal:

  S tím co tvrdíte se dá souhlasit. Ale mrkněte na to z druhé strany. Já se jako učitel (SŠ) setkávám často s rodiči, kteří tvrdí, že o špatných známkách dítěte nevěděli, škola je neinformovala a informovat měla.
  A ve studijním průkazu dítko všechny známky mělo a žádnou špatnou a bohužel dokázat se to nedá neb dítko jej ztratilo. A škola je špatná, protože najednou na konci června si vzpomněla, že dítě nechá propadnout – jo na čtvrtletí pětku měl, ale on se od té doby moc zlepšil a informovat jsem se na něj chtěl, ale z práce chodím pozdě a …
  Ono ti „špatní“ rodiče se nepodívají stejně, ale aspoň nebudou tvrdit, že nebyla možnost a že „falšujeme“ známky. On to slušný rodič nepochopí.

 7. (teta) Klárka napsal:

  no tak já mám známky celkem dobré…takže v poho a u nás to děljí ještě tak že za každý týden musí být v žákovce podpis rodiče…

 8. Vlastimil Ott napsal:

  Chtěl jsem napsat dlouhou odpověď, ale krátce a stručně to napsal pat71. Je to trend, kterým sama sebe chrání škola a učitelé. A nemusí to být [ve škole] všichni vyvrhelové. Někteří rodiče jsou prostě ostří… Dívat se tam nemusíš, k tomu tě opravdu nikdo nutit nemůže. :-)

  (A nedělej si iluze o středoškolácích, i ti potřebují rodičovský dozor.)

 9. SameCZek [studentík] napsal:

  Internetowá žákowská má w pozadí dobrou myšlenku, že rodičowé budou informowáni leč!….

  o5 na to doplatíme my jako studenti/žáci….

  1.učitel má tam na začátku každé hodiny powinost zapsat-ALE! we spoustě učeben neni PC a co pak s tím? píšou si to na papírky a sedí tam jeste další hodinu potom co skončí wyučowání [za předpokladu že máte 10wyuč hodin tak jde docela znát+sama katedra jim to neulechčuje protože po programowé stránce je oprawdu nezwládnutá] => učitel tam dlouho kempí sepisuje=>je newyspalej=> nasrštwanej =>a studenti jsou nejblíže…..:/

  2.hodnecení je předem udané w procentech+poznámka z čeho to je… leč do wýsledné známky na netu se nezapočítáwá aktiwita w hodinách a pod. což tam už nacpati nejde a wznikají zbytečné rozpory mezi studenty a učitely…..

  3.A z mého pohledu…s widinou toho že přijdu domu a hned we dwěřích než cokoli řeknu, budu pokárán za to, že sem se wybod na test a že wyrušuju při hodinách VV…mi přijde jako trochu moc zbytečného stresu a rodiného napětí…

  4.Také co si budeme powídati o počítačowé gramotnosti české společnosti….

  PS:newím proč se to musí sesypati wždy na muj ročník podpobné chytré nápady wýše podplacených pánů….počínaje přímacím řízením na střední školu pokračujíc státní maturitou a konče tímto…

Napište prosím komentář

You must be logged in to post a comment.